Image
12.10.2015 0 Comments

Google navrhol nový formát AMP. Zrýchli načítanie stránok v mobile

google_mobile.jpg Dnešné smartfóny sú pomerne rýchle, no načítanie webového obsahu im trvá dosť dlho. Zlepšiť by to mal novo založený open source projekt Accelerated Mobile Pages (AMP), za ktorým stojí Google.

Systém AMP je zatiaľ vo fáze Technical Preview a Google na ňom spolupracuje s mnohými vydavateľmi (The Guardian, BBC, The Washington Post, BuzzFeed, Vox Mediaa pod.). K dispozícii je jeho náhľad na tejto stránke. Kódy aktuálnej verzie sú dostupné na GitHube.


S podobnou myšlienkou prišiel už aj Facebook, ktorý v máji predstavil Instant Articles. Umožnil vydavateľom nasadiť ich obsah priamo na Facebook. Ten sa potom vďaka prednačítaniu (preloadingu) zobrazí podstatne rýchlejšie, k dispozícii je aj množstvo interaktívnych funkcií a možnosť pridávať do článkov vlastnú reklamu. Podobný prístup zvolil aj Apple, keď na júnovom WWDC predstavil Apple službu News. Obe služby sú však obmedzené na jednu platformu.

Na rozdiel od nich nový formát Googlu má pracovať na viacerých platformách a nebude priamo generovať príjmy. Google zverejnil na GitHube open source nástroje, ktoré si spoločnosti môžu prispôsobiť. AMP prinesie osekanú stránku využívajúcu len HTML a CSS, webmaster teda môže ovplyvniť obsah aj formu. JavaScript sa používa len v kľúčových častiach AMP, poskytovateľ obsahu ho nemôže vkladať do stránok. Pritom práve JavaScript dnes brzdí načítavanie stránok. V AMP však možno generovať len jednotlivé dokumenty (stránky), nie celý web. Do stránok možno vkladať obrázky či videá, ale nie reklamu.

Podľa interných testov za použitia Nexusu 5 sa na 3G pripojení vďaka AMP urýchlilo načítanie o 15 až 85 %. Projekt však má pred sebou ešte dlhý vývoj.

Zdroj: theverge.com
googleblog.blogspot.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá