Image
23.6.2014 0 Comments

Google umožní end-to-end šifrovanie e-mailov. Blíži sa koniec cielenej reklamy?

gmail_security copy.jpg Získavanie a následné využívanie používateľských dát na cielenú reklamu je pre Google hlavný zdroj príjmov. Čo však bude spoločnosť robiť v prípade, že o tieto dáta príde?

Google uvoľnil ranú verziu nového nástroja na plnohodnotné end-to-end šifrovanie e-mailov. Ide o vysoko účinnú metódu, ktorá poštu zakóduje ešte predtým, než odíde z prehliadača, a ponechá ju v tomto stave, kým správu nedešifruje jej príjemca.

Technológia umožňuje používať na zabezpečenie e-mailovej komunikácie súkromný kľúč, ku ktorému má prístup iba jeden konkrétny používateľ. Ani prevádzkovateľ e-mailovej služby, v tomto prípade Google, si teda nemôže prečítať obsah cudzej správy.

Google týmto krokom určite potešil používateľov požadujúcich pre svoje informácie vyššiu úroveň zabezpečenia. Na druhej strane však Googlu vážne hrozí, že príde o významný zdroj svojich príjmov, pretože sa pri cielení internetovej reklamy bude musieť zaobísť bez dát, ktoré doteraz získaval skenovaním e-mailovej komunikácie svojich používateľov. Podobne zbiera dáta aj Yahoo, zatiaľ čo Microsoft takéto konanie popiera.

Nástroj je tak podľa názoru niektorých expertov v priamom rozpore s obchodným modelom Googlu. Spoločnosť sama však predpokladá, že o novú funkcionalitu bude mať záujem len malá skupina používateľov, ktorá navyše nástroj bude využívať len na vysoko citlivú komunikáciu.

V Gmaile bude možné nástroj používať v rámci súčasného používateľského rozhrania. Google pripravuje takisto verziu v podobe samostatnej aplikácie, ktorá bude dostupná voľne na stiahnutie z obchodu Chrome Web Store.

Šifrovanie komunikácie metódou end-to-end už spôsobuje vrásky aj vládnym organizáciám, ktoré po novom budú musieť na získanie obsahu cudzích e-mailov zacieliť priamo na koncového používateľa. Poskytovateľ služby, na ktorého sa obracali doteraz, totiž nebude mať prístup k súkromnému kľúču. Na druhej strane sa tým Googlu možno uľaví, pretože už nebude musieť vybavovať početné žiadosti o poskytnutie používateľských dát.

Ako sa zdá, pre Google má teda zavedenie novej funkcie svoje plusy aj mínusy. Ak funkciu prijme za svoju veľké percento používateľov, bude prevažovať skôr negatívna stránka, pretože Google príde o jednu z možností, ako svoju službu speňažiť. Cielené reklamy pravdepodobne už nebudú také cielené ako dnes, čo vo výsledku spôsobí aj pokles príjmov.

Google by nakoniec musel upraviť svoj obchodný model. Mohlo by sa napríklad stať, že spoplatní funkcie a nástroje, ktoré doteraz poskytoval zadarmo. Jednou z možností by bolo spoplatniť práve end-to-end šifrovanie.

Než sa však nový nástroj dostane do obehu, bude to ešte nejaký čas trvať. V súčasnosti existuje len v podobe zdrojového kódu a Google zatiaľ nezverejnil ďalší harmonogram vývoja celej služby.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá