28.1.2013 0 Comments

Google spúšťa celoročnú kampaň, ktorej cieľom je prispieť k oživeniu krás pomocou online technológ

Slovenský Google dnes uviedol celoročný program „Google na slovenskú nôtu" naslovenskunotu.sk, ktorý prepojí najnovšie technológie s tradíciami a zvykmi. Cieľom programu, ktorý zahŕňa niekoľko iniciatív, je podporiť uchovanie a šírenie slovenskej kultúry, histórie, folklóru i tradícií a tiež zviditeľnenie krás, či historických pamiatok Slovenska v celosvetovom meradle. Program má zároveň pomôcť aj malým a stredným firmám z oblasti cestovného ruchu v regiónoch prilákať nových turistov, ako aj mladšej generácii ľahšie objavovať históriu a kultúru Slovenska. Verejnosť sa môže tešiť na zaujímavé kultúrne projekty, ktoré bude Google v priebehu roka spolu so svojimi partnermi postupne predstavovať. Program víta aj Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

„Nedávno sa rezortu kultúry spolu so Slovenským ľudovým umeleckým kolektívom a Slovenskou akadémiou vied podarilo úspešne zrealizovať projekt elektronickej encyklopédie Tradičná ľudová kultúra slovom a obrazom, ktorá je verejne prístupná na webovom sidle www.ludovakultura.sk. Teraz prichádza ďalšia užitočná novinka - program "Google na slovenskú nôtu", ktorý umožní získavať a šíriť nové informácie o slovenskej kultúre a našich tradíciách, čo považujem za významný počin. Obzvlášť v dnešnej dobe internetu, keď informácie a ich dostupnosť považuje najmä mladá generácia za samozrejmosť. Je to správny krok, ktorý potvrdzuje, že aj kultúra prispieva k rozširovaniu vedomostnej spoločnosti," uviedol minister kultúry SR Marek Maďarič.

Program podporuje aj legenda slovenského folklóru a umelecký vedúci a choreograf súboru Lúčnica, Prof. Štefan Nosáľ: „Celý kultúrny svet pozná pojmy ako talianska opera, francúzska architektúra, ruský balet, americký jazz, anglická populárna hudba, či nemecká dráma, pod ktorými si konkrétne krajiny dokáže predstaviť a vďaka ktorým ich aj obdivuje. Slovenským kultúrnym fenoménom, ktorého bohatstvo a originalita stoja tiež za svetový obdiv, je náš folklór."

Projekt slovenského Googlu sa v rámci kultúry, histórie a tradícií zameria na tri hlavné oblasti. Na objavovanie a zhromažďovanie informácií v spolupráci s partnermi z celého Slovenska, na digitalizáciu informácií prostredníctvom najnovších technológií a na sprístupňovanie a šírenie informácií pomocou internetu. Aktuálne informácie o konkrétnych projektoch a iniciatívach sú verejnosti prístupné na špeciálnej webovej stránke programu naslovenskunotu.sk.

„Po 12 rokoch som sa vrátil na Slovensko a bol som hrdý na to, že môžem stáť pri otvorení Google pobočky aj v tejto krajine plnej historických, kultúrnych ako aj prírodných krás. Rád by som sa spolu s mojím tímom poďakoval Slovensku a Slovákom za ich milé prijatie a záujem a ako inak, než prostredníctvom online technológií," vraví Rasťo Kulich, riaditeľ slovenského Googlu a dodáva: „Naším cieľom je, aby sme v spolupráci s partermi uchovali a do sveta začali šíriť bohaté zvyky a tradície Slovenska vrátane folklóru, ku ktorému mám sám veľmi blízko. Zároveň chceme naďalej pomáhať rozvoju cestovného ruchu na Slovensku a generácii mladých Slovákov ukázať, že majú byť na čo hrdí."

Najvýraznejším partnerským projektom bude dlhodobá spolupráca s Národným osvetovým centrom (www.nocka.sk), ktorej cieľom bude zhromaždenie digitalizovaného materiálu spojeného so slovenskou kultúrou, folklórom a tradíciami a jeho sprístupnenie a šírenie online. Projekt, ktorý spojí internetové technológie a informačné zdroje v sieti kultúrnych centier v regiónoch, odštartoval. O jednotlivých míľnikoch projektu bude verejnosť priebežne informovaná. Kultúrne regionálne centrá, komunity či organizácie, ktoré majú záujem sa do projektu zapojiť, môžu využiť kontaktný email naslovenskunotu@gmail.com.

Generálna riaditeľka Národného osvetového centra, Jana Kresáková
k projektu dodáva: „Sme veľmi radi, že vďaka spolupráci Národného osvetového centra a spoločnosti Google budú krásy slovenského folklóru a dedičstvo našich predkov prezentované do celého sveta prostredníctvom internetu, a zachované pre budúce generácie. Slovensku chýbala jednotná platforma, ktorá by spájala bohatstvo tradícií a sme radi, že takúto platformu spoločne vytvoríme." K projektu Googlu a NOC, ktorý zapojí aj folklórne súbory, Štefan Nosáľ dodáva: „Umelecký súbor Lúčnica folklór vo vysoko profesionálnom spracovaní a špičkovej interpretácii prezentuje už 65 rokov s mimoriadnym úspechom na najväčších pódiách celého sveta. Som veľmi rád, že prostredníctvom Googlu sa o tejto skutočnosti budú môcť dozvedieť aj tí, ktorí naše predstavenia doteraz ešte nemali možnosť zažiť."

Google chce v tomto roku zároveň pokračovať v projekte rozširovania Street View mapy Slovenska (mapy.google.sk). Tá sa koncom roka 2012 rozrástla o panoramatické snímky krásnych slovenských miest. Turisti z celého sveta už teraz môžu na Mapách Google objaviť historicky významné mestá, ale tiež prírodné krásy ako Tatranský či Pieninský národný park a Národný park Slovenský Kras. Nechýba ani okolie letovísk ako je napríklad Zemplínska Šírava, Domaša či Liptovská Mara. Priaznivci kúpeľov môžu vyraziť na virtuálnu prechádzku do Piešťan, Bardejovských kúpeľov, či Rajeckých a Trenčianskych Teplíc. Do projektu rozširovania Street View mapy chce Google zapojiť aj samotnú verejnosť, podrobnejšie informácie oznámi už v najbližších týždňoch.

Slovenskej kultúre a histórii sa však Google venoval aj v predchádzajúcich rokoch. Potvrdzujú to aj rýdzo slovenské Doodly, ktorými sme si pripomenuli významných predstaviteľov slovenskej literatúry a osobnosti, ktoré prispeli k vzniku spisovnej slovenčiny. 29. októbra 2008 sme si úplne prvým slovenským Doodlom pripomenuli 193. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, mája 2010 by slovenský prozaik Martin Kukučín (Matej Bencúr) oslávil 150. narodeniny a 3. októbra 2012 sme oslávili 250. výročie narodenia Antona Bernoláka.

Bernolákova prvá slovenská gramatika Grammatica slavica (1790) je zároveň - vďaka projektu digitalizácie Googlu a Rakúskej národnej knižnice vo Viedni - používateľom celá prístupná už teraz. Patrí do unikátnej slovanskej zbierky 50 tisíc pôvodných diel z obdobia Rakúsko-Uhorska. Slovenská zbierka síce nepatrí k najpočetnejším, obsahuje približne 100 titulov, no vzhľadom k zachytenému historickému obdobiu je veľmi cenná. Jednotlivé historické diela budú v službe Knihy Google pribúdať v priebehu niekoľkých rokov.

Viac informácií o programe "Google na slovenskú nôtu" nájdete na stránke naslovenskunotu.sk.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá