Image
3.11.2015 0 Comments

Gartner: 10 strategických technologických trendov na rok 2016

Analytici spoločnosti Gartner vybrali desať hlavných technologických trendov, ktoré budú hrať v roku 2016 strategickú úlohu. Strategické technologické trendy sú tie, ktoré majú potenciál zásadne ovplyvniť podniky a organizácie, koncových (firemných) používateľov IT, môžu vyžadovať významné investície, prípadne hrozí, že ich spoločnosti podcenia a zabudnú sa im venovať. Ide o technológie, ktoré majú vplyv najmä na dlhodobé plány, programy a iniciatívy.

Prepojené zariadenia (Device Mesh)

Nielen pripojené, ale zároveň medzi sebou komunikujúce zariadenia - mobilné prístroje, elektronika, pripojené autá, senzory IoT a ďalšie.

Ambientný používateľský zážitok

Aplikácie a služby, ktoré dokážu používateľa bez prerušenia „sprevádzať" pri prechode od jedného zariadenia k inému a pohybe z miesta na miesto. Už v roku 2018 pôjde o kľúčovú konkurenčnú výhodu.

Materiály na 3D tlač

Nové materiály a spôsoby 3D tlače alebo zostavovania kompozitných súčiastok umožnia jej využitie v ďalších odvetviach a zásadne ovplyvnia výrobu a dodávateľské reťazce.

Informácie o všetkom

Všetky zariadenia prepojené v digitálnej sieti vytvárajú, používajú a prenášajú informácie. Koncept informácií však zahŕňa príval nových stratégií a technológií, ktoré prepájajú dáta zo všetkých týchto rozličných zdrojov.

Pokročilé strojové učenie

V prípade pokročilého strojového učenia ide najmä o posun technológií hlbokých neurálnych sietí (DNN - Deep Neural Networks) z oblasti výpočtovej techniky a správy informácií smerom k systémom, ktoré sa dokážu nezávisle učiť a vnímať svet.

Autonómni agenti a veci

Strojové učenie prinesie množstvo spôsobov, ako nasadiť inteligentné stroje v praxi - počnúc robotmi, autonómnymi automobilmi, virtuálnymi osobnými asistentmi (VPA) a inteligentnými poradcami - všetky navyše budú fungovať v autonómnom (alebo čiastočne autonómnom) režime.

Adaptívna bezpečnostná architektúra

Vedenie IT sa musí zamerať na detekciu hrozieb a reakciu na ne a zároveň na blokovanie a ďalšiu prevenciu útokov. Postupy, ako je sebaochrana a analýza správania používateľov a ďalších entít, sú ďalšími dôležitými prvkami na vytvorenie adaptívnej bezpečnostnej architektúry.

Pokročilá systémová architektúra

Uspokojiť výrazne vyššie výpočtové nároky digitálnej siete a inteligentných strojov by mali vysokovýkonné a efektívne neuromorfné architektúry. Ich základom budú predovšetkým FPGA (programovateľné hradlové polia), teda špeciálne zákaznícke obvody, ktoré sú „personifikované" - konfigurované na mieru u zákazníka.

Architektúra pre aplikácie a služby digitálnej siete

Monolitické lineárne aplikačné modely (napríklad trojvrstvová architektúra) ustupujú voľnejšie prepojenému iteratívnemu prístupu: architektúre aplikácií a služieb. Ďalším rodiacim sa typom architektúry na tvorbu distribuovaných aplikácií sú mikroslužby (microservice architecture). Nová kľúčová technológia na podporu agilného vývoja a mikroslužieb sú kontajnery.

Platformy internetu vecí

Platformy internetu vecí zahŕňajú všetko, čo IT robí „v pozadí" z architektonického a technologického hľadiska, aby sa IoT stal realitou.

Ďalšie podrobnosti a informácie o desiatich hlavných technologických trendoch na rok 2016 nájdete v štúdii spoločnosti Gartner s názvom Top 10 Strategic Technology Trends for 2016: At a Glance.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá