Image
26.11.2015 0 Comments

Gimp oslávil 20. narodeniny, ale pre Photoshop ešte nie je konkurenciou

V týchto dňoch Gimp, jeden z najznámejších open source programov, oslávil dvadsiate narodeniny. 21. novembra 1995 Peter Mattis oznámil na Usenete dostupnosť softvéru General Image Manipulation Program (neskôr bola táto skratka predefinovaná na GNU Image Manipulation Program).

Odvtedy projekt testuje nové nápady, čo výdatne podporuje aj pridanie plug-in architektúry. Počas 20 rokov Gimp nabral obrovské množstvo funkcií, určených pre všetky typy používateľov - od všeobecnej editácie obrázkov cez retušovanie a korekcie farieb, grafický dizajn až po vedecké zobrazovanie.

V rokoch 2006 a 2012 tím pracoval najmä na zlepšení používateľského komfortu. Používateľské rozhranie Gimpu sa stalo vhodnejším aj pre profesionálnych používateľov, rôzne nástroje sa stali mocnejšími a ľahko použiteľnými.

V posledných rokoch sa pracuje najmä na prechode na nový engine GEGL, ktorá má priniesť nové funkcie a vyššiu rýchlosť. To si vyžaduje prepísanie alebo aspoň zlepšenie každej časti zdrojového kódu Gimpu.

Pri príležitosti 20. výročia bola vydaná nová aktualizácia súčasnej stabilnej verzie. Gimp 2.8.16 prichádza s podporou skupín vrstiev vo formátoch OpenRaster a Adobe PSD, s rôznymi zlepšeniami používateľského rozhrania, niekoľkými opravami a zmenami aj v oblasti lokalizácie.

V súvislosti s 20. narodeninami sa aktualizovala a prepracovala aj webová stránka Gimpu. Je rýchlejšia a prispôsobuje sa rôznym veľkostiam displeja.

Pokiaľ ide o plány do budúcnosti, už čoskoro by sa mala objaviť nová stabilná verzia Gimp 2.10. Tá by mala prísť s úplnou podporou nového enginu GEGL, ako aj s podporou 16- a 32-bitových farebných kanálov a formátu OpenEXR, lepšou správou farieb a s novými nástrojmi. Nasledujúca verzia Gimp 3.0 prejde na knižnicu GTK3 a prinesie niektoré veľmi zaujímavé a očakávané funkcie.

Zdroj:gimp.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá