Image
30.6.2016 0 Comments

Gartner: Päť „osobných“ technológií, ktoré zmenia váš biznis

Osobné technológie, ako sú prístroje nosené na tele (inteligentné hodinky, náramky, fitnes monitory a pod.), pohlcujúca virtuálna či rozšírená realita, senzory, ktoré sú súčasťou internetu vecí, a nová generácia mobilných aplikácií v najbližších rokoch zásadne zmení charakter podnikania prakticky vo všetkých odboroch. Na konferencii Business Transformation & Process Management Summit o ich vplyve prednášali analytici spoločnosti Gartner.

Pohlcujúca rozšírená realita RR (AR - Augmented Reality) a virtuálna realita VR (VR - Virtual Reality) patria medzi technológie, ktorým venujú maximálnu pozornosť najväčší dodávatelia a vlastníci platforiem, ako je Google či Microsoft, pretože môžu výrazne posunúť zákaznícky zážitok pri existujúcich zariadeniach, ako sú inteligentné telefóny, alebo vytvoriť úplne nové kategórie zariadení. Kým VR sa rýchlo etabluje na koncovom trhu, RR nájde uplatnenie predovšetkým vo firmách.

Napríklad logistické spoločnosti, ako je napríklad DHL, dokázali zlepšiť fungovanie svojich skladov vďaka použitiu náhlavných displejov a rozšírenej reality. Displeje HMD tu nahradili ručné skenery a papierové zoznamy položiek, čím sa zvýšila efektivita a zároveň znížil počet chýb – a vlastne práca je takisto zábavnejšia.

Nositeľné zariadenia, medzi ktoré patrí aj spomínaná rozšírená či virtuálna realita, ale aj rôzne senzory alebo fitnes náramky a inteligentné topánky, prinášajú nové možnosti, ako podnikateľsky využiť „telo“ ich používateľov. Inteligentné hodinky sa postupne stanú mainstreamovou záležitosťou, a tak sa objavia aj spôsoby, ako ich využiť vo firmách. Ročný predaj nositeľných zariadení podľa odhadov spoločnosti Gartner v roku 2020 dosiahne 227 miliónov kusov, čo je bezmála trojnásobok odhadu na tento rok (88 miliónov kusov). Postupne sa zmenia formát a rozmery a zlepšia sa vlastnosti a funkčnosť vrátane schopnosti zariadení predvídať, čo ich majiteľ chce alebo čo ho zaujíma.

Osobné senzory pre internet vecí budú patriť medzi viac ako milión senzorov, ktoré budú v roku 2021 zhotovované každú hodinu. Nové zariadenia prinesú nové príležitosti, napríklad prediktívnu údržbu alebo podporu autonómnych „vecí“. Spoločnosť Gartner odhaduje, že v roku 2018 bude nejakú formu „pomoci“ vyžadovať na šesť miliárd pripojených „vecí“.

Pokročilé kamerové a rozpoznávacie technológie budú v tomto a budúcom roku jedným z hlavných konkurenčných bojísk na trhu inteligentných telefónov. Funkcie, ako sú pokročilé automatické ostrenie, širokouhlé objektívy a predovšetkým viacobjektívové konfigurácie, budú hlavným tohtoročným trendom.

Tieto technológie však nájdu použitie aj vo firemnej sfére – napríklad digitálny asistent v obchodoch bude môcť rozpoznávať zákazníkov podľa tváre či hlasu a ponúkne tak nový druh zážitku a obsluhy. Najväčšej popularite sa teší sledovanie videa na mobilných zariadeniach, s tým súvisí vývoj 360-stupňových či viacobjektívových kamier, ktoré bude možné využiť aj v oblasti spolupráce na diaľku v zdieľaných virtuálnych prostrediach a poradách na diaľku.

Virtuálni osobní asistenti a roboti predstavujú ďalšiu vlnu po ére mobilných aplikácií, ktorých miera využívania sa stabilizovala – používatelia sú dnes väčšinou verní testovaným a osvedčeným aplikáciám. To neznamená, že by trh mobilných aplikácií mal zmiznúť, bude však nahradený novými typmi rozhraní a interakcií. Dnešné mobilné aplikácie predstavujú interakciu v silách (každá je oddelená, samostatná).

Budúce apky s nami budú komunikovať pomocou virtuálnych osobných asistentov - VOA (pokročilejších verzií Siri, Cortana či Now) - aplikácie budú často skryté v pozadí a ich rozhranie bude hladko integrované do jednotného celku. VOA či VPA (Virtual Personal Assistant) sa pre používateľov, najprv koncových a neskôr aj firemných, stanú nevyhnutnými, pretože im budú sprostredkúvať pohodlný prístup k dátam, aplikáciám a obsahu. Aj preto by sa o oblasť VOA/VPA mali zaujímať firmy ako o spôsob, ako zabezpečiť svojim zákazníkom lepší zážitok.

Podobnú úlohu podľa analytikov prevezmú virtuálni osobní asistenti aj v oblasti pripojenej (inteligentnej) domácnosti, kde nahradia množstvo odlišných aplikácií a rozhraní jednotlivých výrobcov.

Analytici odporúčajú, aby vedúci pracovníci nevnímali konzumerizáciu technológií ako fenomén, ktorému firma čelí, a namiesto toho zvolili proaktívny prístup - napríklad v podobe pravidelného vyhodnocovania využiteľnosti a príležitostí, ktoré „osobné“ technológie ponúkajú a prinášajú.

Autor: TS Gartner

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá