Image
9.8.2012 0 Comments

Hacker zmazal známemu novinárovi všetky dáta. „Pomohli“ mu k tomu Apple a Amazon

icloud.jpg V posledných dňoch rezonuje na internete prípad redaktora amerického technického servera Gizmodo Mata Honana, ktorý v piatok v priebehu niekoľkých minút prišiel vinou hackera o celý svoj „digitálny život". Hacker Phobia, ktorý sa neskôr k útoku prihlásil, zmazal všetky jeho dáta z účtu Google, prebral kontrolu nad jeho účtom na Twitteri a odoslal niekoľko rasistických príspevkov a napokon pomocou účtu na iCloude zmazal na diaľku všetky jeho dáta z iPhonu, iPadu a MacBooku.

„V priebehu jednej hodiny bol zničený celý môj digitálny život," píše zdrvený Honan vo svojom príspevku na serveri Wired. Ako k takému niečomu mohlo vôbec dôjsť? Hacker v piatok popoludní zavolal na podporu Apple Care a predstavil sa ako Mat Honan. Oznámil, že sa nemôže dostať do svojho e-mailového účtu, a požiadal o resetovanie hesla. Zamestnanec sa uspokojil s údajmi, ktoré hacker zozbieral na internete, stačili mu štyri posledné čísla z kreditnej karty. Nepoložil kontrolnú bezpečnostnú otázku, ktorú mal Honan nastavenú.

Hacker predtým zavolal aj na linku internetového obchodu Amazon, predstavil sa ako Honan a požiadal o pridanie čísla kreditnej karty k účtu. Samozrejme, pracovník Amazonu mu vyhovel. Hacker však neskôr zavolal opäť a tvrdil, že kreditnú kartu stratil a chce ju zrušiť. Poznal všetky údaje, veď ich nedávno on sám nadiktoval, takže všetko sedelo. A vtedy hacker požiadal aj o pridanie novej kontaktnej e-mailovej adresy k Honanovmu účtu. Keďže pracovník Amazonu sa už „presvedčil" o tom, že hovorí s pánom Honanom, veď mu pred chvíľou správne povedal overovacie údaje, pridá aj novú adresu. Vďaka nej sa potom hacker dostal na Honanov účet na Amazone a odpísal si potrebné údaje, najmä štyri posledné čísla kreditnej karty, ktoré sa na Amazone zobrazujú.

„Práve štyri číslice, ktoré Amazon považuje za nedôležité a jasne ich zobrazí, pokladá Apple za natoľko bezpečné, že ich používa na overenie identity," napísal Honan vo svojom článku na Wired. A práve vďaka nim hacker získal dočasné heslo k Honanovmu icloudovému účtu a dovŕšil skazu.

Amazon tento týždeň tvrdil, že exploit preskúmal a bezpečnostnú dieru zaplátal, odmietol však konkretizovať svoje opatrenia.

Honan sa vyjadril, že sa na hackera nehnevá, on sám sa mal postarať o zálohovanie svojich dát. No rozčuľuje ho, že zabezpečovacie systémy Applu a Amazonu možno tak ľahko oklamať, najmä ak má používateľ prepojené účty na služby oboch spoločností. Takých ľudí sú však milióny, a tak Honan možno nie je prvou obeťou takéhoto útoku.

Zdroj: money.cnn.com

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá