Image
5.10.2016 2 Comments

Gigabitové pripojenie aj na doma. Prichádza 5 Gb/s pripojenie cez štandardné káble

Organizácia IEEE schválila štandard 802.3bz-2016, 2.5G/5GBASE-T, ktorý prináša pripojenie 2,5 Gb/s cez káble Cat 5e a 5 Gb/s cez kabeláž Cat 6.

Práce na novom štandarde sa začali koncom roka 2014 a je navrhnutý tak, aby preklenul priepasť medzi gigabitovým eternetom (1 Gb/s), čo je v súčasnosti najrýchlejší štandard na bežných kábloch Cat 5e a Cat 6, a 10-gigabitovým eternetom, ktorý síce zvláda 10 Gb/s, ale vyžaduje si špeciálnu kabeláž Cat 6a alebo Cat 7. Hoci tieto káble sú čoraz obľúbenejšie, drvivá väčšina domácností, kancelárií a inštitúcií používa ešte Cat 5e a Cat 6 a modernizácia by bola pre ne drahá záležitosť.

Nové štandardy budú namiesto 400 MHz pri 10GBASE-T využívať frekvenčné pásmo 200 alebo 100 MHz, takže nebudú vyžadovať superkvalitné tienené káble.

Teraz, keď je norma schválená, budeme si musieť ešte počkať na sieťové komponenty, ktoré ju budú podporovať. Najprv to budú zariadenia podnikovej triedy a zrejme chvíľu potrvá, kým si budeme môcť kúpiť aj spotrebiteľské 2,5 Gb/s zariadenia.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

2 Comments

 1. bnc reakcia na: Gigabitové pripojenie aj na doma. Prichádza 5 Gb/s pripojenie cez štandardné káble
  11.10.2016 11:10
  Ked sa nad tym logicky zamyslis tak je to hlupost. Ethernet bezi ako CSMA/CD. Prave preto aby si mohol dosahovat vyssie rychlosti potrebujes zmensit koliznu domenu. Preto sa preslo na switche a nepouzivaju sa HUBy a repeatre. A potom si mozes zapinat aj full-duplex. Len so vyzaduje solo kable pre kazde pripojenie.
  Reagovať
 2. bnc reakcia na: Gigabitové pripojenie aj na doma. Prichádza 5 Gb/s pripojenie cez štandardné káble
  7.10.2016 22:10
  Skor by bolo zaujimavejsie keby spravili pasivne rozbocovany ethernet. Nieco ako stare BNC siete cez koaxialny kabel rozvetvene T-ckami. To by znacne ulahcilo sietovu instalaciu v byte/dome.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá