Image
26.2.2015 0 Comments

Google Chrome vás teraz bude lepšie varovať pred škodlivými kódmi

google_chrome_secure.jpg Používateľom webového prehliadača Google Chrome sa novo objaví upozornenie, ak sa pokúsia otvoriť webovú stránku, z ktorej by sa im mohol do systému stiahnuť nebezpečný kód, ktorý mení nastavenia prehliadača alebo zobrazuje nechcené reklamy.

Nové upozornenie sa objaví vtedy, keď používateľ zadá do adresného riadka názov podozrivej domény obsahujúcej potenciálne nebezpečný kód, a to pred tým, než sa stránka načíta.

„Stránka, na ktorú mierite, obsahuje nebezpečné programy," stojí v upozornení. Google sa snaží, aby jeho prehliadač bol bezpečnejší, od polovice roku 2011, keď Chrome začal blokovať sťahovanie škodlivých kódov. Funkciu Chrome, ktorá používateľa upozorňuje na možné nebezpečenstvá, Google konštantne zlepšuje tak, aby dokázala rozoznať viac druhov nebezpečenstva.

Napríklad v januári 2014 Chrome verzie 32 začal upozorňovať na softvér, ktorý sa tvári ako legitímny, ale mení nastavenia prehliadača bez vedomia používateľa. Blokovanie škodlivých programov a varovania sú do Chrome implementované vďaka Safe Browsing API od Googlu, ku ktorej majú prístup aj prehliadače Apple Safari a Mozilla Firefox.

Blokovanie škodlivých kódov a upozorňovanie na ďalšie nebezpečenstvo však väčšinou funguje v Chrome oveľa lepšie, pretože prehliadač od Googlu využíva okrem spomínaného rozhrania API aj ďalšie technológie vrátane rankingu webových stránok.

Ranking funguje tak, že Chrome zhromažďuje takisto dáta z whitelistov, blacklistov a rôznych algoritmov, vďaka ktorým sám vyhodnotí, aká je pravdepodobnosť, že z danej webovej stránky bude stiahnutý škodlivý program. Google využíva na identifikáciu stránok, ktoré obsahujú potenciálne škodlivé kódy a červy, aj služby rôznych bezpečnostných spoločností. Podobné technológie potom Google používa aj vo svojom vyhľadávači.

„Vďaka tomu je nižšia pravdepodobnosť, že kliknete na nebezpečný odkaz, aj vo výsledkoch hľadania vo vyhľadávači Google," uviedol na blogu Lucas Ballard z Googlu.

Chrome verzie 40, ktorý prináša nielen nové bezpečnostné funkcie, si možno stiahnuť pre operačné systémy Windows, OS X a Linux z webových stránok Googlu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá