Image
27.6.2014 0 Comments

Google I/O: Android bude ovládať televíziu aj autá

android-ovladanie-auta.jpg V sanfranciskom konferenčnom centre Moscone sa zišlo vyše šesťtisíc vývojárov, ktorí si prišli na konferenciu Google I/O vypočuť, aké novinky spoločnosť v dohľadnom čase chystá. Patrí k nim napríklad Android Auto alebo nová verzia operačného systému pre mobilné zariadenia.

Android TV je už tretí pokus Googlu o prepojenie televízie s OS Android, najúspešnejší z nich bol zatiaľ malý a lacný Chromecast, ktorý umožňuje púšťať seriály z tabletu či mobilu na veľkej obrazovke. Android TV bude možné použiť v televízoroch, set-top boxoch aj v herných konzolách, ovládať sa bude dať cez inteligentné hodinky, tablety a smartfóny dotykovo alebo hlasom.

Android TV používateľom odporučí filmy, ktoré by sa im mohli páčiť, a bude im môcť zistiť napríklad aj to, aký herec hrá ktorú postavu. Google chce pre Android TV nadchnúť predovšetkým herných vývojárov, aby si hráči hier pre Android mohli užiť hranie na veľkej obrazovke.

Ďalšia novinka od Googlu je Android Auto, platforma používajúca hlasovú aktiváciu na to, aby vodičom uľahčila prístup k navigácii, dopravným informáciám a hudbe. Pomocou aplikácií pre Android v smartfóne sa aj auto stane zariadením so systémom Android alebo tak bude aspoň fungovať. Zdá sa, akoby boli súčasťou auta, ale všetky aplikácie bežia v telefóne," vysvetlil riaditeľ technikov Googlu Patrick Brady. 

Na jeseň sa dočkáme aj novej verzie operačného systému Android pre mobilné zariadenia s názvom Android 5.0 L. Je to jedna z najvýznamnejších verzií, ktoré sme vôbec vydali," povedal Sundar Pichai, šéf Androidu a Chromu.

Podľa Googlu bude Android L výrazne rýchlejší než predchádzajúce verzie, a to aj v súčasných zariadeniach, a bude podporovať 64-bitové procesory. Výdrž batérie by sa mala s novým OS predĺžiť až o 90 minút. Ak zostane zachovaný názov L, znamená to odklon od súčasného princípu pomenovávania, ktorý sa inšpiroval cukrovinkami. 

Podľa Pichaiovho tvrdenia má Android v súčasnosti 62-percentný podiel na svetovom trhu s tabletmi. Dovedna má Android 1 miliardu používateľov, ktorí boli aktívni v posledných tridsiatich dňoch, minulý rok to bolo 530 miliónov.

Konferencia I/O sa stala medzi vývojármi obľúbenou aj vďaka drahým darčekom, ktoré na nej spoločnosť rozdáva, tento rok sa však účastníci museli uspokojiť s kartónovou škatuľou a prísľubom inteligentných hodiniek LG G Watch a Motorola 360 po tom, čo budú dostupné.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Apple predstavil nový MacBook Pro a rozlúčil sa s funkčnými klávesmi

28.10.2016 09:03

V úvode prezentácie povedal Tim Cook, CEO Applu, pár slov o tom, že firme záleží na tom, aby boli jej technológie prístupné každému, a ďalej sa už venoval novinkám. Služba Apple TV sa dočkala okrem p ...

Produkty

Otestovali sme prvé terabajtové SSD od Western Digital po odkúpení SanDisku

28.10.2016 00:16

Western Digital odkúpením SanDisku vstupuje na nový trh, trh SSD. Táto akvizícia priniesla už aj prvé ovocie. Otestovali sme to najobjemnejšie, čo má najväčší výrobca platňových diskov v ponuke. SSD ...

Produkty

Namiesto QWERTY emodži. Apple pracuje na novej klávesnici pre notebooky

28.10.2016 00:07

Spoločnosť Sonder Design, austrálsky startup, za ktorým stojí Foxconn Technology, rokuje s Applom o licencii na svoju futuristickú technológiu klávesnice, kde sú bežné stláčateľné klávesy nahradené E- ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá