27.8.2015 0 Comments

Galéria SPP bude herným svetom

Chcete sa vydať do vnútra obrovského blikajúceho hracieho automatu plného gravitačných jám, kozmických rakiet xenónov a obrovských lebečných kostí alebo sveta arkádových hier? Navštívte Galériu SPP, kde môžete vidieť diela mladého českého výtvarníka Petra Bařinku. Výstava s názvom HIDEN LEVEL potrvá do 28. septembra 2015.

Autor povyšuje estetiku raných videohier na vysokú hru vzťahov medzi umením, virtualitou a reálnym životom. Vystavené diela predstavujú imagináciu herných svetov, ktorých rôzne situácie odrážajú často krutú skúsenosť. „Ak však spolu s autorom pochopíme celý život ako hru, potom dokážeme lepšie znášať úskalia surovosti života. Všetko len akože. V hre je také jednoduché ísť a strieľať do davu. Ale pozor, naopak to nefunguje. Hrôza musí ostať iluzórna," vysvetľuje kurátor výstavy Michal Tošner.

Veľmi zaujímavá technika tvorby vystavených diel zahŕňa spontánnu kresbu, ktorú následne autor vyšíva vlnou a pretiera hrubou vrstvou farby. Tým vzniká výnimočná reliéfna maľba, ktorá divákov pohlcuje do autorovho vnútorného, imaginárneho sveta. Vyšívanie predstavuje paralelu s vektormi grafického počítačového programu.

Súčasťou výstavy Petra Bařinku sú aj inštalácie z cyklu jeho najnovších prác. V nich autor buduje trojrozmerné objekty z jemných materiálov ako vlna, ktorou v priestore „kreslí" štruktúry objektov. „Ide mi o vytvorenie ilúzie krehkého sveta, ktorý môže byť veľmi ľahko zničený," vysvetľuje Petr Bařinka.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 2. septembra o 18 h v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá