Image
3.12.2015 0 Comments

Grafénový mikrofón môže zachytiť zvuk ďaleko za hranicami ľudského sluchu

V súčasnosti veľmi obľúbený materiál grafén odhalil ďalšiu, zatiaľ netušenú vlastnosť. Membrána z tohto vysoko vodivého uhlíka vie mimoriadne dobre zachytiť slabé a vysokofrekvenčné zvukové vlny.

Vedci zo srbskej univerzity v Belehrade v rámci výskumu ako prví na svete zostavili kondenzátorový mikrofón na báze grafénu. Je asi 32-krát citlivejší než bežné mikrofóny s kovovou (obyčajne niklovou) membránou a s porovnateľnou konštrukciou. V budúcnosti grafénový mikrofón môže byť schopný zachytiť zvuk aj mimo rozsahu ľudského sluchu.

Srbskí výskumníci nahradili kovovú membránu kondenzátorového mikrofónu grafénovou, pozostávajúcou zo 60 vrstiev grafénu s hrúbkou jedného atómu na niklovej fólii. Vrstvy sa nanášali chemickým procesom CVD (chemical vapour deposition). Táto vrstva potom pôsobí ako vibračná membrána, slúžiaca na konverziu zvuku na elektrický prúd.

Prototyp grafénového mikrofónu sa môže pochváliť citlivosťou vyššou o 15 decibelov, ako majú komerčne dostupné mikrofóny, na frekvenciách do 11 kHz. Modelové simulácie však naznačujú, že grafénové mikrofóny môžu byť teoreticky aj oveľa citlivejšie - vibračná membrána z 300 vrstiev grafénu môže byť schopná detegovať frekvencie až do 1 MHz, čo je zhruba 50-krát vyššia frekvencia, ako je horná hranica ľudského sluchu.

„V tejto fáze výrobe lacného grafénu bráni ešte niekoľko prekážok," povedal Marko Spasenović, ktorý je spoluautorom štúdie publikovanej v časopise 2D Materials. „Na zdokonalení výroby grafénu sa však tvrdo pracuje, čo by napokon mohlo znamenať, že budeme mať lepšie mikrofóny za nižšiu cenu."

Audiofili teda môžu očakávať grafénové mikrofóny v priebehu najbližších rokov. Tie prvé budú zrejme neskutočne drahé. No ak chce niekto nahrať šuchot stebiel trávy vo vetre, zdá sa, že sa našiel spôsob, ako to umožniť.


Zdroj: gizmodo.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá