Image
11.2.2014 0 Comments

HP zavádza poplatky za stiahnutie aktualizácií pre servery. Neprekáža mu, že naštve zákazníkov?

hp-server.jpg Spoločnosť HP prichystala pre svojich podnikových zákazníkov nemilé prekvapenie. Aktualizácie firmvéru, updaty a servisné balíčky pre ich servery už nebudú od polovice tohto mesiaca dostupné voľne na stiahnutie, ale len po zadaní sériového čísla. Ak konkrétny server už nie je v záruke alebo v režime platenej rozšírenej podpory, potom za stiahnutie bude HP novo účtovať aj poplatky.

HP s novou stratégiou začne experimentovať od 19. februára 2014 s tým, že sa bude týkať všetkých serverových produktov - od najlacnejších radov ProLiant MicroServer až po najdrahšie podnikové modely serverov. Spomínanú stratégiu ohlásila Mary McCoyová, ktorá je viceprezidentkou pre servery v HP a pracuje v tejto firme už 30 rokov. Konkrétne v blogovom príspevku s názvom Customers for life McCoyová píše:

„Tento týždeň spoločnosť HP oznámila, že od 19. februára 2014 bude poskytovať aktualizácie firmvéru [serverov] cez HP Support Center len zákazníkom s platnou zárukou, s aktívnou službou Care Pack či s [platenou] rozšírenou podporou."

Koho sa zmeny podpory dotknú najviac?

Rozhodnutie je ospravedlnené tým, že zverejňované verzie firmvérov sú cenným intelektuálnym vlastníctvom firmy HP, ktoré má byť určené skutočne len zákazníkom, a nie všetkým, ako to bolo doteraz. Nová stratégia vraj vychádza z osvedčených postupov a ide údajne o krok správnym smerom pre zákazníkov a partnerov HP.

Naopak, komentátori tvrdia, že HP tým výrazne poškodí niektorých svojich klientov a sklame tak dôveru, ktorú do jeho produktov vložili. Navyše ide obyčajne o opravy chýb, za ktoré je zodpovedný sám výrobca, a tak by malo byť v jeho záujme poskytnúť opravu zadarmo.

Je pravda, že väčšina podnikových zákazníkov si zaplatila rozšírenú podporu, takže tých sa zmena nijako zásadne nedotkne, rovnako ani firiem, ktoré majú servery ešte v záruke. No najviac majú byť postihnuté spoločnosti s lowendovými modelmi serverov (na ktorých je, pochopiteľne, najnižšia marža a ich dlhodobá podpora je pre HP náročná). Tie využívajú hlavne malé firmy a súkromní podnikatelia a zvyčajne si dodatočnú podporu neplatia. Komentátori hovoria aj o negatívnom vplyve na servery HP v rámci distribútorských kanálov a o potenciálnom devastujúcom vplyve na tretie strany, konkrétne na spoločnosti, ktoré sa živia podporou pre tieto modely serverov.

Spoplatnenie aktualizácií v praxi

Na ilustráciu môžeme uviesť niekoľko príkladov. Spoločnosť HP v roku 2012 ponúkala za pomerne atraktívne výpredajové ceny mikroserver HP ProLiant MicroServer N40L, ktorý sa vyznačuje malými rozmermi aj spotrebou. Tento server však nepodporuje OS Windows Server 2012 R2 (a ani sesterský Windows 8.1) a pri snahe o ich inštaláciu sa objaví séria chybových hlásení, ktoré zabránia bootovaniu systému. Problém možno síce podľa informácií na diskusných fórach majiteľov riešiť vypnutím integrovaného gigabitového sieťového radiča, ale tým sú možnosti mikroservera pomerne obmedzené.

Rovnaký problém stretol aj model N54L, ktorý je vybavený výkonnejším procesorom. Oficiálna záruka na tieto modely je 1 rok. Spoločnosť HP potom v novembri 2013 vydala aktualizáciu firmvéru, ktorá bola doteraz voľne dostupná. Pokiaľ si zákazník nekúpi rozšírenie podpory označované ako HP Care Pack, ktoré stojí zhruba 50 % ceny mikroservera (pre tento model je to zhruba okolo 145 eur na rok), potom už k tomuto firmvéru nebude mať od budúceho týždňa prístup. Hoci ide o opravu chyby, ktorá bola v produkte už od jeho výroby.

Pre stredný rad serverov ProLiant potom služba Care Pack stojí na jeden rok často aj viac ako 725 eur. No príkladov, keď sa firmy dostanú do úzkych, môže byť veľké množstvo a updaty môžu potrebovať až vo chvíli, keď nebudú už bezplatne dostupné. Ako ďalšie príklady môžu slúžiť blade servery ProLiant BL20p G2, BL20p G2 a BL30p, pre ktoré HP vydalo kritické opravy chýb, ktoré mohli spôsobiť, že server po výpadku prúdu už znova nenabehne a zasekne sa v POSTe.

Takisto niektoré servery ProLiant z roku 2011 s diskami SATA mohli vykazovať chyby pri prenose dát pri spolupráci so smart array radičmi P212, P410, P410i, P411, P711m, P712m a P812. Tieto servery sú už teraz väčšinou po záruke, a hoci HP označuje chybu ako „kritickú, ktorá môže spôsobiť zníženie výkonu, nestabilitu a dokonca aj poškodenie dát", už nebude možné opravu bezplatne stiahnuť. Chyba bola opäť už prítomná v serveroch od výroby.

HP zákazníkov nepoteší, možno je to však cieľom...

Problém je aj v tom, že ak si firma nekúpi server priamo od HP, ale od niektorého z distribútorov, záruka už beží od chvíle, keď server objednal na svoj ​​sklad distribútor, a nie odvtedy, čo si ho od neho zakúpil zákazník. Medzi tým pritom môže ubehnúť pomerne dlhý čas.

Spoločnosť HP argumentuje tým, že aj ďalší výrobcovia (ako IBM či Cisco) poskytujú prístup k aktualizáciám po registrácii či po zadaní sériového čísla, ale postup HP je zatiaľ najtvrdší. Komentátori sa zhodujú na tom, že si tým gigant znepriatelí hlavne firemných klientov citlivých na ceny. No možno je dôvodom aj to, že Hewlett-Packard o takýchto zákazníkov, na ktorých je minimálna marža a vysoké náklady na podporu, ani veľmi nestojí.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá