Image
6.2.2012 0 Comments

Google Bouncer ochráni Android Market pred škodlivými aplikáciami

android.jpg Tvrdí to Hiroshi Lockheimer, viceprezident pre inžinierstvo, Android. V Android Markete sa objavila nová funkcia tzv. vyhadzovača (Bouncer), ktorý bdie nad novými aplikáciami pridávanými do Android Marketu, a tak všetky aplikácie prechádzajú kontrolou.

Služba vykonáva rad analýz nových aplikácií, vývojárskych účtov a už nasadených aplikácií v Android Markete. Ak vývojár nasadí aplikáciu, služba ihneď zisťuje prítomnosť škodlivého kódu v nej. Analyzovať sa budú všetky účty, aktualizácie a aj nové aplikácie. Google tak chce zabrániť páchaniu trestnej činnosti, podvodom a zvýšiť bezpečnosť svojho Android Marketu.

Stiahnutia malvéru klesajú
V minuloročnom porovnaní prvého a druhého polroka 2011 údaje spoločnosti Google hovoria, že sťahovanie malvéru z Android Marketu kleslo až o 40 %. Pokles bol zaznamenaný práve v čase, keď spoločnosti venujúce sa bezpečnosti aplikácií hlásili vzostup nebezpečného kódu. Spoločnosť Google začala v tomto smere pracovať na tom, aby sa eliminoval škodlivý kód aspoň v aplikáciách, ktoré sa nachádzajú v Android Markete.

Androidový malvér menej účinný
Spoločnosť Google stavila aj na iné bezpečnostné pravidlá, ktoré eliminujú škodlivosť aplikácie v androidových zariadeniach.

Sandbox: Platforma Android používa techniku ​​nazvanú sandbox. Je to virtuálna stena, ktorá zabraňuje komunikácii medzi aplikáciami obsahujúcimi škodlivý kód, ktorý by mohol komunikovať s ostatnými aplikáciami a napádať ich s cieľom získavať dáta.

Oprávnenia: Dôležitý bezpečnostný prvok je pred inštaláciou aplikácie sledovať, aké oprávnenia vyžaduje na svoju činnosť vo vašom zariadení. Ak napríklad máte aplikáciu, ktorá vyžaduje posielanie SMS alebo uskutočňovanie hovorov a pritom ide o aplikáciu používajúcu na svoju činnosť len pripojenie na internet, môžete riadiť svoju bezpečnosť priamo na základe informácií o oprávneniach, ktoré spoločnosť Google poskytuje pred každou inštaláciou aplikácií.

Odstránenie škodlivého softvéru: Android má vynikajúcu vlastnosť, že v prípade, že už ste napadnutí malvérom, stačí ho jednoducho odinštalovať a odstrániť. Škodlivá aplikácia sa neskryje, nezostanú po nej čiastkové súbory, ktoré by mohli ovplyvňovať váš systém. Android Market má takisto vlastnosť vzdialene spravovať vaše aplikácie a manažovať ich na diaľku.

Google prostredníctvom Hiroshi Lockheimera sľubuje aj naďalej zvyšovanie bezpečnosti a neustálu prácu na tom, aby sa služby Android Marketu zlepšovali.

Otázka bezpečnosti Androidu je stále aktuálna, najmä po posledných „hrozbách", ale aj v otázke bezpečnosti systému. Google však vykročil tou správnou cestou za lepším a ešte bezpečnejším operačným systémom Android, čo nás ako používateľov len teší.

Ako vy vnímate najnovšie bezpečnostné opatrenia od Googlu?

Zdroj: MojAndroid.sk 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá