Image
21.5.2015 0 Comments

Google spustil lacnú cloudovú službu

google_cloud.jpg Google predstavil novú cloudovú službu Google Compute Engine Preemptible Virtual Machine, vďaka ktorej môžu používatelia výrazne ušetriť. Má to však jeden háčik.

Aj keď je nová služba s názvom Google Compute Engine Preemptible Virtual Machine o poznanie lacnejšia, trik spočíva v tom, že Google môže spracovanie danej výpočtovej úlohy používateľa kedykoľvek prerušiť.

Ako uviedol na oficiálnom blogu produktový manažér Googlu Paul Nash, aj keď na prvý pohľad môže táto ponuka vyzerať zvláštne, možno ju využiť v mnohých prípadoch. Nová služba, ktorá je v súčasnosti dostupná iba v štádiu beta verzie, je vhodná na tie úlohy, ktorých spracovanie sa dá rozložiť na niekoľko virtuálnych serverov a možné výpadky ich príliš neovplyvnia. Ako príklad Nash uviedol vytváranie rôznych modelov, ktoré si vyžaduje značný výpočtový výkon, ale beží prakticky neustále a dočasné výpadky naň nemajú veľký vplyv.

Google Compute Engine Preemptible Virtual Machine teda funguje podobne ako služba Amazon Web Service Spot instances, ktorá je navrhnutá na spracúvanie úloh, ktoré možno prerušovať. Cena Spot instances kolíše v závislosti od toho, aký je po nej dopyt, zatiaľ čo Google ponúka pevné ceny.

Google na poskytovanie svojej novej služby využíva výpočtový výkon svojich dátových centier, ktorý nie je v danom okamihu potrebný. Ak teda nastane situácia, že servery Googlu naraz musia začať spracúvať viac požiadaviek, používatelia Compute Engine Preemptible Virtual Machine budú mať smolu, pretože Google spracovanie ich úloh (ktoré má nižšiu prioritu) preruší. Google pred odpojením služby vždy používateľovi poskytuje varovanie 30 sekúnd dopredu.

Ako dodal Nash, nová služba Googlu si už našla svojich zákazníkov. Patrí medzi nich napríklad startup Descartes Labs, ktorý sa zaoberá spracovaním satelitných snímok. Descartes Labs niekedy potrebuje na spracovanie veľkého množstva obrázkov získaných z NASA značný výpočtový výkon, ale prípadné výpadky nehrajú veľkú úlohu. Ďalší používateľ novej služby Googlu je investičná spoločnosť Citadel, ktorá Compute Engine Preemptible Virtual Machine využíva na spracovanie finančných modelov.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá