Image
26.2.2015 0 Comments

Google Chrome vás teraz bude lepšie varovať pred škodlivými kódmi

google_chrome_secure.jpg Používateľom webového prehliadača Google Chrome sa novo objaví upozornenie, ak sa pokúsia otvoriť webovú stránku, z ktorej by sa im mohol do systému stiahnuť nebezpečný kód, ktorý mení nastavenia prehliadača alebo zobrazuje nechcené reklamy.

Nové upozornenie sa objaví vtedy, keď používateľ zadá do adresného riadka názov podozrivej domény obsahujúcej potenciálne nebezpečný kód, a to pred tým, než sa stránka načíta.

„Stránka, na ktorú mierite, obsahuje nebezpečné programy," stojí v upozornení. Google sa snaží, aby jeho prehliadač bol bezpečnejší, od polovice roku 2011, keď Chrome začal blokovať sťahovanie škodlivých kódov. Funkciu Chrome, ktorá používateľa upozorňuje na možné nebezpečenstvá, Google konštantne zlepšuje tak, aby dokázala rozoznať viac druhov nebezpečenstva.

Napríklad v januári 2014 Chrome verzie 32 začal upozorňovať na softvér, ktorý sa tvári ako legitímny, ale mení nastavenia prehliadača bez vedomia používateľa. Blokovanie škodlivých programov a varovania sú do Chrome implementované vďaka Safe Browsing API od Googlu, ku ktorej majú prístup aj prehliadače Apple Safari a Mozilla Firefox.

Blokovanie škodlivých kódov a upozorňovanie na ďalšie nebezpečenstvo však väčšinou funguje v Chrome oveľa lepšie, pretože prehliadač od Googlu využíva okrem spomínaného rozhrania API aj ďalšie technológie vrátane rankingu webových stránok.

Ranking funguje tak, že Chrome zhromažďuje takisto dáta z whitelistov, blacklistov a rôznych algoritmov, vďaka ktorým sám vyhodnotí, aká je pravdepodobnosť, že z danej webovej stránky bude stiahnutý škodlivý program. Google využíva na identifikáciu stránok, ktoré obsahujú potenciálne škodlivé kódy a červy, aj služby rôznych bezpečnostných spoločností. Podobné technológie potom Google používa aj vo svojom vyhľadávači.

„Vďaka tomu je nižšia pravdepodobnosť, že kliknete na nebezpečný odkaz, aj vo výsledkoch hľadania vo vyhľadávači Google," uviedol na blogu Lucas Ballard z Googlu.

Chrome verzie 40, ktorý prináša nielen nové bezpečnostné funkcie, si možno stiahnuť pre operačné systémy Windows, OS X a Linux z webových stránok Googlu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá