Image
4.12.2015 0 Comments

Hacker sa dostal k údajom z miliónov účtov z detských tabletov vrátane ich fotiek

Hongkonská spoločnosť Vtech vyrába tablety a ďalšie elektronické zariadenia pre deti. Minulý týždeň anonymný hacker oznámil redakcii magazínu Vice, že sa nabúral do databázy spoločnosti, kde sa ukladajú osobné údaje, nahrávky a obrázky detí. Útok sa týka 5 miliónov zákazníkov a v rámci neho získal prístup i k četovacím protokolom, obrázkom detí nasnímaným fotoaparátom zariadenia a ďalším osobných informáciám.

Bezpečnostný expert Troy Hunt uviedol, že všetka komunikácia cez aplikáciu bola nešifrovaná, čo znamená, že keď hacker dostal prístup k databáze, všetky informácie si mohol prečítať. Pritom pomocou týchto údajov a obrázkov sa môže dopátrať ku konkrétnym používateľským menám, teda identifikovať deti i dospelých v súboroch.

Spoločnosť vzápätí odstavila niektoré zo svojich zraniteľných portálov vrátane Learning Lodge App Store, na ktorý smeroval útok. Podľa jej vyjadrenia databáza obsahovala profilové informácie, ako je meno, e-mailová adresa, heslo, IP adresa, poštová adresa, história sťahovaných súborov a pod. Neobsahovala však nijaké informácie o kreditnej karte alebo iné platobné údaje.

Hacker sa pre magazín Vice vyjadril, že svojím činom chcel poukázať na mizerné zabezpečenie serverov spoločnosti. Nie je vraj jeho zámerom zverejniť získané údaje alebo ich predávať na on-line trhu. Podnetom mu údajne bolo isté vlákno na diskusnom fóre, kde hackeri debatovali o tom, ako sa pohrali s tabletom Innotab od Vtechu, určeným pre deti. Potom aj sám zašiel na jednu z mnohých webových stránok spoločnosti a zistil, že používa Flash a obsahuje prihlasovacie okno. Na jej nabúranie použil techniku známu ako SQL injection. Rýchlo sa mu podarilo získať maximálnu úroveň oprávnení, v technickom slangu nazývanú root. Vtedy si uvedomil, že tu môže robiť, čo len chce. Začal sa špárať v serveroch Vtechu a objavil dve nové databázy obsahujúce osobné údaje miliónov rodičov a tisícov detí.

Súdiac podľa nízkej úrovne zabezpečenia serverov Vtechu, mal vraj hacker obavy, že aj iní by mohli získať prístup k týmto údajom, preto chcel na problém upozorniť.

Zdroj: hindependent.co.uk
motherboard.vice.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá