Image
26.11.2015 0 Comments

Gimp oslávil 20. narodeniny, ale pre Photoshop ešte nie je konkurenciou

V týchto dňoch Gimp, jeden z najznámejších open source programov, oslávil dvadsiate narodeniny. 21. novembra 1995 Peter Mattis oznámil na Usenete dostupnosť softvéru General Image Manipulation Program (neskôr bola táto skratka predefinovaná na GNU Image Manipulation Program).

Odvtedy projekt testuje nové nápady, čo výdatne podporuje aj pridanie plug-in architektúry. Počas 20 rokov Gimp nabral obrovské množstvo funkcií, určených pre všetky typy používateľov - od všeobecnej editácie obrázkov cez retušovanie a korekcie farieb, grafický dizajn až po vedecké zobrazovanie.

V rokoch 2006 a 2012 tím pracoval najmä na zlepšení používateľského komfortu. Používateľské rozhranie Gimpu sa stalo vhodnejším aj pre profesionálnych používateľov, rôzne nástroje sa stali mocnejšími a ľahko použiteľnými.

V posledných rokoch sa pracuje najmä na prechode na nový engine GEGL, ktorá má priniesť nové funkcie a vyššiu rýchlosť. To si vyžaduje prepísanie alebo aspoň zlepšenie každej časti zdrojového kódu Gimpu.

Pri príležitosti 20. výročia bola vydaná nová aktualizácia súčasnej stabilnej verzie. Gimp 2.8.16 prichádza s podporou skupín vrstiev vo formátoch OpenRaster a Adobe PSD, s rôznymi zlepšeniami používateľského rozhrania, niekoľkými opravami a zmenami aj v oblasti lokalizácie.

V súvislosti s 20. narodeninami sa aktualizovala a prepracovala aj webová stránka Gimpu. Je rýchlejšia a prispôsobuje sa rôznym veľkostiam displeja.

Pokiaľ ide o plány do budúcnosti, už čoskoro by sa mala objaviť nová stabilná verzia Gimp 2.10. Tá by mala prísť s úplnou podporou nového enginu GEGL, ako aj s podporou 16- a 32-bitových farebných kanálov a formátu OpenEXR, lepšou správou farieb a s novými nástrojmi. Nasledujúca verzia Gimp 3.0 prejde na knižnicu GTK3 a prinesie niektoré veľmi zaujímavé a očakávané funkcie.

Zdroj:gimp.org


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá