Image
5.10.2016 2 Comments

Gigabitové pripojenie aj na doma. Prichádza 5 Gb/s pripojenie cez štandardné káble

Organizácia IEEE schválila štandard 802.3bz-2016, 2.5G/5GBASE-T, ktorý prináša pripojenie 2,5 Gb/s cez káble Cat 5e a 5 Gb/s cez kabeláž Cat 6.

Práce na novom štandarde sa začali koncom roka 2014 a je navrhnutý tak, aby preklenul priepasť medzi gigabitovým eternetom (1 Gb/s), čo je v súčasnosti najrýchlejší štandard na bežných kábloch Cat 5e a Cat 6, a 10-gigabitovým eternetom, ktorý síce zvláda 10 Gb/s, ale vyžaduje si špeciálnu kabeláž Cat 6a alebo Cat 7. Hoci tieto káble sú čoraz obľúbenejšie, drvivá väčšina domácností, kancelárií a inštitúcií používa ešte Cat 5e a Cat 6 a modernizácia by bola pre ne drahá záležitosť.

Nové štandardy budú namiesto 400 MHz pri 10GBASE-T využívať frekvenčné pásmo 200 alebo 100 MHz, takže nebudú vyžadovať superkvalitné tienené káble.

Teraz, keď je norma schválená, budeme si musieť ešte počkať na sieťové komponenty, ktoré ju budú podporovať. Najprv to budú zariadenia podnikovej triedy a zrejme chvíľu potrvá, kým si budeme môcť kúpiť aj spotrebiteľské 2,5 Gb/s zariadenia.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

2 Comments

 1. bnc reakcia na: Gigabitové pripojenie aj na doma. Prichádza 5 Gb/s pripojenie cez štandardné káble
  11.10.2016 11:10
  Ked sa nad tym logicky zamyslis tak je to hlupost. Ethernet bezi ako CSMA/CD. Prave preto aby si mohol dosahovat vyssie rychlosti potrebujes zmensit koliznu domenu. Preto sa preslo na switche a nepouzivaju sa HUBy a repeatre. A potom si mozes zapinat aj full-duplex. Len so vyzaduje solo kable pre kazde pripojenie.
  Reagovať
 2. bnc reakcia na: Gigabitové pripojenie aj na doma. Prichádza 5 Gb/s pripojenie cez štandardné káble
  7.10.2016 22:10
  Skor by bolo zaujimavejsie keby spravili pasivne rozbocovany ethernet. Nieco ako stare BNC siete cez koaxialny kabel rozvetvene T-ckami. To by znacne ulahcilo sietovu instalaciu v byte/dome.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá