Image
24.4.2015 0 Comments

Google sa stal virtuálnym operátorom, chce revolúciu v cenách za mobilné volania aj dáta

mobile.jpg Veľa amerických zákazníkov je nespokojných s pôsobením ich súčasného mobilného operátora. Sťažujú sa na zlú zákaznícku podporu, nízku rýchlosť prenosu dát a pod. Google dúfa, že niektorých z nich podchytí svojou novou ponukou s názvom Project Fi, ktorú spustil 22. apríla.

Princíp je pomerne jednoduchý: zaplaťte za dáta, ktoré plánujete v priebehu mesiaca použiť, a v nasledujúcom mesiaci dostanete náhradu za dáta, ktoré ste napokon nevyužili. Google je virtuálny operátor, a tak za svoje peniaze získate prístup do sietí Sprint a T-Mobile, ale aj k tisíckam Wi-Fi hotspotov certifikovaných Googlom, ktoré vám umožnia šetriť dátovú spotrebu. Sieť sa rozprestiera po celom svete a má rovnaký platobný model pri roamingu. Ibaže zatiaľ to všetko funguje len so smartfónom Nexus 6.

Project Fi však neprináša revolúciu v cenách, skôr je zameraný na zmenu spôsobu fungovania mobilného operátora. Zákazník dostane pre svoj Nexus 6 (alebo po odstránení tohto obmedzenia aj pre iný high-end smartfón) individuálny plán na mesačnej báze bez zmluvy. Nijaké dva plány teda nebudú úplne rovnaké. No všetky sa začínajú pri základnom poplatku 20 dolárov na mesiac za neobmedzené volania a textové správy a 10 dolárov za 1 GB dát. Môžete si zvoliť dopredu, koľko ich chcete použiť, a ak ich všetky nespotrebujete, pri ďalšom vyúčtovaní sa vám vráti alikvotná suma.

Ak spotrebu prekročíte, v ďalšej faktúre sa vám dáta navyše doúčtujú za bežnú cenu.

Pri najnižšom balíku (neobmedzené hovory + SMS + 1 GB dát) vychádza cena 30 USD v porovnaní s konkurenciou najlepšie, no s postupným nárastom dátovej spotreby sa rozdiel zmenšuje a pri 5 GB už Project Fi nie je taký konkurencieschopný.

project_fi_price_comparing.jpg

Jednoduché a prehľadné vyúčtovanie je teda asi najpodstatnejšia črta Projectu Fi. Zaplatíte za presne toľko dát, koľko spotrebujete. Project Fi však neponúka možnosť neobmedzenej spotreby, ako to robia Sprint a T-Mobile za 60, resp. 80 USD. Ďalšia výhoda je v tom, že Project Fi spája siete Sprintu a T-Mobile a pridáva k tomu Wi-Fi, takže ponúka najrozsiahlejšiu mapu pokrytia. Pokiaľ ide o roaming, sadzby na dáta platia vo viac ako 120 krajinách (roamingová ponuka T-Mobile), no rýchlosť je obmedzená na 256 kb/s, čo je viac, ako v súčasnosti ponúka T-Mobile a Sprint.

Project Fi je teda šitý presne na mieru zákazníka, ten zaplatí vždy toľko dát, koľko spotreboval. Do úvahy však treba vziať, že zatiaľ funguje len s Nexusom 6, ktorého cena je 649 dolárov, a nejaký čas zrejme zostane jediným podporovaným zariadením.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Internet

Inteligentný bot Google Assistant čoskoro umožní vykonávať platby aj hlasovým príkazom

18.01.2017 00:25

Rozbor Google App pre Android (beta verzia 6.11.13), ktorý  zahŕňa aj službu Assistant, podľa ľudí z XDA Developers ukazuje, že čoskoro by sme mohli uskutočňovať platby pomocou zariadení podporujúcich ...

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá