8.4.2014 0 Comments

Girl’s Day 2014

Najväčší kariérne orientovaný projekt pre dievčatá sa rozbieha konečne aj na Slovensku. Záštitu nad ním prebral Digitálny líder Slovenska, Peter Pellegrini.

Štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci je celosvetovým dňom žien v informačno-komunikačných technológiách (IKT). Jeho cieľom je motivovať dievčatá k výberu technického a IT vzdelania a následne k zamestnaniu v tomto sektore. V tento deň podniky, inštitúcie, školy, prijímajú u seba dievčatá vo veku 14-18 rokov a formou diskusií, praktických workshopov a prezentácií, im predstavujú prácu v informatike.


Medzi šestnásť európskych krajín sa tento rok pridalo i Slovensko a 24. apríla 2014 tu prebehne prvý celoslovenský Girl's Day.

Organizátorom, združeniu Aj Ty v IT, ktoré vzniklo na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave (FIIT STU), sa podarilo zmobilizovať dvadsaťpäť organizácií na celom Slovensku, ktoré vytvorili pre stredoškoláčky 620 virtuálnych miest. Pre viac ako 600 dievčat to znamená možnosť navštíviť vybrané podniky, pozrieť si ich prácu, dátové centrá, projekty, ktoré realizujú, diskutovať s ich zamestnankyňami, informatičkami.

„Práca v IT je vo všeobecnosti chápaná ako výhradne mužská doména. Výsledkom takéhoto predsudku je nízky počet dievčat, ktoré chcú študovať odbory súvisiace s IKT ako aj slabý záujem žien o pracovné pozície v tomto sektore. Ako Digitálny líder podporujem tento projekt, pretože zoznamuje dievčatá so svetom práce v sektore IKT a pomáha im uvedomovať si výborné kariérne príležitosti v tomto perspektívnom biznise," povedal Peter Pellegrini, Digitálny líder a štátny tajomník MF SR.

„Všetci si uvedomujeme, že dievčat a žien je v technike a informatike málo. Verím, že Girl's Day postupne prispeje k zmene tohto stavu. Prostredníctvom Aj Ty v IT s nimi vieme viac komunikovať a ukázať im, že toto odvetvie je pre ne dobrou voľbou," uviedol Pavel Čičák, dekan FIIT STU.

„Keď prišla iniciatíva zo strany FIIT STU o podpore popularizácie IT sveta medzi dievčatami a ženami na školách, uvítali sme to a ocenili ako výborný nápad. Ženy u nás vždy znamenali dôležitú súčasť pracovných tímov a patria k najlepším odborníkom. Okrem toho pomáhajú obrusovať hrany vo výsostne mužských kolektívoch," dodal Igor Stano, riaditeľ vývojového strediska Alcatel-Lucent Slovensko, jeden z partnerov projektu.

„S dievčatami sa teraz akoby vrece roztrhlo. Prvá akcia, kde nechcú ísť nakupovať, ale chcú ísť len do firiem. Obdivuhodné!!!" Ján Motešický, Gymnázium Vranov nad Topľou.

Podniky a školy, ktoré môžu dievčatá navštíviť v Bratislave (v abecednom poradí):

Accenture, Alcatel-Lucent Slovensko, Asseco Central Europe, AT&T Global Network Services Slovensko, DELL, Erste Group IT SK, ESET, FIIT STU, Google, Hewlett-Packard Slovakia, Kedros, Microsoft Slovakia, Monogram/Colosseo, NESS Slovensko, Orange, QBSW, Siemens, SWAN, Telefónica Slovakia, Telekom.

Podniky, ktoré môžu navštíviť v Žiline: Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity (5 samostatných programov), PosAm, Scheidt & Bachmann, Siemens, Trashout.me.

Podniky, ktoré môžu navštíviť v Košiciach: AT&T Global Network Services Slovensko, Laboratórium počítačových sietí, Katedra počítačov a informatiky, Technická univerzita v Košiciach, NESS KDC, PosAm, Siemens.

Registrácia pre dievčatá prebieha cez www.ajtyvit.sk/girlsday. Podľa ponúknutého programu, času a kapacity si vyberú podnik, ktorý ich zaujal a registrujú sa na návštevu.

Projekt Girl's Day prebieha v spolupráci s ostatnými krajinami V4 - Maďarskom, Českom a Poľskom. Podporil ho Visegradsky fond, Veľvyslanectvo USA na Slovensku a SK-NIC, a.s.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: NETGEAR predstavil najrýchlejší Wifi router R9000

21.10.2016 10:10

Společnost NETGEAR, Inc. (NASDAQGM: NTGR), globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy i poskytovatele služeb, představuje Nighthawk X10 (R9000), první a nejrychlejš ...

Tlačové správy

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

21.10.2016 10:00

Jednou z najdôležitejších výziev pracovného trhu Európskej únie bude riešenie priepasti medzi ponukami práce v odbore moderných technológií a digitálnymi zručnosťami mladých ľudí. Pracovný trh Únie to ...

Tlačové správy

Facebook denne priláka viac ako milardu používateľov. Sociálne siete ale prinášajú riziká

21.10.2016 09:40

Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na so ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá