Image
3.12.2015 0 Comments

Grafénový mikrofón môže zachytiť zvuk ďaleko za hranicami ľudského sluchu

V súčasnosti veľmi obľúbený materiál grafén odhalil ďalšiu, zatiaľ netušenú vlastnosť. Membrána z tohto vysoko vodivého uhlíka vie mimoriadne dobre zachytiť slabé a vysokofrekvenčné zvukové vlny.

Vedci zo srbskej univerzity v Belehrade v rámci výskumu ako prví na svete zostavili kondenzátorový mikrofón na báze grafénu. Je asi 32-krát citlivejší než bežné mikrofóny s kovovou (obyčajne niklovou) membránou a s porovnateľnou konštrukciou. V budúcnosti grafénový mikrofón môže byť schopný zachytiť zvuk aj mimo rozsahu ľudského sluchu.

Srbskí výskumníci nahradili kovovú membránu kondenzátorového mikrofónu grafénovou, pozostávajúcou zo 60 vrstiev grafénu s hrúbkou jedného atómu na niklovej fólii. Vrstvy sa nanášali chemickým procesom CVD (chemical vapour deposition). Táto vrstva potom pôsobí ako vibračná membrána, slúžiaca na konverziu zvuku na elektrický prúd.

Prototyp grafénového mikrofónu sa môže pochváliť citlivosťou vyššou o 15 decibelov, ako majú komerčne dostupné mikrofóny, na frekvenciách do 11 kHz. Modelové simulácie však naznačujú, že grafénové mikrofóny môžu byť teoreticky aj oveľa citlivejšie - vibračná membrána z 300 vrstiev grafénu môže byť schopná detegovať frekvencie až do 1 MHz, čo je zhruba 50-krát vyššia frekvencia, ako je horná hranica ľudského sluchu.

„V tejto fáze výrobe lacného grafénu bráni ešte niekoľko prekážok," povedal Marko Spasenović, ktorý je spoluautorom štúdie publikovanej v časopise 2D Materials. „Na zdokonalení výroby grafénu sa však tvrdo pracuje, čo by napokon mohlo znamenať, že budeme mať lepšie mikrofóny za nižšiu cenu."

Audiofili teda môžu očakávať grafénové mikrofóny v priebehu najbližších rokov. Tie prvé budú zrejme neskutočne drahé. No ak chce niekto nahrať šuchot stebiel trávy vo vetre, zdá sa, že sa našiel spôsob, ako to umožniť.


Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá