Image
15.10.2015 0 Comments

HP a SanDisk spolu vyvíjajú náhradu flash pamätí založenú na memristoroch a ReRAM

V júli spoločnosti Intel a Micron oznámili, že vytvorili nový typ pamäte, ktorá má 1000-krát vyšší výkon a odolnosť ako NAND flash a je 10-krát hustejšia ako DRAM. Pamäte 3D XPoint, ohlásené spoločnosťami Intel a Micron, ešte nie sú na svete, ale HP a SanDisk už uzavreli partnerstvo s cieľom vyvinúť konkurenčnú technológiu. Zatiaľ majú tieto pamäte pracovný názov storage class memory (SCM).

Tlačová správa HP a SanDisku opisuje niečo veľmi podobné 3D XPointu: „Táto technológia bude podľa očakávania 1000-krát rýchlejšia ako flash pamäte, ponúkne až 1000-krát väčšiu výdrž než tieto pamäte a prinesie aj značné zlepšenia v oblasti nákladov, spotreby, hustoty a stálosti oproti technológii DRAM."

scm_requirements.jpg

Pamäte SCM by mali byť nasadené v serverových uzloch s kapacitou v rádoch desiatok terabajtov a môžu byť použité v aplikáciách, ako sú in-memory databázy, spracovanie analytických údajov v reálnom čase, transakčné výpočty a high-performance computing.

Hoci pamäťová technológia HP a SanDisku zatiaľ nemá meno, o jej fungovaní si možno vytvoriť vcelku dobrú predstavu. Nová pamäť bude vychádzať z memristorov/ReRAM. Spoločnosť HP vynašla memristory ešte v roku 2008, zatiaľ sa nedočkali adekvátneho uplatnenia v praxi. SanDisk sa o ReRAM vyjadril ako o futuristickej technológii, ktorú plánuje do budúcnosti. Firma však má odborné výrobné znalosti, ktoré sa HP veľmi zídu, keď bude chcieť svoje memristory komercializovať.

No najpodivnejšia časť tlačovej správy je zmienka o The Machine, dlhodobom výskumnom projekte HP Labs, ktorý si kladie za cieľ „znovuobjaviť základnú architektúru výpočtovej techniky" pomocou fúzie pamäte a úložiska. The Machine mal byť založený na memristoroch, kremíkovej fotonike a ďalších hypermoderných technológiách, na ktorých sa v HP Labs pracuje. V júni tohto roka sa však memristory vytratili z plánov The Machine.

V súhrne je to teda dosť mätúce. Z tlačovej správy je jasné, že HP a SanDisk sa snažia prenasledovať „vozidlo" Intelu a Micronu, aby im príliš neuniklo, na druhej strane sa v nej nehovorí vôbec nič o tom, kedy by sa mohla nová pamäťová technológia dostať na trh, a dokonca ani o tom, kedy by sa mohol vyrobiť funkčný prototyp.

Zdroj: arstechnica.com
hexus.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá