Image
17.4.2015 0 Comments

Google masívne investuje do robotov, chce ich ovládať cez cloud

google_robots.jpg Google tento týždeň v Spojených štátoch získal patent na novú technológiu, ktorá mu umožní prideľovať príkazy tímom robotov cez cloud.

Americký patentový úrad v utorok Googlu udelil patent, ktorý sa týka technológií umožňujúcich prideľovať úlohy niekoľkým robotom naraz. Americký gigant, ktorý sa o oblasť robotiky v poslednom čase zaujíma čoraz viac, o patent požiadal 3. februára 2013.

Technológia umožňuje odosielanie inštrukcií skupine robotov a monitorovanie „zdravia" ich robotických systémov čiže ich schopnosti dokončiť požadovanú úlohu. Google vo svojej patentovej prihláške uviedol, že robot či roboty budú svoje inštrukcie získavať cez cloud, na ktorom budú ukladané dáta o im pridelených pracovných úlohách a funkciách.

„Pre Google môže byť udelenie tohto patentu veľmi dôležité, pretože môže ísť o tzv. základný patent, teda patent na technológiu, ktorá je v danej oblasti tá, na ktorej sa následne stavia," uviedol Patrick Moorhead zo spoločnosti Moor Insights & Strategy.

„Tento patent opisuje, ako možno prácu rozdeliť medzi jednotlivé roboty v závislosti od toho, ktorý je najvhodnejší na splnenie určitej úlohy. Keby napríklad pomyselným cieľom misie robotov bolo zachrániť všetkých v horiacom dome, uhasiť oheň a odviesť zranených do nemocnice, táto technológia by určovala, aký robot vykoná príslušný úkon." Google na žiadosť o komentár zatiaľ nereagoval.

Nový patent bol udelený len niekoľko týždňov po tom, čo Google získal iný patent na technológiu, ktorá by umožnila prideliť robotom „osobnosť", ktorá by mohla byť prispôsobená podľa želania ich majiteľov. Podľa tohto patentu by roboty nielenže mohli pracovať pre rôznych používateľov, ale aj jednotlivcov rozpoznávať pomocou ich tváre či hlasu a meniť osobnosť v závislosti od požiadaviek daného používateľa. Google teda získal dva veľmi dôležité patenty.

„Google si v oblasti robotiky vytvára zásobu patentov, keďže patenty sú veľmi dôležité aktíva, ktoré možno predávať alebo licencovať," dodal Moorhead. „Robotika je oblasť, do ktorej sa podľa Googlu rozhodne oplatí do budúcnosti investovať." Podľa analytika Zeusa Kerravalu zo spoločnosti ZK Research by technológia využívajúca tím robotov, ktorí spolupracujú, mohla byť užitočná pre množstvo firiem vrátane samotného Googlu.

„Firmy by mohli používať roboty namiesto ľudí hoci pri montážnych linkách alebo pri balení a zasielaní výrobkov. Roboty by už nemuseli vykonávať iba individuálne úkony, ale aj kolektívne pracovné činnosti," dodal Kerravala.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá