Image
18.12.2012 0 Comments

Globalfoundries: 10 nm proces tu bude už v roku 2015, 7 nm v roku 2017

amd_orochi_wafer.jpg Na konferencii International Electron Devices Meeting (IEDM) načrtol Ajit Manocha, CEO Globalfoundries, svoju predstavu o vývoji výrobného procesu v nasledujúcich rokoch. A dá sa povedať, že optimizmus mu nechýbal. V budúcom roku by mala odštartovať 20 nm výroba, na rok 2014 je naplánovaný 14 nm výrobný proces a v roku 2015 by sa mali začať uplatňovať 10 nm technológie. V týchto výrobných procesoch by sa mali používať tranzistory typu FinFET. A už v roku 2017 by sa podľa neho malo prejsť na 7 nm výrobu.

Najväčší konkurenti sú o čosi zdržanlivejší, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) plánuje 10 nm výrobu na rok 2016, Intel na roky 2015 až 2016, pričom ten má zvyčajne náskok.

Manocha vyjadril presvedčenie, že zmluvná výroba čipov má veľkú budúcnosť, pretože udržiavanie vlastných tovární je s rozvojom výrobných procesov čoraz drahšie. Podľa neho iba štyria hráči sú schopní ponúknuť najnovšie špičkové technológie pod 28 nm - Intel, Samsung, TSMC a Globalfoundries.

Medzi najväčšie prekážky budúceho vývoja ráta zvládnutie pokročilých metód zapuzdrovania čipov, drahý prechod na 450 mm wafery, potrebu precíznejšej litografie a rôzne novinky, ktoré budú vyžadovať „čipy budúcnosti" - 3D tranzistory typu FinFET, wafery typu FDSOI.

No AMD, firma, ktorá vlastne založila Globalfoundries a vyrába tu svoje procesory, však má iný názor. Jej CEO Devinder Kumar sa vyjadril, že 28 nm proces tu zostane zrejme dlhšie, ako sa predpokladalo. Spoločnosť sa do 10 nm a 7 nm výroby veľmi nehrnie. Medzi jej priority teraz patrí minimalizácia rizík a úspora nákladov. Výrobný proces 28 nm pre svoje pokročilejšie procesory, ako je séria vysokovýkonných procesorov FX pre stolové počítače a nové procesory Opteron pre servery, plánuje nasadiť až v roku 2014. Ďalší stupeň bude predstavovať 20 nm technológia, no procesory založené na nej sa ešte neobjavili v plánoch spoločnosti.

Zdroj: rfdesignline.com, xbitlabs.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 4

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá