Image
28.1.2013 0 Comments

Hackeri používajú novú techniku, ktorá zahltí váš mail

computer-hacker.jpg Ak vo vašej e-mailovej schránke pristáva veľké množstvo nevyžiadaných e-mailov, je to veľmi nepríjemné. Experti však teraz upozorňujú na oveľa väčší problém: v prehliadanej hromade spamu sa môžu objaviť aj správy z e-shopov potvrdzujúce transakcie vykonané pomocou ukradnutých údajov z vašej kreditnej karty.

Fred Touchette, bezpečnostný analytik v spoločnosti AppRiver, na svojom blogu opísal rozrastajúcu sa techniku ​​nazvanú Distributed Spam Distraction (DSD). Touchette tento termín vymyslel po niekoľkých rokoch sledovania nového spôsobu, akým sú používatelia okrádaní. „Chcel som prísť s niečím, čo by túto techniku ​​vecne opisovalo, a napadlo mi prirovnanie k DDoS (Distributed Denial of Service - distribuované odmietnutie služby), keďže obe techniky fungujú na rovnakom princípe," napísal Touchette.

Cieľom DSD sú používatelia, ktorých osobné informácie zlodeji už ukradli. E-mailové schránky týchto ľudí naraz začnú zaplavovať stovky a tisícky e-mailov (napríklad aj 60 000 správ počas jedného dňa), ktoré neobsahujú žiadne odkazy, grafiku ani reklamy, iba nezmyselný zhluk písmen. „Ak sa tými e-mailmi prehrabete, zistíte, že majú rovnaký obsah a je zjavné, že sú odosielané z botnetu (siete počítačov nič netušiacich používateľov, ktoré ovládajú na diaľku hackeri), pretože všetci odosielatelia sú unikátni a väčšina mailov je odoslaná z freemailu," uviedol Touchette.

Cieľom Distributed Spam Distraction je odviesť pozornosť používateľa a zasypať jeho schránku množstvom mailov tak, aby nemal šancu rozoznať prichádzajúce legitímne správy, ktoré budú obsahovať potvrdenie o nákupe či výpisy z účtu, na ktorých bude zrejmé, že hackeri presúvajú peniaze. „Krátko pred tým, ako útočníci vykonajú ilegálnu transakciu, zapnú DSD. Po nejakom čase príval mailov opäť ustane," dodal Touchette. O DSD, samozrejme, vedia aj ďalší bezpečnostní experti. „Doteraz sme o tom počuli skôr sporadicky, zatiaľ nejde o nejaký trend," povedal Liam Murch zo Symantecu.

„U našich používateľov sme zaznamenali aj nepretržité telefónne hovory, ktoré mali za cieľ zabrániť volaniu z banky, keby si úradníci chceli overiť podozrivú transakciu," dodal Murch. Touchette ani Murch nevedú žiadne štatistiky o tom, aká úspešná je technika alebo koľko obetí zatiaľ mala. „Ak obete nezaznamenajú, že sa niečo deje, jednoducho vymažú celý inbox," povedal Touchette. „A len čo to urobia, dozvedia sa o útoku až z mesačného vyúčtovania." Odborníci odporúčajú, aby používatelia nepoužívali debetné karty na on-line transakcie, neprenášali citlivé dáta cez verejnú alebo nešifrovanú sieť Wi-Fi a dávali si pozor, aké stránky navštevujú.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá