Image
30.9.2014 0 Comments

Gigaset elements – senzor okna a siréna

Bezpečnostný balík Gigaset elements sme v jeho základnom zložení (základňová stanica, senzor pohybu a senzor dverí) detailne otestovali v PC REVUE č. 9/2014. O čo vlastne ide? Gigaset elements v cene 199,95 eura je zaujímavé bezpečnostné riešenie prakticky do akejkoľvek domácnosti. Umožňuje budúce rozšírenie a funguje výborne.

Dokáže vás informovať na smartfóne o tom, že vám niekto nepovolaný vtrhol do bytu, a vy môžete okamžite zavolať pomoc. Ak k tomu pridáte senzor pohybu, senzor na okno a sirénu, získate spoľahlivú ochranu pre svoj byt či dom. A práve na sirénu a senzor okna sa pozrieme v tomto čísle.

gigaset_2.jpg

Aktuálna inštalácia v praxi - sprava senzor dverí, senzor pohybu, základňová stanica, senzor okna a siréna

Bezdrôtovo komunikujúce elementy

Oba senzory využívajú bezdrôtovú technológiu DECT - ULE (Ultra Low Energy), senzor okna je napájaný batériou, a teda je úplne bezkáblový, siréna potrebuje na svoju prácu jednu voľnú elektrickú zásuvku. Má to však praktický dôvod, ktorým je hluk vydávaný pri vzniknutom poplachu. Začnime senzorom okna, ktorý sa volá vcelku pragmaticky Window. Stačí doň vložiť priloženú batériu (AA) a spárovať ho so základňovou stanicou. Senzor musí byť v tomto prípade vo vzdialenosti jedného metra od stanice a na oboch zariadeniach musíte naraz stlačiť párovacie tlačidlo. Nemôžete však urobiť chybu, pretože senzor okna iné tlačidlo nemá. 

window_FR.jpg

Takto vyzerá snímač okna

V aplikácii Gigaset elements (alebo cez webové rozhranie) teraz stačí otvoriť systémové nastavenia a pridať senzor medzi ostatné, už nainštalované prvky. Teraz si môžete vybrať, či pri poplachu bude posielať základňová stanica push správu priamo na displej vášho mobilu alebo vám pošle e-mail. Samozrejme, môžete si príslušný senzor premenovať, aby ste mali v prípade poplachu jasnú predstavu, čo sa deje a v ktorej časti bytu vznikol poplach. Senzor okna odporúčame umiestniť čo najbližšie k oknovej kľučke, aby tak čo najcitlivejšie dokázal zaregistrovať jeho otvorenie. Zaujímavé je, že senzor okna nezaregistruje ako poplach jeho rozbitie. A mal by byť umiestnený v dosahu do 50 metrov v interiéri od základňovej stanice.

gigaset_3.jpg

Párovanie nového elementu so základňovou stanicou v jej blízkosti (do 1 metra) je otázka niekoľkých sekúnd, stačí stlačiť jediné tlačidlo na senzore

Siréna spustí slušný rev

Siréna (tá sa volá Siren) potrebuje na svoju prácu elektrickú prípojku. Na úvod ju treba takisto spárovať so základňovou stanicou, čo je otázka menej ako jednej minútky. Opäť tomuto elementu môžete dať vlastné meno. V režime Holiday zaregistrovaný poplach vyvolá cez základňovú stanicu rozozvučanie sirény, zašle sa vám správa na mobil a vy môžete okamžite zavolať pomoc. Či už zaregistruje poplach v byte senzor na dverách, okne, alebo pohybový senzor, základňová stanica vyšle signál siréne, aby spustila odstrašujúci hluk. Ten presahuje hladinu 100 dB, čo je pri vlámaní dobré na úvodné odstrašenie a na upútanie pozornosti susedov.

Alarm spolu so sirénou možno vypnúť aj na diaľku cez mobilnú aplikáciu. Všetky udalosti sú zaznamenané v logu v časti Events. Treba brať opäť ohľad na to, že siréna musí byť umiestnená do vzdialenosti max. 50 metrov v interiéri. Oba prvky (senzor na okne a sirénu) sme skúšali v bežnom byte spolu so senzorom na dvere a senzorom pohybu a počas týždňového testu prebehlo všetko hladko. Pridanie elementov do existujúcej inštalácie bolo otázkou menej ako dvoch minút a najmä siréna plní výborne účel, keďže sa niekoľko susedov pri jej spustení zaujímalo, čo sa deje.

gigaset_1.jpg

Siréna potrebuje na svoju prácu elektrickú zásuvku, vydáva alarm s hladinou zvuku nad 100 dB

Cena senzora na okno: 49,95 EUR
Cena sirény: 49,95 EUR
Zapožičal: Gigaset


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá