Image
21.5.2015 0 Comments

Hacker lietadiel vraj prenikol aj do systému vesmírnej stanice ISS a zmenil jej teplotu

ISS.jpg Hacker, ktorý sa počas letu nabúral do palubného zábavného systému lietadla, povedal, že už pred viac ako dvoma rokmi získal prístup k vysoko citlivým leteckým a kozmickým počítačovým systémom vrátane systému na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Chris Roberts v roku 2012 na bezpečnostnej konferencii GrrCON povedal publiku, že počas letu obišiel firewall lietadla Boeing 737 a našiel neaktualizovaný Apache Tomcat.

Pred rovnakým publikom sa vyjadril aj o tom, že získal prístup do komunikačných systémov NASA používaných na riadenie ISS a zmenil tam teplotu. Pravdivosť jeho tvrdení nebolo možné overiť, a tak zostali v podstate bez povšimnutia až do minulého piatka, keď Roberts pri vypočúvaní povedal agentom FBI, že počas letu prevzal kontrolu nad lietadlom a prinútil ho zmeniť výšku a smer letu.

Prípad vyvolal vášnivé debaty medzi bezpečnostnými odborníkmi o tom, či je alebo nie je technicky možné vykonať prieniky, ktoré Roberts opísal v prezentácii a počas výsluchu na FBI. Niektorí tvrdia, že počítačové systémy komerčných lietadiel sú oddelené tak, že bránia cestujúcim v prístupe k nástrojom používaným na riadenie lietadla. Iní výskumníci hovoria, že firewally a ďalšie systémy na prevenciu prienikov nie sú dostatočne dotiahnuté.

Roberts patril do druhej spomínanej skupiny a pri mnohých príležitostiach sa verejne sťažoval, že výrobcovia, letecké spoločnosti a ich partneri sa spoliehajú na rôzne hardvérové a softvérové komponenty, ktorých známe vážne zraniteľnosti sa nepodarilo opraviť.

Doteraz sa však málo diskutovalo o tom, či Robertsov „výskum" bol naozaj motivovaný snahou zlepšiť bezpečnosť leteckých a kozmických počítačových systémov. Zatiaľ sa nepreukázalo, že by mal v úmysle spôsobiť škodu. No každopádne treba určiť hranice, kde sa už končí každý špás. Obrancovia Robertsa tvrdia, že jeho výroky sú vytrhnuté z kontextu a svoje prieniky zrejme trochu prizdobil a niektoré ani nie sú technicky realizovateľné. Roberts však zrejme necítil výčitky svedomia a neuvedomoval si potenciálne nebezpečenstvo, ktoré môžu jeho aktivity predstavovať pre ostatných. Nezamýšľal sa ani nad právnymi dôsledkami prienikov do cudzích počítačov a sietí.

Zdroj: arstechnica.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá