Image
14.4.2016 0 Comments

Google učí roboty zbierať predmety ako človek

Keď sa deti učia uchopiť veci, musia kombinovať dva systémy – videnie a motorické zručnosti. Vyžaduje si to veľa pokusov a omylov, kým sa dieťa naučí spojiť tieto dva mechanizmy a pochopí, že ceruzku treba chytiť inak ako napríklad zošívačku. A práve to sa teraz učia robotické ramená Googlu.

Google učí svoje roboty zvládnuť zdanlivo jednoduchú úlohu – zdvihnúť objekt z jednej misky a preložiť ho do druhej. Nie sú to prvé roboty, ktoré niečo vyberajú a prekladajú, no tieto sa učia nové spôsoby, ako uchopiť objekty rôznych tvarov, veľkosti a pod. Inak musia napríklad zaobchádzať s mäkkými objektmi a inak tvrdými predmetmi. Musia nájsť najvhodnejšie miesto na uchopenie a pokúsiť sa predmet zdvihnúť. Ak sa to nepodarí, musia skúsiť znovu. Výskumníci Googlu pritom neustále analyzujú vzťah objektu a robotickej ruky, aby sa čo najviac prispôsobil konaniu ľudí.

Ide naozaj o jednoduché robotické ramená, ovládané dvoma hlbokými neurónovými sieťami. Majú dva prsty na uchopenie predmetov a sú vybavené kamerami. Jedna neurónová sieť sleduje snímky z nádoby a predpovedá, ako môže robotické rameno správne uchopiť predmet. Druhá sieť interpretuje, či bolo uchopenie správne, a informuje prvú sieť, aké úpravy treba vykonať.

Počas dvoch mesiacov 14 robotov Googlu zdvihlo predmety 800 000-krát. Úlohou jediného človeka v pokuse bolo umiestniť objekty späť do nádoby. Išlo o najrozličnejšie predmety, napr. bežné domáce potreby, kancelárske potreby, hračky, špongie a pod.

Takýto výcvik umožní robotom  zdvihnúť aj predmety, s ktorými sa doteraz nestretli, s vysokou mierou úspešnosti. Výskumníci zaznamenali pri manipulácii s novými objektmi mieru zlyhania od 10 do 20 %.

Učiť roboty pochopiť svet okolo nich a ich vlastné fyzikálne limity je dôležitý proces, potrebný pri tvorbe autonómnych robotov pre samojazdiace autá či drony na dodávku tovaru. V ďalšej fáze by výskumníci chceli vyskúšať takéto roboty v reálnych podmienkach mimo laboratória, kde sa mení osvetlenie a ich umiestnenie, prípadne by sa pri pokusoch dali použiť pohyblivé objekty.

Zdroj: popsci.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá