8.4.2014 0 Comments

Girl’s Day 2014

Najväčší kariérne orientovaný projekt pre dievčatá sa rozbieha konečne aj na Slovensku. Záštitu nad ním prebral Digitálny líder Slovenska, Peter Pellegrini.

Štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci je celosvetovým dňom žien v informačno-komunikačných technológiách (IKT). Jeho cieľom je motivovať dievčatá k výberu technického a IT vzdelania a následne k zamestnaniu v tomto sektore. V tento deň podniky, inštitúcie, školy, prijímajú u seba dievčatá vo veku 14-18 rokov a formou diskusií, praktických workshopov a prezentácií, im predstavujú prácu v informatike.


Medzi šestnásť európskych krajín sa tento rok pridalo i Slovensko a 24. apríla 2014 tu prebehne prvý celoslovenský Girl's Day.

Organizátorom, združeniu Aj Ty v IT, ktoré vzniklo na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave (FIIT STU), sa podarilo zmobilizovať dvadsaťpäť organizácií na celom Slovensku, ktoré vytvorili pre stredoškoláčky 620 virtuálnych miest. Pre viac ako 600 dievčat to znamená možnosť navštíviť vybrané podniky, pozrieť si ich prácu, dátové centrá, projekty, ktoré realizujú, diskutovať s ich zamestnankyňami, informatičkami.

„Práca v IT je vo všeobecnosti chápaná ako výhradne mužská doména. Výsledkom takéhoto predsudku je nízky počet dievčat, ktoré chcú študovať odbory súvisiace s IKT ako aj slabý záujem žien o pracovné pozície v tomto sektore. Ako Digitálny líder podporujem tento projekt, pretože zoznamuje dievčatá so svetom práce v sektore IKT a pomáha im uvedomovať si výborné kariérne príležitosti v tomto perspektívnom biznise," povedal Peter Pellegrini, Digitálny líder a štátny tajomník MF SR.

„Všetci si uvedomujeme, že dievčat a žien je v technike a informatike málo. Verím, že Girl's Day postupne prispeje k zmene tohto stavu. Prostredníctvom Aj Ty v IT s nimi vieme viac komunikovať a ukázať im, že toto odvetvie je pre ne dobrou voľbou," uviedol Pavel Čičák, dekan FIIT STU.

„Keď prišla iniciatíva zo strany FIIT STU o podpore popularizácie IT sveta medzi dievčatami a ženami na školách, uvítali sme to a ocenili ako výborný nápad. Ženy u nás vždy znamenali dôležitú súčasť pracovných tímov a patria k najlepším odborníkom. Okrem toho pomáhajú obrusovať hrany vo výsostne mužských kolektívoch," dodal Igor Stano, riaditeľ vývojového strediska Alcatel-Lucent Slovensko, jeden z partnerov projektu.

„S dievčatami sa teraz akoby vrece roztrhlo. Prvá akcia, kde nechcú ísť nakupovať, ale chcú ísť len do firiem. Obdivuhodné!!!" Ján Motešický, Gymnázium Vranov nad Topľou.

Podniky a školy, ktoré môžu dievčatá navštíviť v Bratislave (v abecednom poradí):

Accenture, Alcatel-Lucent Slovensko, Asseco Central Europe, AT&T Global Network Services Slovensko, DELL, Erste Group IT SK, ESET, FIIT STU, Google, Hewlett-Packard Slovakia, Kedros, Microsoft Slovakia, Monogram/Colosseo, NESS Slovensko, Orange, QBSW, Siemens, SWAN, Telefónica Slovakia, Telekom.

Podniky, ktoré môžu navštíviť v Žiline: Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity (5 samostatných programov), PosAm, Scheidt & Bachmann, Siemens, Trashout.me.

Podniky, ktoré môžu navštíviť v Košiciach: AT&T Global Network Services Slovensko, Laboratórium počítačových sietí, Katedra počítačov a informatiky, Technická univerzita v Košiciach, NESS KDC, PosAm, Siemens.

Registrácia pre dievčatá prebieha cez www.ajtyvit.sk/girlsday. Podľa ponúknutého programu, času a kapacity si vyberú podnik, ktorý ich zaujal a registrujú sa na návštevu.

Projekt Girl's Day prebieha v spolupráci s ostatnými krajinami V4 - Maďarskom, Českom a Poľskom. Podporil ho Visegradsky fond, Veľvyslanectvo USA na Slovensku a SK-NIC, a.s.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: HAL3000 Mega Gamer - zostava s vyváženým výkonom pre každého

01.12.2016 14:00

Výrobce HAL3000 uvádí na trh novou herní sestavu HAL3000 Mega Gamer  s plnohodnotným herním výkonem ve Full HD, která je dostupná opravdu každému kdo touží po skvělém herním zážitku. Herní sestava HA ...

Tlačové správy

Nalaďte sa na Vianoce s freeSAT-om

01.12.2016 13:30

Poskytovateľ satelitnej televízie freeSAT prináša svojim zákazníkom a priaznivcom vianočnú súťaž Adventný kalendár. Každý deň od 1. do 26. decembra v nej možno vyhrať zaujímavé ceny. Zákazníci freeSAT ...

Tlačové správy

ebajk centrum otvorilo svoju košickú pobočku

01.12.2016 13:00

Obyvatelia Košíc a okolia sa tešia z nového centra pre elektrobicykle. Osvedčený predajca ebajk – Svet elektrobicyklov otvoril v business centre Cassovar so známym komínom košického pivovaru svoju pob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá