Image
14.6.2016 0 Comments

Google vyvíja „veľké červené tlačidlo“ na vypnutie umelej inteligencie, ak sa vzoprie ľuďom

Mnohé známe osobnosti vrátane Elona Muska a Stephena Hawkinga varovali pred ničivými dôsledkami vymknutia sa umelej inteligencie spod kontroly. A zdá sa, že myšlienka, že by nás raz roboti a algoritmy mohli prestať poslúchať, nedáva spávať ani tímu výskumného laboratória Deep Mind, patriaceho Googlu. Preto v spolupráci s vedcami z Oxfordskej univerzity pracuje na spôsobe, ako zabrániť „robokalypse“ a v prípade potreby umelú inteligenciu „zabiť“.

V dokumente PDF Safely Interruptible Agents, publikovanom na webovej stránke Machine Intelligence Research Institute (MIRI), výskumníci vysvetľujú, že je „nepravdepodobné, že by sa umelá inteligencia správala po celý čas optimálne“. Preto je podľa nich dôležité, aby ľudský operátor mohol „stlačiť veľké červené tlačidlo a zabrániť robotovi pokračovať v škodlivej postupnosti akcií“.  Ako príklad uvádzajú umelú inteligenciu, ktorá sa v roku 2013 naučila hrať Tetris, a aby zabránila prehre, zastavila hru.

Deep Mind v podstate vyvinul framework, ktorý nedovolí umelej inteligencii, aby sa naučila, ako predchádzať prerušeniu akejkoľvek jej činnosti ľuďmi. Bezpečná prerušiteľnosť môže byť užitočná na prevzatie kontroly nad robotom, ktorý sa nespráva korektne a jeho správanie by mohlo mať nezvratné dôsledky.

Tím Deep Mind si však nie je istý, či jeho mechanizmus prerušenia je použiteľný pre všetky algoritmy. Vedci zistili, že niektoré algoritmy, napr. Q-learning (technika spätnoväzbového učenia), sú bezpečne prerušiteľné, zatiaľ čo iné, ako je napr. Sarsa, také nie sú. Môžu však byť relatívne ľahko zmenené, aby sa takými stali.

„No nie je jasné, či všetky algoritmy možno urobiť bezpečne a ľahko prerušiteľnými,“ priznávajú autori dokumentu.

Je dôležité začať pracovať na bezpečnosti umelej inteligencie ešte pred tým, než vzniknú nejaké problémy. Žiadny systém však nebude nikdy úplne spoľahlivý. Preto je dôležité mať možnosť v okamihu vypnúť systém. No ešte lepšie by bolo, keby program umelej inteligencie mohol zistiť, keď niečo nie je v poriadku, a sám sa zastaviť.

Zdroj: businessinsider.com

bbc.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá