Image
6.5.2014 0 Comments

HP chce predávať lacné „no name“ servery od Foxconnu. Neohrozí to Prolianty?

hp_foxconn.png Spoločnosť HP uzavrela ďalšiu dohodu o spolupráci s firmou Foxcon, v ktorej továrňach sa dlhodobo vyrábajú počítače a servery HP. V snahe konkurovať ponuke lacných serverov, o ktoré majú záujem najmä veľkí poskytovatelia webových služieb a ktoré sa predávajú vo väčších objemoch, začne Foxconn vyrábať vlastný rad serverov, ktoré bude HP predávať.

HP síce na tieto servery bude umiestňovať aj naďalej svoju značku a bude pre ne poskytovať aj dodatočné služby, ich návrh však bude čisto dielom Foxconnu a tieto servery nebudú mať nič spoločné s „príplatkovým" radom serverov ProLiant od HP. Tie by aj naďalej mali byť určené pre firmy, ktoré nemajú problém zaplatiť viac za tento vyšší rad.

Požiadavky trhu si žiadajú zmenu stratégie

Dôvod tohto kroku je jednoduchý. HP je totiž pod čoraz väčším tlakom zo strany alternatívnych ázijských výrobcov serverov, ktorí ich predávajú len s minimálnou maržou a vo veľkých objemoch. Práve poskytovatelia webových služieb sú na cenu veľmi citliví a tento segment trhu tak firme Hewlett-Packard pri jej doterajšej politike úplne unikal. HP sa za každú cenu snaží udržať na trhu, ktorý sa rýchlo mení, a preto je logické, že musí meniť svoje stratégie a prispôsobovať sa konkurencii. Pre HP je ťažké zmeniť dizajn svojich hlavných produktových radov, ktoré majú vopred naplánované inovačné cykly, a preto dáva zmysel hľadať riešenie u partnerov. A Foxconn je v tomto smere jasná voľba.

Podľa analytikov je však predaj nových serverov Foxconnu pod značkou HP trochu risk, pretože v prípade nespokojnosti klientov s produktmi môže táto skutočnosť značku HP poškodiť. No možno predpokladať, že na výrobu bude HP prinajmenšom dohliadať, hoci inak s ňou nebude mať tento gigant veľa spoločného.

Kto zo spolupráce vyťaží najviac?

Richard Fichera, analytik spoločnosti Forrester, tvrdí, že kontakt je víťazstvom tak pre HP, ktoré zaplní medzeru vo svojom portfóliu, ako aj pre Foxconn, ktorý tým získa nové možnosti príjmov. Jeho inžinieri by navyše mali byť schopní prípadné úpravy v dizajne a inovácie vykonávať rýchlo a nezávisle od produktových cyklov HP. Najväčšia výhra je to však pre zákazníkov (najmä zo segmentu poskytovateľov webových služieb), ktorí mohli lacné servery v súčasnosti získať len od menších alternatívnych výrobcov. No pri nich mohli byť problémy s dodatočnými službami a podporou a HP je predsa len zárukou určitej úrovne kvality v tejto oblasti.

Čo sa týka radov serverov HP ProLiant, tých by sa nová stratégia nemala nijako dotknúť. Tie sú určené najmä pre firmy, ktoré majú vlastné dátové centrá a nenakupujú také veľké objemy hardvéru ako práve rýchlo expandujúci poskytovatelia webových služieb. V horizonte niekoľkých ďalších rokov preto Fichera nečaká zásadnú zmenu, hoci nemožno vylúčiť, že výhľadovo HP samo bude chcieť pripraviť aj lacnejšie varianty serverov s vlastným návrhom. Dovtedy je však kontrakt s Foxconnom výhodný pre všetky strany.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá