Image
3.12.2015 0 Comments

Grafénový mikrofón môže zachytiť zvuk ďaleko za hranicami ľudského sluchu

V súčasnosti veľmi obľúbený materiál grafén odhalil ďalšiu, zatiaľ netušenú vlastnosť. Membrána z tohto vysoko vodivého uhlíka vie mimoriadne dobre zachytiť slabé a vysokofrekvenčné zvukové vlny.

Vedci zo srbskej univerzity v Belehrade v rámci výskumu ako prví na svete zostavili kondenzátorový mikrofón na báze grafénu. Je asi 32-krát citlivejší než bežné mikrofóny s kovovou (obyčajne niklovou) membránou a s porovnateľnou konštrukciou. V budúcnosti grafénový mikrofón môže byť schopný zachytiť zvuk aj mimo rozsahu ľudského sluchu.

Srbskí výskumníci nahradili kovovú membránu kondenzátorového mikrofónu grafénovou, pozostávajúcou zo 60 vrstiev grafénu s hrúbkou jedného atómu na niklovej fólii. Vrstvy sa nanášali chemickým procesom CVD (chemical vapour deposition). Táto vrstva potom pôsobí ako vibračná membrána, slúžiaca na konverziu zvuku na elektrický prúd.

Prototyp grafénového mikrofónu sa môže pochváliť citlivosťou vyššou o 15 decibelov, ako majú komerčne dostupné mikrofóny, na frekvenciách do 11 kHz. Modelové simulácie však naznačujú, že grafénové mikrofóny môžu byť teoreticky aj oveľa citlivejšie - vibračná membrána z 300 vrstiev grafénu môže byť schopná detegovať frekvencie až do 1 MHz, čo je zhruba 50-krát vyššia frekvencia, ako je horná hranica ľudského sluchu.

„V tejto fáze výrobe lacného grafénu bráni ešte niekoľko prekážok," povedal Marko Spasenović, ktorý je spoluautorom štúdie publikovanej v časopise 2D Materials. „Na zdokonalení výroby grafénu sa však tvrdo pracuje, čo by napokon mohlo znamenať, že budeme mať lepšie mikrofóny za nižšiu cenu."

Audiofili teda môžu očakávať grafénové mikrofóny v priebehu najbližších rokov. Tie prvé budú zrejme neskutočne drahé. No ak chce niekto nahrať šuchot stebiel trávy vo vetre, zdá sa, že sa našiel spôsob, ako to umožniť.


Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá