Image
12.10.2015 0 Comments

Google navrhol nový formát AMP. Zrýchli načítanie stránok v mobile

google_mobile.jpg Dnešné smartfóny sú pomerne rýchle, no načítanie webového obsahu im trvá dosť dlho. Zlepšiť by to mal novo založený open source projekt Accelerated Mobile Pages (AMP), za ktorým stojí Google.

Systém AMP je zatiaľ vo fáze Technical Preview a Google na ňom spolupracuje s mnohými vydavateľmi (The Guardian, BBC, The Washington Post, BuzzFeed, Vox Mediaa pod.). K dispozícii je jeho náhľad na tejto stránke. Kódy aktuálnej verzie sú dostupné na GitHube.


S podobnou myšlienkou prišiel už aj Facebook, ktorý v máji predstavil Instant Articles. Umožnil vydavateľom nasadiť ich obsah priamo na Facebook. Ten sa potom vďaka prednačítaniu (preloadingu) zobrazí podstatne rýchlejšie, k dispozícii je aj množstvo interaktívnych funkcií a možnosť pridávať do článkov vlastnú reklamu. Podobný prístup zvolil aj Apple, keď na júnovom WWDC predstavil Apple službu News. Obe služby sú však obmedzené na jednu platformu.

Na rozdiel od nich nový formát Googlu má pracovať na viacerých platformách a nebude priamo generovať príjmy. Google zverejnil na GitHube open source nástroje, ktoré si spoločnosti môžu prispôsobiť. AMP prinesie osekanú stránku využívajúcu len HTML a CSS, webmaster teda môže ovplyvniť obsah aj formu. JavaScript sa používa len v kľúčových častiach AMP, poskytovateľ obsahu ho nemôže vkladať do stránok. Pritom práve JavaScript dnes brzdí načítavanie stránok. V AMP však možno generovať len jednotlivé dokumenty (stránky), nie celý web. Do stránok možno vkladať obrázky či videá, ale nie reklamu.

Podľa interných testov za použitia Nexusu 5 sa na 3G pripojení vďaka AMP urýchlilo načítanie o 15 až 85 %. Projekt však má pred sebou ešte dlhý vývoj.

Zdroj: theverge.com
googleblog.blogspot.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá