Image
12.10.2015 0 Comments

Google navrhol nový formát AMP. Zrýchli načítanie stránok v mobile

google_mobile.jpg Dnešné smartfóny sú pomerne rýchle, no načítanie webového obsahu im trvá dosť dlho. Zlepšiť by to mal novo založený open source projekt Accelerated Mobile Pages (AMP), za ktorým stojí Google.

Systém AMP je zatiaľ vo fáze Technical Preview a Google na ňom spolupracuje s mnohými vydavateľmi (The Guardian, BBC, The Washington Post, BuzzFeed, Vox Mediaa pod.). K dispozícii je jeho náhľad na tejto stránke. Kódy aktuálnej verzie sú dostupné na GitHube.


S podobnou myšlienkou prišiel už aj Facebook, ktorý v máji predstavil Instant Articles. Umožnil vydavateľom nasadiť ich obsah priamo na Facebook. Ten sa potom vďaka prednačítaniu (preloadingu) zobrazí podstatne rýchlejšie, k dispozícii je aj množstvo interaktívnych funkcií a možnosť pridávať do článkov vlastnú reklamu. Podobný prístup zvolil aj Apple, keď na júnovom WWDC predstavil Apple službu News. Obe služby sú však obmedzené na jednu platformu.

Na rozdiel od nich nový formát Googlu má pracovať na viacerých platformách a nebude priamo generovať príjmy. Google zverejnil na GitHube open source nástroje, ktoré si spoločnosti môžu prispôsobiť. AMP prinesie osekanú stránku využívajúcu len HTML a CSS, webmaster teda môže ovplyvniť obsah aj formu. JavaScript sa používa len v kľúčových častiach AMP, poskytovateľ obsahu ho nemôže vkladať do stránok. Pritom práve JavaScript dnes brzdí načítavanie stránok. V AMP však možno generovať len jednotlivé dokumenty (stránky), nie celý web. Do stránok možno vkladať obrázky či videá, ale nie reklamu.

Podľa interných testov za použitia Nexusu 5 sa na 3G pripojení vďaka AMP urýchlilo načítanie o 15 až 85 %. Projekt však má pred sebou ešte dlhý vývoj.

Zdroj: theverge.com
googleblog.blogspot.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá