Image
6.5.2014 0 Comments

HP chce predávať lacné „no name“ servery od Foxconnu. Neohrozí to Prolianty?

hp_foxconn.png Spoločnosť HP uzavrela ďalšiu dohodu o spolupráci s firmou Foxcon, v ktorej továrňach sa dlhodobo vyrábajú počítače a servery HP. V snahe konkurovať ponuke lacných serverov, o ktoré majú záujem najmä veľkí poskytovatelia webových služieb a ktoré sa predávajú vo väčších objemoch, začne Foxconn vyrábať vlastný rad serverov, ktoré bude HP predávať.

HP síce na tieto servery bude umiestňovať aj naďalej svoju značku a bude pre ne poskytovať aj dodatočné služby, ich návrh však bude čisto dielom Foxconnu a tieto servery nebudú mať nič spoločné s „príplatkovým" radom serverov ProLiant od HP. Tie by aj naďalej mali byť určené pre firmy, ktoré nemajú problém zaplatiť viac za tento vyšší rad.

Požiadavky trhu si žiadajú zmenu stratégie

Dôvod tohto kroku je jednoduchý. HP je totiž pod čoraz väčším tlakom zo strany alternatívnych ázijských výrobcov serverov, ktorí ich predávajú len s minimálnou maržou a vo veľkých objemoch. Práve poskytovatelia webových služieb sú na cenu veľmi citliví a tento segment trhu tak firme Hewlett-Packard pri jej doterajšej politike úplne unikal. HP sa za každú cenu snaží udržať na trhu, ktorý sa rýchlo mení, a preto je logické, že musí meniť svoje stratégie a prispôsobovať sa konkurencii. Pre HP je ťažké zmeniť dizajn svojich hlavných produktových radov, ktoré majú vopred naplánované inovačné cykly, a preto dáva zmysel hľadať riešenie u partnerov. A Foxconn je v tomto smere jasná voľba.

Podľa analytikov je však predaj nových serverov Foxconnu pod značkou HP trochu risk, pretože v prípade nespokojnosti klientov s produktmi môže táto skutočnosť značku HP poškodiť. No možno predpokladať, že na výrobu bude HP prinajmenšom dohliadať, hoci inak s ňou nebude mať tento gigant veľa spoločného.

Kto zo spolupráce vyťaží najviac?

Richard Fichera, analytik spoločnosti Forrester, tvrdí, že kontakt je víťazstvom tak pre HP, ktoré zaplní medzeru vo svojom portfóliu, ako aj pre Foxconn, ktorý tým získa nové možnosti príjmov. Jeho inžinieri by navyše mali byť schopní prípadné úpravy v dizajne a inovácie vykonávať rýchlo a nezávisle od produktových cyklov HP. Najväčšia výhra je to však pre zákazníkov (najmä zo segmentu poskytovateľov webových služieb), ktorí mohli lacné servery v súčasnosti získať len od menších alternatívnych výrobcov. No pri nich mohli byť problémy s dodatočnými službami a podporou a HP je predsa len zárukou určitej úrovne kvality v tejto oblasti.

Čo sa týka radov serverov HP ProLiant, tých by sa nová stratégia nemala nijako dotknúť. Tie sú určené najmä pre firmy, ktoré majú vlastné dátové centrá a nenakupujú také veľké objemy hardvéru ako práve rýchlo expandujúci poskytovatelia webových služieb. V horizonte niekoľkých ďalších rokov preto Fichera nečaká zásadnú zmenu, hoci nemožno vylúčiť, že výhľadovo HP samo bude chcieť pripraviť aj lacnejšie varianty serverov s vlastným návrhom. Dovtedy je však kontrakt s Foxconnom výhodný pre všetky strany.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá