Image
24.4.2015 0 Comments

Google sa stal virtuálnym operátorom, chce revolúciu v cenách za mobilné volania aj dáta

mobile.jpg Veľa amerických zákazníkov je nespokojných s pôsobením ich súčasného mobilného operátora. Sťažujú sa na zlú zákaznícku podporu, nízku rýchlosť prenosu dát a pod. Google dúfa, že niektorých z nich podchytí svojou novou ponukou s názvom Project Fi, ktorú spustil 22. apríla.

Princíp je pomerne jednoduchý: zaplaťte za dáta, ktoré plánujete v priebehu mesiaca použiť, a v nasledujúcom mesiaci dostanete náhradu za dáta, ktoré ste napokon nevyužili. Google je virtuálny operátor, a tak za svoje peniaze získate prístup do sietí Sprint a T-Mobile, ale aj k tisíckam Wi-Fi hotspotov certifikovaných Googlom, ktoré vám umožnia šetriť dátovú spotrebu. Sieť sa rozprestiera po celom svete a má rovnaký platobný model pri roamingu. Ibaže zatiaľ to všetko funguje len so smartfónom Nexus 6.

Project Fi však neprináša revolúciu v cenách, skôr je zameraný na zmenu spôsobu fungovania mobilného operátora. Zákazník dostane pre svoj Nexus 6 (alebo po odstránení tohto obmedzenia aj pre iný high-end smartfón) individuálny plán na mesačnej báze bez zmluvy. Nijaké dva plány teda nebudú úplne rovnaké. No všetky sa začínajú pri základnom poplatku 20 dolárov na mesiac za neobmedzené volania a textové správy a 10 dolárov za 1 GB dát. Môžete si zvoliť dopredu, koľko ich chcete použiť, a ak ich všetky nespotrebujete, pri ďalšom vyúčtovaní sa vám vráti alikvotná suma.

Ak spotrebu prekročíte, v ďalšej faktúre sa vám dáta navyše doúčtujú za bežnú cenu.

Pri najnižšom balíku (neobmedzené hovory + SMS + 1 GB dát) vychádza cena 30 USD v porovnaní s konkurenciou najlepšie, no s postupným nárastom dátovej spotreby sa rozdiel zmenšuje a pri 5 GB už Project Fi nie je taký konkurencieschopný.

project_fi_price_comparing.jpg

Jednoduché a prehľadné vyúčtovanie je teda asi najpodstatnejšia črta Projectu Fi. Zaplatíte za presne toľko dát, koľko spotrebujete. Project Fi však neponúka možnosť neobmedzenej spotreby, ako to robia Sprint a T-Mobile za 60, resp. 80 USD. Ďalšia výhoda je v tom, že Project Fi spája siete Sprintu a T-Mobile a pridáva k tomu Wi-Fi, takže ponúka najrozsiahlejšiu mapu pokrytia. Pokiaľ ide o roaming, sadzby na dáta platia vo viac ako 120 krajinách (roamingová ponuka T-Mobile), no rýchlosť je obmedzená na 256 kb/s, čo je viac, ako v súčasnosti ponúka T-Mobile a Sprint.

Project Fi je teda šitý presne na mieru zákazníka, ten zaplatí vždy toľko dát, koľko spotreboval. Do úvahy však treba vziať, že zatiaľ funguje len s Nexusom 6, ktorého cena je 649 dolárov, a nejaký čas zrejme zostane jediným podporovaným zariadením.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá