4.12.2012 0 Comments

HP predstavuje prvé servery navrhnuté osobitne pre Big Data

Servery z radu HP ProLiant SL4500 nastavujú celkom novú úroveň spotreby na dosiahnutý výpočtový a dátový výkon

Spoločnosť HP predstavila celosvetovo prvé servery vyvinuté osobitne pre potreby firiem, ktoré pracujú s veľkými objemami dát (tzv. Big Data - „veľké dáta"). Novinky prinášajú vysoký výkon a úsporu až jeden milión dolárov počas troch rokov.

Spoločne s príchodom nástrojov pre Big Data a všetkých prísľubov ich výhod sa množstvo firiem pokúsilo implementovať riešenie na spracovanie veľkých objemov dát do svojej už existujúcej IT infraštruktúry. Konzervatívna IT infraštruktúra však vo väčšine prípadov nebola navrhnutá pre zodpovedajúce požiadavky na záťaž, spojenú so spracúvaním veľkého objemu dát. Preto tieto prvé implementácie neboli optimálne z hľadiska dosiahnutého výkonu, efektivity a ceny prevádzky.

„Aplikačné prostredia spojené s veľkými objemami dát, medzi ktoré patrí napríklad Hadoop, MPP dátové sklady či analýzy a ukladanie dát do Big Data systémov, majú veľmi odlišné nároky na záťaž," povedal Dan Vesset, viceprezident IDC Business Analytics Research. „Veľké a premenlivé množstvá dát vyžadujúce rýchly úložný priestor, ako aj rozdielne požiadavky ich používateľov, môžu predstavovať príliš veľkú záťaž pre tradičnú IT infraštruktúru.Pre maximálne využitie veľkých dát je preto nevyhnutné optimalizovať hardvérovú infraštruktúru pre vyššie pracovné zaťaženie."

Big Data - veľké množstvá neštruktúrovaných dát

Používatelia svojou prácou alebo svojimi digitálnymi záznamami generujú obrovské množstvá dát, takisto ako zápisy rôznych zariadení, prístrojov či senzorov, pripojených na internet. Takéto obrovské množstvá neštruktúrovaných dát, označované termínom Big Data, dokážu pri inteligentnom spracovaní poskytnúť firmám, organizáciám či vládnym inštitúciám veľmi hodnotné informácie o čomkoľvek, čo je aktuálne v hľadáčiku ich záujmu.

So spracovaním takýchto obrovských množstiev dát si však poradia iba riešenia, ktoré ponúkajú dostatočné dátové úložisko, vysoký výpočtový výkon, nízku spotrebu, a tiež nízku obstarávaciu cenu. Prvým takým komplexným riešením sú servery radu SL4500.

Servery z nového produktového radu HP ProLiant SL4500 sú jediným priemyselným riešením, navrhnutým osobitne pre prostredia, spracúvajúce veľké objemy dát. Poskytujú maximálny výkon, produktivitu a efektivitu nákladov s vysokou hustotou výpočtového výkonu, ktorá pokryje vysokú záťaž. Nové servery, založené na HP konvergovanej infraštruktúre, prinášajú vysoko efektívnu architektúru s 50 % úsporou priestoru, 61 % znížením energetických nárokov a 31 % redukciou nákladov pri prevádzke a až o 63 % menej káblov.

Modulárna architektúra optimalizuje prevádzku pre záťaž náročných aplikácií Modulárne vyhotovenie serverov HP ProLiant SL4500 poskytuje rozmanité konfigurácie výkonu a úložného priestoru, ktoré organizáciám umožňujú optimalizovať ich IT infraštruktúru pre prevádzku náročných aplikácií. Odpadá tiež nutnosť pracovať s nevhodnými kombináciami rôzneho hardvéru na vytvorenie podpornej infraštruktúry.

Jednotná a cenovo dostupná architektúra serverov HP ProLiant SL4500 podporuje riešenia, založené na open-source softvérovej platforme Apache Hadoop od rôznych dodávateľov, vrátane Cloudera a Hortonworks, rovnako ako tradičné softvéry typu OpenStack Cloud Software či MongoDB.

„Organizácie využívajú platformu Cloudera pre Big Data, aby lepšie pochopili možnosti a výhody, plynúce z nasadenia infraštruktúry, optimalizovanej pre extrémne záťažové požiadavky systémov, spracúvajúcich veľké dáta," povedal Amr Awadallah, technický riaditeľ spoločnosti Cloudera. „Vďaka dizajnu ušitému na mieru pre Big Data, HP ponúka celkom nový, efektívny prístup, ako spracúvať veľké objemy dát vysoko efektívne a hospodárne."

Inovácie od HP prinášajú vyšší výkon a hustotu výpočtového výkonu

Servery HP ProLiant SL4500 Gen8 s technológiou HP Smart Array poskytujú najvyšší výkon vo svojej triede, s takmer sedemkrát rýchlejšími vstupno-výstupnými operáciami za sekundu (IOPS) v porovnaní s jestvujúcimi architektúrami. Vďaka vyspelým schopnostiam analýz nástroja HP SmartCache, dokáže systém oveľa lepšie optimalizovať spracovanie dát a dosiahnuť najnižšie možné latencie.

Súčasné servery nezvládajú pokryť razantný nárast požiadaviek na úložnú kapacitu a výpočtový výkon, vyžadovaný veľkými objemami dát, kvôli čomu sú IT oddelenia nútené dodatočne investovať vysoké čiastky do rozšírenia priestorov dátových centier. Nové servery HP ProLiant SL4500 tento problém riešia prostredníctvom najvyššej hustoty výpočtového výkonu vo svojej triede, dosahujúcej až 240 terabajtov (TB) v jednej rackovej (U) jednotke, resp. až 2,16 petabajtov (PB) v deviatich serveroch (HP SL 4500) v štandardnom 42-U vyhotovením v racku. Vďaka takejto vysokej hustote organizácie môžu dosiahnuť značné finančné úspory, vyšší výkon a zvýšenú efektivitu prevádzky.

Zabezpečenie veľkých dát, jednoduchšia správa a podpora HP ProLiant Gen8

Ako najnovší člen rodiny serverov HP ProLiant Generation 8 (Gen8), jednotlivé modely HP ProLiant SL4500 vychádzajú z architektúry HP ProActive Insight Architecture. Jej nástroje pre inteligentnú správu a automatizáciu umožňujú organizáciám:

  • Skrátiť dĺžku možných výpadkov a zaistiť spoľahlivé zabezpečenie kritických dát vďaka automatickej ochrane a nástroju HP Predictive Spare Activation, ktorý presúva dáta na záložné zariadenie ešte pred prípadným výpadkom.
  • Dosiahnuť najvyššiu produktivitu serverov vďaka utilite HP Active Health a automatickým aktualizáciám firmvéru prostredníctvom HP Smart Update.
  • Využívať najobsiahlejšiu ponuku služieb, podpory a záruk s HP Insight Online.
  • Znížiť spotrebu dátového centra a zlepšiť pomer výpočtových operácií na jeden watt (compute per watt) až o 70 % oproti predchádzajúcim generáciám serverov, založených na architektúre HP Intelligent Infrastructure.

HP rozširuje ponuku vysoko škálovateľných serverov

HP ďalej predstavilo novinky v portfóliu najvýkonnejších serverov (HPC), ktoré organizáciám umožňujú maximalizovať výkon prostredníctvom najnovších technológií spoločností Intel a NVIDIA.

Server HP ProLiant SL270s Gen8 poskytuje maximálnu hustotu procesorov s podporou až ôsmich koprocesorov Intel Xeon Phi, alebo ôsmich grafických jednotiek (GPU) NVIDIA Kepler v rámci každého servera. Modely HP ProLiant SL270s a SL250s Gen8 teraz podporujú najnovší NVIDIA Kepler GPU a novo predstavené koprocesory Intel Xeon Phi. Organizácie tak môžu využívať najvýkonnejšie grafické jednotky či koprocesory pre spoľahlivé vykonávanie najnáročnejších výpočtových úloh.

Cena a dostupnosť

Servery radu HP ProLiant SL4500 v jedno nodovom vyhotovení sú už celosvetovo dostupné za cenu už od 5 925 eur.

Servery HP ProLiant SL270s Gen8 budú dostupné počas budúceho mesiaca za cenu začínajúcu už od 4 780 eur. Servery HP ProLiant SL250s Gen8 s NVIDIA Kepler a Intel Xeon Phi budú k dispozícii začiatkom budúceho roka za cenu začínajúcu od 4 390 eur.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá