Image
15.10.2015 0 Comments

HP a SanDisk spolu vyvíjajú náhradu flash pamätí založenú na memristoroch a ReRAM

V júli spoločnosti Intel a Micron oznámili, že vytvorili nový typ pamäte, ktorá má 1000-krát vyšší výkon a odolnosť ako NAND flash a je 10-krát hustejšia ako DRAM. Pamäte 3D XPoint, ohlásené spoločnosťami Intel a Micron, ešte nie sú na svete, ale HP a SanDisk už uzavreli partnerstvo s cieľom vyvinúť konkurenčnú technológiu. Zatiaľ majú tieto pamäte pracovný názov storage class memory (SCM).

Tlačová správa HP a SanDisku opisuje niečo veľmi podobné 3D XPointu: „Táto technológia bude podľa očakávania 1000-krát rýchlejšia ako flash pamäte, ponúkne až 1000-krát väčšiu výdrž než tieto pamäte a prinesie aj značné zlepšenia v oblasti nákladov, spotreby, hustoty a stálosti oproti technológii DRAM."

scm_requirements.jpg

Pamäte SCM by mali byť nasadené v serverových uzloch s kapacitou v rádoch desiatok terabajtov a môžu byť použité v aplikáciách, ako sú in-memory databázy, spracovanie analytických údajov v reálnom čase, transakčné výpočty a high-performance computing.

Hoci pamäťová technológia HP a SanDisku zatiaľ nemá meno, o jej fungovaní si možno vytvoriť vcelku dobrú predstavu. Nová pamäť bude vychádzať z memristorov/ReRAM. Spoločnosť HP vynašla memristory ešte v roku 2008, zatiaľ sa nedočkali adekvátneho uplatnenia v praxi. SanDisk sa o ReRAM vyjadril ako o futuristickej technológii, ktorú plánuje do budúcnosti. Firma však má odborné výrobné znalosti, ktoré sa HP veľmi zídu, keď bude chcieť svoje memristory komercializovať.

No najpodivnejšia časť tlačovej správy je zmienka o The Machine, dlhodobom výskumnom projekte HP Labs, ktorý si kladie za cieľ „znovuobjaviť základnú architektúru výpočtovej techniky" pomocou fúzie pamäte a úložiska. The Machine mal byť založený na memristoroch, kremíkovej fotonike a ďalších hypermoderných technológiách, na ktorých sa v HP Labs pracuje. V júni tohto roka sa však memristory vytratili z plánov The Machine.

V súhrne je to teda dosť mätúce. Z tlačovej správy je jasné, že HP a SanDisk sa snažia prenasledovať „vozidlo" Intelu a Micronu, aby im príliš neuniklo, na druhej strane sa v nej nehovorí vôbec nič o tom, kedy by sa mohla nová pamäťová technológia dostať na trh, a dokonca ani o tom, kedy by sa mohol vyrobiť funkčný prototyp.

Zdroj: arstechnica.com
hexus.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá