Image
26.11.2015 0 Comments

Gimp oslávil 20. narodeniny, ale pre Photoshop ešte nie je konkurenciou

V týchto dňoch Gimp, jeden z najznámejších open source programov, oslávil dvadsiate narodeniny. 21. novembra 1995 Peter Mattis oznámil na Usenete dostupnosť softvéru General Image Manipulation Program (neskôr bola táto skratka predefinovaná na GNU Image Manipulation Program).

Odvtedy projekt testuje nové nápady, čo výdatne podporuje aj pridanie plug-in architektúry. Počas 20 rokov Gimp nabral obrovské množstvo funkcií, určených pre všetky typy používateľov - od všeobecnej editácie obrázkov cez retušovanie a korekcie farieb, grafický dizajn až po vedecké zobrazovanie.

V rokoch 2006 a 2012 tím pracoval najmä na zlepšení používateľského komfortu. Používateľské rozhranie Gimpu sa stalo vhodnejším aj pre profesionálnych používateľov, rôzne nástroje sa stali mocnejšími a ľahko použiteľnými.

V posledných rokoch sa pracuje najmä na prechode na nový engine GEGL, ktorá má priniesť nové funkcie a vyššiu rýchlosť. To si vyžaduje prepísanie alebo aspoň zlepšenie každej časti zdrojového kódu Gimpu.

Pri príležitosti 20. výročia bola vydaná nová aktualizácia súčasnej stabilnej verzie. Gimp 2.8.16 prichádza s podporou skupín vrstiev vo formátoch OpenRaster a Adobe PSD, s rôznymi zlepšeniami používateľského rozhrania, niekoľkými opravami a zmenami aj v oblasti lokalizácie.

V súvislosti s 20. narodeninami sa aktualizovala a prepracovala aj webová stránka Gimpu. Je rýchlejšia a prispôsobuje sa rôznym veľkostiam displeja.

Pokiaľ ide o plány do budúcnosti, už čoskoro by sa mala objaviť nová stabilná verzia Gimp 2.10. Tá by mala prísť s úplnou podporou nového enginu GEGL, ako aj s podporou 16- a 32-bitových farebných kanálov a formátu OpenEXR, lepšou správou farieb a s novými nástrojmi. Nasledujúca verzia Gimp 3.0 prejde na knižnicu GTK3 a prinesie niektoré veľmi zaujímavé a očakávané funkcie.

Zdroj:gimp.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá