Image
25.3.2014 0 Comments

Google Glass má veľký problém s bezpečnosťou. Spyware dokáže robiť fotky a posielať ich na server.

google_glass.jpg Nedávny experiment univerzitných výskumníkov so spajvérom ukázal, že Google musí pred uvedením inteligentných okuliarov na trh ešte výdatne zapracovať na ich zabezpečení.

Mike Lady a Kim Paterson, dvaja výskumníci z kalifornskej Polytechnickej štátnej univerzity, vytvorili pravdepodobne vôbec prvý spajvér pre inteligentné okuliare Google Glass. Po jeho inštalácii okuliare každých 10 sekúnd zaobstarávajú fotografiu a obratom ju posielajú na vzdialený server.

Používateľ okuliarov pritom o tom, že niekto sníma jeho okolie, nemá ani potuchy. Aplikácia je totiž v prevádzke len vtedy, keď je displej okuliarov vypnutý. Google síce vývojárom zakazuje vytváranie aplikácií, ktoré sa správajú podobným nežiaducim spôsobom, v softvéri okuliarov však nie je nič, čo by im v takom správaní mohlo zabrániť.

„Pre mňa osobne to bolo veľké prekvapenie, pretože Google Glass je vonku už asi rok. Očakával by som preto, že si tento problém už niekto všimol a Google prišiel s riešením," povedal Lady.

Lady a Paterson spajvér zamaskovali ako poznámkovú aplikáciu, ktorú pomenovali Malnotes a následne ju nahrali do obchodu Google Play. Výskumníci tak chceli súčasne otestovať, či automatické mechanizmy obchodu odhalia škodlivú aplikáciu. Aplikácie nahrávané do špeciálneho obchodu MyGlass sú zatiaľ kontrolované ručne - tu by pravdepodobne aplikácia bola odhalená, pretože neobsahuje žiadnu inú funkcionalitu ako tajné robenie fotiek.

Google bol na existenciu spajvéru upozornený po tom, čo sa výskumníci svojou prácou pochválili na Twitteri. Najprv chcel od výskumníkov zdrojový kód a obvinil ich z možného porušenia vývojárskych podmienok. Neskôr však svoj ​​postoj prehodnotil a uznal, že išlo o legitímnu súčasť výskumu.

Výskumníci spajvér zamaskovali ako legitímnu aplikáciu aj preto, aby ukázali, že len vďaka tomu vzrastie šanca, že aplikácia od používateľa získa povolenie na prístup na internet a na používanie fotoaparátu.

Veľké riziko však pre používateľa predstavujú najmä aplikácie umiestnené mimo oficiálnych distribučných kanálov. Pri aplikáciách umiestnených na stránkach tretích strán možno predpokladať vyššie riziko, že pôjde o škodlivé programy. Hlavne v súčasnosti ide pritom o častý spôsob šírenia aplikácií pre inteligentné okuliare.

Najlepšia možná ochrana je tak teraz sťahovať aplikácie iba z obchodu MyGlass a byť opatrný pri používaní aplikácií z iných úložísk.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá