Image
9.8.2012 0 Comments

Hacker zmazal známemu novinárovi všetky dáta. „Pomohli“ mu k tomu Apple a Amazon

icloud.jpg V posledných dňoch rezonuje na internete prípad redaktora amerického technického servera Gizmodo Mata Honana, ktorý v piatok v priebehu niekoľkých minút prišiel vinou hackera o celý svoj „digitálny život". Hacker Phobia, ktorý sa neskôr k útoku prihlásil, zmazal všetky jeho dáta z účtu Google, prebral kontrolu nad jeho účtom na Twitteri a odoslal niekoľko rasistických príspevkov a napokon pomocou účtu na iCloude zmazal na diaľku všetky jeho dáta z iPhonu, iPadu a MacBooku.

„V priebehu jednej hodiny bol zničený celý môj digitálny život," píše zdrvený Honan vo svojom príspevku na serveri Wired. Ako k takému niečomu mohlo vôbec dôjsť? Hacker v piatok popoludní zavolal na podporu Apple Care a predstavil sa ako Mat Honan. Oznámil, že sa nemôže dostať do svojho e-mailového účtu, a požiadal o resetovanie hesla. Zamestnanec sa uspokojil s údajmi, ktoré hacker zozbieral na internete, stačili mu štyri posledné čísla z kreditnej karty. Nepoložil kontrolnú bezpečnostnú otázku, ktorú mal Honan nastavenú.

Hacker predtým zavolal aj na linku internetového obchodu Amazon, predstavil sa ako Honan a požiadal o pridanie čísla kreditnej karty k účtu. Samozrejme, pracovník Amazonu mu vyhovel. Hacker však neskôr zavolal opäť a tvrdil, že kreditnú kartu stratil a chce ju zrušiť. Poznal všetky údaje, veď ich nedávno on sám nadiktoval, takže všetko sedelo. A vtedy hacker požiadal aj o pridanie novej kontaktnej e-mailovej adresy k Honanovmu účtu. Keďže pracovník Amazonu sa už „presvedčil" o tom, že hovorí s pánom Honanom, veď mu pred chvíľou správne povedal overovacie údaje, pridá aj novú adresu. Vďaka nej sa potom hacker dostal na Honanov účet na Amazone a odpísal si potrebné údaje, najmä štyri posledné čísla kreditnej karty, ktoré sa na Amazone zobrazujú.

„Práve štyri číslice, ktoré Amazon považuje za nedôležité a jasne ich zobrazí, pokladá Apple za natoľko bezpečné, že ich používa na overenie identity," napísal Honan vo svojom článku na Wired. A práve vďaka nim hacker získal dočasné heslo k Honanovmu icloudovému účtu a dovŕšil skazu.

Amazon tento týždeň tvrdil, že exploit preskúmal a bezpečnostnú dieru zaplátal, odmietol však konkretizovať svoje opatrenia.

Honan sa vyjadril, že sa na hackera nehnevá, on sám sa mal postarať o zálohovanie svojich dát. No rozčuľuje ho, že zabezpečovacie systémy Applu a Amazonu možno tak ľahko oklamať, najmä ak má používateľ prepojené účty na služby oboch spoločností. Takých ľudí sú však milióny, a tak Honan možno nie je prvou obeťou takéhoto útoku.

Zdroj: money.cnn.com

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá