Image
3.3.2016 0 Comments

HP Pavilion Gaming 15

» Dizajn tohto 15-palcového herného notebooku sa nám zdal na prvý pohľad nenápadný a klasický, no vzápätí nás okúzlila perleťová povrchová úprava jeho tmavého plastového tela. Po otvorení krytu ešte efektnejšie pôsobí klávesnica podsvietená bledozelenou farbou, ktorú dopĺňa textúra celej základne notebooku, tvorená vzorom pripomínajúcim včelí plást, ­takisto zelenej farby. Tou istou farbou hrajú aj nožičky, na ktorých prístroj stojí.

Klávesnica je príjemná, nechýba jej numerická časť, je správne veľká a konštrukčne dostatočne tuhá. Reproduktory dizajnéri umiestnili medzi klávesnicu a displej. Touchpad je takisto správne veľký, pri bežnom používaní by mohlo trochu prekážať, že jeho tlačidlá nie sú ničím ohraničené, a tak ich treba naslepo hľadať prstom. Hráčovi to však nebude robiť ťažkosti, pretože väčšinou použije myš.

Odvod tepla má na starosti prieduch v pravej časti, ktorý pri stiesnených podmienkach môže nepríjemne zohrievať ruku hráča. Hlučnosť chladenia je primeraná hernému zameraniu. Pri nočnom hraní budú slúchadlá potrebné, čo je bežný štandard. Displej ponúka kvalitný ostrý obraz s vysokým kontrastom. Naladenie farieb je sýte a teplotou neutrálne. S uhlopriečkou 15,6" je herný zážitok dobrý a hráč nemá pocit, že by o čosi prichádzal. Pre tých náročnejších výrobca v pravej časti umiestnil port HDMI.

Úložný priestor je dvojaký. SSD s kapacitou 128 GB dáva svižnosť operačnému systému (v tomto prípade Windows 10) a postačí na uloženie dvoch či troch hier. Po vyčerpaní tohto miesta budú musieť ďalšie hry putovať na klasický dátový disk s kapacitou 1 TB. Srdcom notebooku je štvorjadrový procesor radu i5, a tak je výkon pri činnosti mimo hier dobrý. 8 GB RAM zatiaľ postačuje na všetky účely, no do budúcnosti je tu možnosť zvýšenia. Zberatelia škatuľových variantov hier sa isto potešia, že svoj priestor v zariadení našla aj mechanika DVD.

Zvukový subsystém B&O v nás vyvolal pozitívne pocity. Poskytuje desať pásiem ekvalizéra vrátane funkcií posilnenia basov, výšok a čistoty dialógov. Krásne ostré výšky potešia a v hrách je zvuk výrazne priestorový, aj keď mu čosi chýba v basovej oblasti. Na pomery notebooku ide o dobrý reproduktorový výstup, no úpravy nastavení neplatia pre výstup na slúchadlá. Ten je našťastie dostatočne kvalitný aj bez ekvalizéra. Vstup na mikrofón možno softvérovo optimalizovať na svoj hlas, viacero hlasov alebo zapnúť ASR, čo je automatické rozpoznávanie reči. Nechýba odstraňovanie rušivých zvukov okolia. Hardvérovo podporuje notebook iba headsety s jedným spojeným konektorom jack, takže ak máte separované koncovky, externý mikrofón nezapojíte.

Výkon v hrách

Výrobca notebook vyzbrojil grafickou kartou nVidia GTX950M so 4 GB pamäte. Opäť sme navodili rovnaké testovacie podmienky ako u ostatných konkurentov a výsledok hovorí o tom, že mobilná 950-ka na hry postačí, ale kompromisy budú potrebné. Pri najvyšších detailoch (nVidia Hairworks zapnuté) a rozlíšení full HD mal notebook viac námahy so Zaklínačom 3. Dokázal zabezpečiť obnovovaciu frekvenciu s priemerom 11 FPS, čo na plynulé hranie nestačí. Po zmiernení na stredné detaily sme dostali o niečo lepší výsledok. Priemer sa pohyboval okolo 20 FPS, s maximom na 22. Nízke detaily priniesli zisk iba niekoľkých snímok, a tak sme sa pohybovali na frekvencii maximálne 25 FPS, opäť s priemerom 20.

S Falloutom 4 si stroj poradil o niečo lepšie. Na maximálnych detailoch bola hra dobre hrateľná, pričom frekvencia oscilovala medzi 21 a 33 FPS. Občasný framedrop na 17 FPS sme kompenzovali znížením detailov z maximálnych na vysoké. Na tomto nastavení sme dosiahli priemernú frekvenciu okolo 26 FPS, čo bola prijateľná hodnota.

Verdikt

HP Pavilion Gaming 15 si našu priazeň získal ­originálnym a elegantným dizajnom, spojeným s hmotnosťou podobnou bežnému notebooku. ­Bledozelené farebné ladenie sa príjemne vymaňuje zo štandardu červených a modrých podsvietení. Kvalitný displej a rýchly chod ocenia nielen hráči a vďaka týmto výhodám dokáže stroj úplne nahradiť stolové PC. Výkon v hrách je dobrý, aj keď sa nedá nazvať špičkovým. Ako vyplynulo z testu, nie s každou hrou si použitý grafický čip poradí rovnako, väčšinou sa hráč bude pohybovať na úrovni stredných až vysokých detailov. Výdrž akumulátora je na tento typ prístroja bežná a pohybuje sa okolo jednej ­hodiny pri nepretržitom hraní.

Zobrazit Galériu
Autor: Peter Vnuk

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Inovovaná služba DOCKitIN

08.11.2016 11:51

V septembrovom čísle sme predstavili túto zaujímavú službu, ktorá umožňuje spravovať vaše osobné papierové dokumenty, prípadne dokumenty živnostníka či malej firmy. Poskytne vám prístup do mobilnej ap ...

Recenzie

TOP WIN

08.11.2016 11:41

AutoCAD 360 Pre tých, ktorí sa chystajú vkročiť do sveta nákresov, náčrtov, návrhov a profesionálnej grafiky, je určená táto aplikácia. K dispozícii je zadarmo, no aj tak poskytuje niekoľko zaujímavý ...

Recenzie

Ochrana pre celú firmu: AVG Internet Security Business

08.11.2016 11:38

AVG sa i po odkúpení Avastom naďalej používa a napreduje. Výsledkom je nový build Internet Security, určený do podnikového prostredia (ďalej už iba ISB). Pozrime sa, čo a ako v rámci tohto balíka fung ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá