Image
26.2.2015 0 Comments

Google Chrome vás teraz bude lepšie varovať pred škodlivými kódmi

google_chrome_secure.jpg Používateľom webového prehliadača Google Chrome sa novo objaví upozornenie, ak sa pokúsia otvoriť webovú stránku, z ktorej by sa im mohol do systému stiahnuť nebezpečný kód, ktorý mení nastavenia prehliadača alebo zobrazuje nechcené reklamy.

Nové upozornenie sa objaví vtedy, keď používateľ zadá do adresného riadka názov podozrivej domény obsahujúcej potenciálne nebezpečný kód, a to pred tým, než sa stránka načíta.

„Stránka, na ktorú mierite, obsahuje nebezpečné programy," stojí v upozornení. Google sa snaží, aby jeho prehliadač bol bezpečnejší, od polovice roku 2011, keď Chrome začal blokovať sťahovanie škodlivých kódov. Funkciu Chrome, ktorá používateľa upozorňuje na možné nebezpečenstvá, Google konštantne zlepšuje tak, aby dokázala rozoznať viac druhov nebezpečenstva.

Napríklad v januári 2014 Chrome verzie 32 začal upozorňovať na softvér, ktorý sa tvári ako legitímny, ale mení nastavenia prehliadača bez vedomia používateľa. Blokovanie škodlivých programov a varovania sú do Chrome implementované vďaka Safe Browsing API od Googlu, ku ktorej majú prístup aj prehliadače Apple Safari a Mozilla Firefox.

Blokovanie škodlivých kódov a upozorňovanie na ďalšie nebezpečenstvo však väčšinou funguje v Chrome oveľa lepšie, pretože prehliadač od Googlu využíva okrem spomínaného rozhrania API aj ďalšie technológie vrátane rankingu webových stránok.

Ranking funguje tak, že Chrome zhromažďuje takisto dáta z whitelistov, blacklistov a rôznych algoritmov, vďaka ktorým sám vyhodnotí, aká je pravdepodobnosť, že z danej webovej stránky bude stiahnutý škodlivý program. Google využíva na identifikáciu stránok, ktoré obsahujú potenciálne škodlivé kódy a červy, aj služby rôznych bezpečnostných spoločností. Podobné technológie potom Google používa aj vo svojom vyhľadávači.

„Vďaka tomu je nižšia pravdepodobnosť, že kliknete na nebezpečný odkaz, aj vo výsledkoch hľadania vo vyhľadávači Google," uviedol na blogu Lucas Ballard z Googlu.

Chrome verzie 40, ktorý prináša nielen nové bezpečnostné funkcie, si možno stiahnuť pre operačné systémy Windows, OS X a Linux z webových stránok Googlu.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá