SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Google Glass

Archív NXT
0

Vo februári 2013 predstavil Google svetu svoj projekt Google Glass, na ktorom v Google X Lab pracovali jeho zamestnanci viac ako tri roky. Stručne povedané, Google Glass je miniatúrne PC integrované do tela ľahkých okuliarov s futuristickým vzhľadom, s projekciou cez prizmu a prednou kamerou. Patrí do kategórie HMD (Head Mounted Display). Google Glass sú okuliare, ktoré premietajú syntetické informácie do reálneho sveta, vytvárajú tzv. rozšírenú realitu.

Ovládajú sa hlasom, pohybom hlavy a tlačidlom na boku, ktoré slúži ako touchpad. Okuliare nemajú sklíčka, ale možno ich „domontovať" a Google Glass potom bude dostupný vo forme slnečných aj dioptrických okuliarov. Na tvorbe tela okuliarov sa podieľala aj firma Ray-Ban. Google Glass je zaujímavý projekt, ktorý však v pozadí otvára aj veľa zaujímavých, doslova nevyriešených otázok. Poďme si ich spoločne položiť a priblížiť, kde je celý problém tohto projektu.

glass6.jpg

Sú ľahké ako bežné okuliare, telo majú z hliníka a pritom v sebe ukrývajú výkon dvojjadrového procesora a operačný systém Android

Pravý horný roh „môjho" sveta

Hliníkový rám, rôzne farebné spracovania a plastové kryty miniatúrneho PC. Taký je Google Glass z pohľadu konštrukcie. Najzaujímavejší prvok je však priesvitná prizma, ktorá slúži ako projekcia. Na pravom oku teda máte akýsi priesvitný kváder, do ktorého Google Glass projektuje obraz s rozlíšením 640 × 360 pixelov, čo zodpovedá veľkosti 25-palcového televízora zo vzdialenosti 2,5 metra vo vašom zornom poli.

glass1.jpg

glass8.jpg

Detailný pohľad na projekčnú prizmu zo zadnej aj prednej časti - pri prednom pohľade vidieť ľavej časti aj 5 Mpix kameru

Podľa informácií predstaviteľov Googlu by mala byť komerčná verzia dostupná v priebehu jedného roka. Google však už v rámci súťaže predal niekoľko stovák kusov Google Glass za cenu 1500 USD. V rámci programu Google Explorer v apríli uvoľnil aj rozhranie Mirror API, ktoré má slúžiť na vývoj aplikácií pre Google Glass, predstavujúci úplne nový a nepoznaný ekosystém. Záujem o zariadenie bol, samozrejme, obrovský, ešte pred oficiálnym odovzdaním produktu „testerom" sa objavili falošné ponuky na eBay na Google Glass za 15 900 dolárov.

Ak porušíte pravidlá, Google vás deaktivuje

Google Glass beží na Androide, takže by to pre vývojárov nemala byť priveľká výzva. Hoci dnes existuje len minimum aplikácií pre Google Glass, zaujímavá je podpora zo strany New York Times. Pre prvých majiteľov z rámci programu Google Explorer platia tvrdé pravidlá - nemôžu zariadenie predať, ba ani požičať tretej osobe, inak ho Google na diaľku deaktivuje. Už toto pravidlo v rámci kúpnej zmluvy vyvolalo prvú vlnu kritiky a nových otázok. Zakúpite si produkt, stanete sa jeho vlastníkom, no nemôžete si s ním robiť, čo uznáte za vhodné? Navyše ak môže Google produkt deaktivovať, môže „vidieť" aj to, čo vidíte naozaj vy? Prvotné právne analýzy dokonca tvrdia, že zariadenie je napr. v Rusku či na Ukrajine protizákonné vzhľadom na ochranu súkromia. Cieľom programu Google Explorer je práve odhaliť všetky reálne osobnostné aj právne aspekty použitia týchto okuliarov, na ktoré zatiaľ Google neprišiel.

glass5.jpg

Google Glass je pripravený na použitie s dioptrickými aj slnečnými okuliarmi

Inovácia roka? Inovácia desaťročia!

qrcode.png

Na YouTube nájdete hneď niekoľko zaujímavých videí z používania Google Glass. Na úvod si určite pozrite toto video. Mohli by sme vám teda povedať, že na jeho ovládanie treba vysloviť „ok, glass“, potom „take a picture“ atď. My sa však na Google Glass chceme pozrieť z iného pohľadu. Etického, morálneho a tak trocha aj právneho. Magazín Time už v predstihu udelil tomuto projektu titul Best Invention of the Year 2012, čo považujeme za pravdivý výrok a zároveň za slušný prešľap. Google Glass je „game-changer“ a do niekoľkých rokov zrejme spôsobí rovnakú revolúciu ako smartfóny, Facebook či iPhone. Možno aj väčšiu.

Dôvodom úspechu je fakt, že ľudia chcú byť neustále pripojení, informovaní, majú radosť zo zdieľania, a ak zoberieme do úvahy to, že Google Glass im prinesie informácie v reálnom čase na reálne miesto (dokonca do zorného poľa ich každodenného vnímania), úspech je zaručený. S použitím Google Glass však súvisí aj niekoľko otázok, na ktoré buď neexistuje odpoveď, alebo je len neurčitá. Google Glass je doslova nový svet, kde zatiaľ nejestvujú žiadne úpravy. Či už právne, alebo etické.

Podľa PC REVUE sa tu vynára päť dôležitých problémov, ktoré bude treba pred pohodlným používaním tohto zariadenia vyriešiť:

  1. Porušenie etiky a etikety na verejnosti. Na ulici, v mestskej hromadnej doprave a kdekoľvek budete môcť zaznamenávať video či fotografie bez toho, aby si to ľudia všimli. Nijaký fotoaparát v ruke, žiadna kamera. Jednoducho váš bežný pohľad cez „bežné" okuliare. No čo ak si ľudia neprajú byť zaznamenaní na videu? Čo ak narušíte ich súkromie? Keby sme zašli ešte ďalej - ak sa nahrávanie videa či jednoducho bežný pohľad cez rozšírenú realitu na svet doplní o on-line rozpoznávanie tváre cez sociálne siete, nebude to ďalšie narušenie súkromia?
  2. Bezpečnostný problém. Letiská, kasína, banky, divadlá, kiná - tu všade je zväčša zakázané filmovať. No s Google Glass môžete natáčať video bez toho, aby o tom ktokoľvek vedel. Môžu vám však zakázať nosiť okuliare? Čo ak budú zároveň aj vašimi dioptrickými? Môžu - známe kasíno Caesars Palace v Las Vegas tak už učinilo. A budú nasledovať ďalšie inštitúcie.
  3. Nelegálnosť zariadenia. V rôznych krajinách platia rôzne zákony na ochranu súkromia a prvé právne analýzy tvrdia, že v Rusku či na Ukrajine je Google Glass ešte pred tým, ako sa na tomto území objavilo čo len jediné zariadenie, automaticky nelegálne. Bude teda potrebná úprava zákonov.
  4. Používanie počas šoférovania. Ak je dnes zakázané mať v zornom poli rôzne prvky, s Google Glass máte prakticky v zornom poli pri šoférovaní 25-palcovú TV, čo určite odvedie vašu pozornosť, aj keď Google Glass je prakticky dokonalý nástroj na navigáciu, keďže mu nechýba GPS. Americký štát Západná Virgínia už podal návrh na zmenu legislatívy, ktorá by zakazovala nosiť zariadenia typu HMD počas šoférovania.
  5. Ochrana nášho najhlbšieho súkromia. Už sme spomenuli otázku, čo všetko vlastne môže Google s „našimi" okuliarmi ešte vidieť? „Vidí" Google to, čo my? Pozná miesta, na ktorých sme boli? Obrázky sveta, ktoré sme videli? Pozná našu cestu z domu do práce, na nákupy? Ak Google poskytlo až 90 % súkromných informácií na žiadosť americkej vlády a polície, ako bude nakladať s údajmi z Google Glass? A čo odpočúvanie či skôr „odpozeranie"? To všetko sú otázky, na ktoré nepoznáme odpovede.

Svet, ktorý sme doteraz nepoznali

Google Glass prináša nové možností rozšírenej reality a trúfame si tvrdiť, že aj úplne nový svet. Ponúka nám možnosť vytvárať fotografie a videá prakticky na počkanie, bez dotyku, okamžite ich zdieľať. Umožňuje nám reálnu videonavigáciu, okamžitú IM a videokomunikáciu. Poskytne nám informácie bez toho, aby ste museli vytiahnuť telefón či tablet. Môže nám pomôcť s tlmočením, môže mať bohaté profesionálne využitie v medicíne, mechanike, vo vede a výskume. Môžu vzniknúť nové sociálne hry, nové spôsoby interakcie ľudí. Vynára sa nám ďalších päť otázok o tomto „novom svete", kým Google Glass nabúra ten náš aktuálny:

glass4.jpg

Je toto naozaj spôsob, ako si chceme pamätať zážitky?

  1. Budeme vnímať ešte reálny svet vonku alebo iba jeho „pravý horný roh"?
  2. Nezmení sa spôsob spoločenskej komunikácie, interakcie a vnímania ľudí?
  3. Nebudeme zahltení ďalšou kopou zbytočných informácií?
  4. Nebude nabúrané naše súkromie v neželanej miere a ako ho ochránime?
  5. Zvýši sa efektivita našej práce či životný komfort?

Verdikt PC REVUE

Google Glass je ekonomicky orientovaný produkt, ktorý otvára nové a najmä nepoznané dimenzie. Predajných kanálov, percepcie sveta, ochrany súkromia. Google Glass nie je sci-fi projekt, ale produkt, ktorý reálne zmení svet. Nebude to hneď, ale o pár rokov. Z pohľadu nevyriešených právnych a morálnych aspektov by sme mohli toto zariadenie nateraz zavrhnúť a mnohí by sa k nášmu názoru ihneď priklonili. O tomto produkte novej éry však treba diskutovať a pripraviť mu pôdu na život. Ak smartfóny svojimi pozitívnymi aj negatívnymi vlastnosťami zmenili naše životy, rovnako ich zmení aj Google Glass. Pozitívne a negatívne stránky sa však budú hlásiť v oveľa nástojčivejšej forme.

Google Glass môže mať špičkové profesionálne využitie, pre spotrebiteľa je to však zatiaľ nereálny produkt z pohľadu pripravenosti na nasadenie. Vtiahne nás totiž do sveta, v ktorom sme ešte nežili. A chceme vôbec? Počítače nám síce uľahčujú život, ale pracujeme menej? Google Glass nám uľahčí vnímanie sveta, ale zjednoduší nám aj život? „Technology creates distraction." Známa veta, za ktorou by sme doplnili: „And Google Glass will be the leader". Toto zariadenie bude pre svet väčšia zmena, ako bol príchod iPhonu. V pozitívnom aj negatívnom zmysle.

Technická špecifikácia Google Glass

  • Procesor: OMAP 4430 SoC, dvojjadrový
  • Pamäť RAM/flash: 1 GB/16 GB
  • Operačný systém: Android 4.0.4
  • Rozlíšenie projekcie: 640 × 360 pixelov
  • Fotoaparát: 5 Mpix, video 720p pri 30 sn./s
  • Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3G/4G
  • Senzory: akcelerometer, gyroskop, magnetometer, senzor okolitého osvetlenia, proximity senzor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať