Image
2.6.2015 0 Comments

Google I/O: Android M, neobmedzené úložisko Photos, off-line hlasová navigácia

google_io.jpg Prvý deň vývojárskej konferencie Google I/O priniesol záplavu noviniek - Android M, novú službu Google Photos či Google Cardboard spolupracujúci s iOS (teraz funguje na 6-palcových zariadeniach) a Android Pay.

Android M, najnovšia verzia mobilného operačného systému Googlu, bola očakávaná téma. Do ekosystému Androidu prináša niektoré zlepšenia a opravy chýb. Prepracované bolo nastavenie oprávnení, teda prístupu aplikácií k rôznym funkciám telefónu. Ak bude aplikácia pri prvom spustení žiadať o prístup k istým funkciám, používateľ nemusí dať súhlas, ak to nepovažuje za potrebné.

android_m_logo.jpg

Odkazy otvárané z aplikácií sa otvoria v Chrome v špeciálnom režime, používateľ bude môcť na stránke využívať dáta z Chromu.

Nový operačný systém sa zameriava aj na spotrebu. Podpora pre USB-C zabezpečí rýchlejšie nabíjanie androidových zariadení. Funkcia Doze pomôže so správou spotreby. Nový Android má aj podporu pre snímače odtlačkov prstov.

Android M príde na zariadeniach Nexus 5, 6, 9 a Nexus Player v 3. štvrťroku 2015, no vývojári ho majú k dispozícii už teraz.

Nová mobilná platobná služba Android Pay podporuje platby pomocou odtlačkov prstov. Používatelia s operačným systémom Andorid M budú môcť povoliť platbu priložením prsta na displej telefónu. No Android Pay bude podporovaný od verzie Android 4.4+, používatelia si budú môcť do telefónu naklonovať platobnú kartu a platiť pomocou NFC. Zatiaľ však len USA.

android_pay-interface.jpg

Nová služba Google Photos prichádza s bezplatným neobmedzeným úložiskom. Ponúka používateľom lepšie organizovanie zbierky fotografií za pomoci strojového učenia. Synchronizuje a zálohuje fotografie zo všetkých zariadení a triedi ich podľa času zhotovenia. Vyhľadávanie je inteligentné, používateľ môže rýchlo nájsť napr. snímky z určitej udalosti, jednoduchým gestom môže vybrať viac fotiek naraz. Navyše Google Photos ponúka zadarmo neobmedzené ukladanie 16 Mpx fotografií a 1080p videí. K dispozícii je pre Android, iOS a web.


V tomto roku by sme sa mali dočkať aj off-line Google Maps. Mapy Googlu sa budú dať používať aj bez pripojenia na internet a bez Wi-Fi, čo je zvlášť dôležité v krajinách, kde je pripojenie nespoľahlivé. Hlasová navigácia turn-by-turn bude pracovať aj v režime off-line. Takisto by sme mali mať tento rok k dispozícii aj trasy verejnej dopravy vo veľkých mestách. A ešte niečo na tému off-line - okrem hlasovej navigácie sa na použitie off-line budú dať v určitých oblastiach stiahnuť cez domáce Wi-Fi aj stránky v Chrome a videá z YouTube. Budú k dispozícii počas 48 hodín.

Google Cardboard bude fungovať aj so zariadeniami s iOS. Doteraz sa vo svete predalo už viac ako milión kusov Google Cardboard, ktorý však podporoval len androidové zariadenia. Po novom bude pracovať s telefónmi do šesť palcov. Navyše sa zjednoduší aj zhotovenie zostavy - namiesto doterajších 12 krokov pri montáži budú stačiť tri.

google_cardboard.jpg

Google predstavil aj projekt Jump, ktorý umožní prakticky každému, aby vytváral a zdieľal VR videá. V spolupráci s GoPro zostavil 360-stupňovú kameru schopnú natáčať videá pre VR. Súprava bude k dispozícii pre spotrebiteľov, využiť sa bude dať najmä na zhotovovanie videí na YouTube.

google_gopro_jump.jpg

Ako to celé funguje, to si môžete pozrieť vo videu.


Google zopakoval aj niektoré skôr predstavené novinky z oblasti nositeľnej elektroniky. Dostupné budú aj nové aplikácie, napr. Foursquare, Shazam, Uber. Doposiaľ vyšlo pre Android Wear už viac 4000 aplikácií.

Spoločnosť predstavila aj svoj nový operačný systém pre internet vecí. Brillo sa pripravuje spolu s vývojármi z Nestu, bude mať minimálne požiadavky a podľa vyjadrenia Sundara Pichaia to bude veľmi bezpečný OS.

No na nudu sa nemohli sťažovať účastníci ani počas druhého dňa podujatia, keď sa im predstavil tím Advanced Technology, dozvedeli sa o projektoch Jacquard z oblasti nositeľných technológií, Vault týkajúcom sa ultrabezpečného microSD a iniciatíve na lepšiu autentifikáciu s názvom Project Abacus.


Tím ATAP predstavil Spotlight Stories, kit na tvorbu interaktívnych príbehov pre filmárov, ktorý bol predtým vyhradený exkluzívne pre Moto X, no teraz mieri do aplikačných obchodov Apple Store a Google Play. Uskutočnila sa aj krátka demonštrácia funkčného telefónu Project Ara. Len čo modul fotoaparátu zapadol na svoje miesto, telefónom sa ihneď dali zhotovovať fotografie.

Zdroj: techradar.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá