Image
24.3.2015 0 Comments

Hackeri sa čoraz viac zameriavajú na krádeže zdravotníckych dát

hacker.jpg Osobné informácie zo zdravotníckych databáz sa na čiernom trhu v súčasnosti predávajú za rekordnú sumy a firmy, ktoré tieto dáta uchovávajú, sa tak podľa expertov stávajú pre hackerov čoraz atraktívnejšími cieľmi.

„Hackeri idú teraz po každom, kto uchováva zdravotnícke informácie," hovorí riaditeľ SANS Institute John Pescatore a dodáva, že „zdravotnícke dáta možno speňažiť množstvom spôsobov". Napríklad rodné čísla a e-mailovej adresy sa dajú použiť pri žiadaní o platobné karty. A to je dôvod, prečo sa útočníci v poslednom čase stále viac zameriavajú na poskytovateľov zdravotného poistenia.

Minulý utorok americká spoločnosť Premera Blue Cross oznámila, že jej experti počas februára zistili prienik do systémov, v rámci ktorého sa útočníci dostali k osobným údajom 11 miliónov zákazníkov. Minulý mesiac potom poisťovňa Anthem oznámila, že počas kybernetického útoku na jej siete boli ukradnuté informácie o 78,8 miliónoch jej zákazníkov a zamestnancov.

Pri oboch útokoch sa hackeri dostali k rovnakým dátam, teda rodným číslam, telefónnym číslam, e-mailovým adresám, dátumom narodenia a špeciálnym identifikačným číslam priradeným jednotlivým zákazníkom. V prípade útoku na Premeru sa potom útočníci dostali aj k podrobným informáciám o zdravotnom stave zákazníkov.

Osobné údaje, ktoré obsahujú rodné čísla (alebo v USA čísla sociálneho zabezpečenia), sa na čiernom trhu predávajú za niekoľko sto dolárov, keďže životnosť týchto dát je oveľa dlhšia, než je to napríklad pri číslach platobných kariet. Tie sa predávajú len za pár dolárov, pretože fungujú len niekoľko dní, kým ich majiteľ nahlási stratu.

„Hackeri skúšajú rôzne odvetvia," uvádza Jeff Schmidt z firmy JAS Global Advisors. Iné odvetvia, ako napríklad finančné služby, sú na kybernetické útoky zvyknuté a inštitúcie sú na ne pripravené, no v oblasti zdravotnej starostlivosti to tak nie je.

„Firmy v zdravotníctve často nemajú dostatočne veľké a skúsené IT oddelenia. Nie sú na útoky tak dobre pripravené ako napríklad banky," dodáva Schmidt s tým, že útočníci sa začínajú zameriavať na zdravotnícke dáta aj preto, že čísla platobných kariet je čoraz ťažšie speňažiť.

Podľa Schmidta informácie, ku ktorým sa útočníci dostali pri infiltrácii sietí spoločnosti Premera, môžu byť použité hoci aj na vydieranie zákazníkov. Zatiaľ čo pri pokuse o vydieranie korporácií je vo väčšine prípadov kontaktovaná polícia, jednotlivci často radšej zaplatia niekoľko stoviek dolárov, aby ich citlivé osobné informácie hackeri nezverejnili.

„O týchto pokusoch o vydieranie si v novinách nikdy neprečítate, pretože sami zákazníci o nich nechcú hovoriť. Deje sa to však neustále," hovorí Schmidt.

Podľa bezpečnostných expertov je pravdepodobné, že pri útokoch na Anthem a Premeru hrala úlohu čínska vláda. Spôsob oboch útokov je totiž veľmi podobný tomu, ktorý vykonáva skupina hackerov nazývaná Deep Panda, ktorá je napojená na čínsku vládu.

Keby za útokmi naozaj boli Číňania, nešlo by im o získanie finančných prostriedkov alebo o dáta. Podľa Schmidta však čínske vládne agentúry pri takýchto útokoch môžu cvičiť svojich expertov a pripravovať ich na budúce útoky proti subjektom, o ktorých dáta im už skutočne ide.

„Pri prieniku do systémov veľkej firmy sa toho jednoducho veľa naučíte," uzatvára Schmidt.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá