Image
2.9.2014 0 Comments

Google vydal 64-bitový Chrome pre Windows

google_chrome_64bit.jpg Google po testovacích verziách vydal finálnu 64-bitovú verziu webového prehliadača Chrome pre operačný systém Windows, ktorá prináša oproti 32-bitovej verzii lepší výkon a stabilitu.

V júni Google sprístupnil 64-bitovú verziu svojho Chrome vývojárom a v utorok sa 64-bitový Chrome objavil vo finálnej verzii určenej pre koncových používateľov. Softvérový inžinier Will Harris na oficiálnom blogu oznámil, že 64-bitový Chrome verzie 37 je podľa testov o sto percent stabilnejší ako 32-bitová verzia a zvládne dekódovať videá na portáli YouTube vo vysokom rozlíšení o pätnásť percent rýchlejšie.

Nová verzia Chrome funguje len na operačných systémoch Windows 7, Windows 8 alebo 8.1. Ako uviedol Harris, 32-bitová verzia Chrome zostane zatiaľ ako predvolená, teda používatelia, ktorí budú mať záujem o 64-bitovú verziu, si ju budú musieť sami ručne stiahnuť z webu Googlu (nový prehliadač sa nestiahne ako aktualizácia používateľom súčasných 32-bitových verzií).

Nový Chrome si podľa Googlu bez problémov rozumie s Javou od Oracle aj technológiou Silverlight od Microsoftu, nepodporuje však niektoré staršie plug-iny, ako Google Voice či Google Earth, založené na NPAPI (Netscape Plug-in Application Programming Interface). Google plánuje aplikácie a prídavné moduly založené na zastaranom rozhraní NPAPI budúci mesiac odstrániť zo svojho Chrome Web Store. „32-bitová verzia Chrome bude aj naďalej v blízkej budúcnosti plne podporovaná a budeme podporovať aj 64-bitovú," dodal Harris.

Google bol s predstavením 64-bitovej verzie svojho webového prehliadača pre Windows o niečo pomalší ako konkurencia. Safari od Applu beží na 64 bitoch od roku 2009, Internet Explorer od Microsoftu je potom v 64-bitovej edícii dostupný od roku 2006 a 64-bitovú verziu prehliadača ponúka aj nórska spoločnosť Opera. Google už nejaký čas ponúka 64-bitový prehliadač pre operačný systém Linux a podobný prehliadač pre operačný systém OS X od Applu je v súčasnosti vo fáze betatestovania.

Medzi top 5 najpoužívanejšími prehliadačmi na svete tak 64-bitovú verziu pre Windows neponúka iba Mozilla. Aj keď táto organizácia už dlhý čas ponúka 64-bitové verzie Firefoxu pre OS X a Linux, stabilná 64-bitová verzia prehliadača pre Windows zatiaľ nie je dostupná. Keby ste o 64-bitový Firefox mali naozaj záujem, môžete skúsiť tzv. Nightly build, ktorý Mozilla ponúka na svojom webe. Ten je však pomerne nestabilný a určený predovšetkým pre vývojárov. Chrome 37 64-bit. si možno stiahnuť tu, treba však zvoliť odkaz "Windows 64-bit", inak bude stiahnutá štandardná 32-bitová verzia prehliadača.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá