Image
2.9.2014 0 Comments

Google vydal 64-bitový Chrome pre Windows

google_chrome_64bit.jpg Google po testovacích verziách vydal finálnu 64-bitovú verziu webového prehliadača Chrome pre operačný systém Windows, ktorá prináša oproti 32-bitovej verzii lepší výkon a stabilitu.

V júni Google sprístupnil 64-bitovú verziu svojho Chrome vývojárom a v utorok sa 64-bitový Chrome objavil vo finálnej verzii určenej pre koncových používateľov. Softvérový inžinier Will Harris na oficiálnom blogu oznámil, že 64-bitový Chrome verzie 37 je podľa testov o sto percent stabilnejší ako 32-bitová verzia a zvládne dekódovať videá na portáli YouTube vo vysokom rozlíšení o pätnásť percent rýchlejšie.

Nová verzia Chrome funguje len na operačných systémoch Windows 7, Windows 8 alebo 8.1. Ako uviedol Harris, 32-bitová verzia Chrome zostane zatiaľ ako predvolená, teda používatelia, ktorí budú mať záujem o 64-bitovú verziu, si ju budú musieť sami ručne stiahnuť z webu Googlu (nový prehliadač sa nestiahne ako aktualizácia používateľom súčasných 32-bitových verzií).

Nový Chrome si podľa Googlu bez problémov rozumie s Javou od Oracle aj technológiou Silverlight od Microsoftu, nepodporuje však niektoré staršie plug-iny, ako Google Voice či Google Earth, založené na NPAPI (Netscape Plug-in Application Programming Interface). Google plánuje aplikácie a prídavné moduly založené na zastaranom rozhraní NPAPI budúci mesiac odstrániť zo svojho Chrome Web Store. „32-bitová verzia Chrome bude aj naďalej v blízkej budúcnosti plne podporovaná a budeme podporovať aj 64-bitovú," dodal Harris.

Google bol s predstavením 64-bitovej verzie svojho webového prehliadača pre Windows o niečo pomalší ako konkurencia. Safari od Applu beží na 64 bitoch od roku 2009, Internet Explorer od Microsoftu je potom v 64-bitovej edícii dostupný od roku 2006 a 64-bitovú verziu prehliadača ponúka aj nórska spoločnosť Opera. Google už nejaký čas ponúka 64-bitový prehliadač pre operačný systém Linux a podobný prehliadač pre operačný systém OS X od Applu je v súčasnosti vo fáze betatestovania.

Medzi top 5 najpoužívanejšími prehliadačmi na svete tak 64-bitovú verziu pre Windows neponúka iba Mozilla. Aj keď táto organizácia už dlhý čas ponúka 64-bitové verzie Firefoxu pre OS X a Linux, stabilná 64-bitová verzia prehliadača pre Windows zatiaľ nie je dostupná. Keby ste o 64-bitový Firefox mali naozaj záujem, môžete skúsiť tzv. Nightly build, ktorý Mozilla ponúka na svojom webe. Ten je však pomerne nestabilný a určený predovšetkým pre vývojárov. Chrome 37 64-bit. si možno stiahnuť tu, treba však zvoliť odkaz "Windows 64-bit", inak bude stiahnutá štandardná 32-bitová verzia prehliadača.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá