Image
29.10.2015 0 Comments

Hackeri vytvorili botnet z bezpečnostných kamier a spustili útoky DDoS

Pripojené zariadenia, známe aj pod názvom internet vecí, priťahujú veľký záujem nielen používateľov, ale aj kyberzločincov, ktorí z nich chcú urobiť nástroj na kybernetický útok.

Vzhľadom na nezabezpečenú implementáciu tzv. embedded zariadení pripojených k internetu sa do nich možno nabúrať a využiť ich na útok. Počuli sme už o smart televízoroch či chladničkách rozosielajúcich nevyžiadané e-maily či o tlačiarňach a set-top boxoch ťažiacich bitcoin.

A najnovšie sa hackeri zamerali na nevinne vyzerajúce kamery CCTV (closed-circuit television), ktoré sú pripojené do internetu. Ukázalo sa, že z bezpečnostných kamier vytvorili botnet, ktorý môže položiť aj veľké webové stránky zničujúcim útokom DDoS.

Útočníci využili to, že prevádzkovatelia kamier CCTV majú väčšinou laxný prístup k ich zabezpečeniu a nezmenia ani predvolené heslá na týchto zariadeniach. Bezpečnostní výskumníci z tímu Incapsula spoločnosti Impreva prví varovali pred útokom botnetu CCTV v marci minulého roka.

Podľa nedávnych údajov z blogu Impreva teraz útok DDoS vyvrcholil a dosiahol až 20 000 žiadostí za sekundu, pochádzajúcich z takmer 900 bezpečnostných kamier používajúcich embedded verziu Linuxu a toolkit BusyBox.

Pri analýze jednej z napadnutých kamier v nákupnom centre vedci zistili, že je nakazená niektorým z variantov škodlivého softvéru známeho pod názvami Bashlite, Lightaidra alebo GayFgt, osobitne navrhnutého pre ARM verzie Linuxu.

Analyzovaný útok bol zameraný na servery veľkej cloudovej služby s miliónmi používateľov po celom svete, výskumníci ju však nemenovali. Pozoruhodné je, že pri sledovaných napadnutých kamerách bezpečnostný tím zaznamenal prístupy z viacerých lokalít, čo naznačuje, že zraniteľnosť nezabezpečených kamier CCTV zneužívali niekoľkí rôzni hackeri.

Medzi najčastejšie ciele botnetov CCTV patria India, Čína, Irán, Indonézia, USA a Thajsko.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá