Image
27.6.2014 0 Comments

Google a Facebook chcú o nás vedieť naozaj všetko. Cena údajov začína od 10 c. Ich skrývanie je podozrivé.

google-facebook.jpg Nest Labs, spoločnosť, ktorú Google kúpil vo februári za 3,2 mld. dolárov, začala materskej firme odovzdávať niektoré informácie o používateľoch. Matt Rogers, spoluzakladateľ výrobcu inteligentných termostatov pre domácnosti, povedal, že Google bude pripájať niektoré svoje aplikácie na Nest, a tak bude napríklad vedieť, kedy sú používatelia produktov Nest doma a kedy nie.

Integrácia umožní používateľom nastaviť napríklad teplotu v dome hlasovými príkazmi cez mobilné aplikácie Googlu. Takisto bude možné, aby osobný digitálny asistent Googlu nastavil teplotu automaticky, keď vďaka svojej schopnosti sledovať smartfón používateľa zistí, že sa ten práve vracia domov.

Používatelia však podľa Rogersa budú mať možnosť rozhodnúť, ktoré informácie sprístupnia Googlu. Nest chce takisto umožniť vývojárom inteligentných domácich spotrebičov, svietidiel a otváračov garážových brán prístup k používateľským informáciám v rámci svojej snahy o vytvorenie operačného systému pre inteligentnú domácnosť.

Takéto široké zdieľanie dát však vyvoláva obavy týkajúce sa ochrany súkromia používateľov. Rogers zdôraznil, že väčšina údajov, ktoré detegujú senzory termostatov Nestu a firma ich bude zdieľať, je zameraná na to, či sú používatelia doma, alebo nie. Každá spoločnosť (vrátane Googlu), ktorá bude využívať údaje od Nestu, bude musieť používateľom vysvetliť, aké informácie a na aké účely sa budú používať. K dispozícii bude aj možnosť odpojenia zariadení od Nestu jedným kliknutím prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Znepokojenie ešte zväčšila minulotýždňová kúpa startupu Dropcam, za ktorý Nest zaplatil 555 miliónov dolárov. Prináša totiž Googlu možnosť dostať sa k real-time videám o dianí v domácnosti používateľov kamier Dropcam.

Nevedno, či Google takto získa veľa nových informácií o používateľoch. Jeho populárne aplikácie totiž už teraz vedia určiť, kde používatelia žijú, pracujú, kde sa pohybujú so svojimi telefónmi. „Nepovieme Googlu nič, čo by už nebol vedel predtým," vyjadril sa Rogers.

O tom, ako sa dajú skryť osobné informácie pred veľkými internetovými spoločnosťami, svedčí aj nedávny príbeh Janet Vertesi, profesorky sociológie na Princetonskej univerzite, ktorá sa snažila utajiť pred internetom skutočnosť, že je tehotná. Budúce mamičky totiž predstavujú neuveriteľne cenný terč internetového marketingu. Marketingové údaje bežného človeka sa oceňujú na 10 centov, zatiaľ čo v prípade tehotných žien táto suma stúpne na 1,50 dolára.

Janet Vertesi sa predovšetkým usilovala o to, aby sa nijaká informácia o jej tehotnosti nedostala na sociálne médiá. Príbuzným a známym túto skutočnosť oznámila telefonicky alebo e-mailom a požiadal ich, aby sa o tom nezmieňovali na Facebooku. Pri nákupoch všetkého, čo by mohlo naznačiť, že je tehotná, používala výhradne platby v hotovosti.

Na on-line nákupy si založila nové konto na Amazone, spojené s osobitnou e-mailovou adresou. Tehotná profesorka začala používať pri vyhľadávaní týkajúcom sa tém o tehotnosti anonymizér Tor a využívala i šifrovanie e-mailov. Výsledkom bolo, že jej správanie sa stalo podozrivým a neuniklo pozornosti automatických bezpečnostných mechanizmov. Keď sa snažila kúpiť detský kočík na Amazone za anonymné darčekové poukážky, spoločnosť jej oznámila, že je povinná podozrivé transakcie nahlásiť príslušným orgánom.

„Aby som sa vyhla sledovaniu zo strany veľkých spoločností, musela som vyzerať ako zlý či dokonca podozrivý občan," povedala sociologička. Janet Vertesi upozorňuje, že si treba viac všímať, aké informácie sprístupňujeme na webe, a pýta sa, či raz príde čas, keď používatelia budú môcť jednoducho „odhlásiť" zdieľanie osobných informácií na internete.

Zdroj: blogs.wsj.com
mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá