SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Future is now. Filmová budúcnosť sa stáva realitou.

0

To, čo kedysi pred 10-20 rokmi vyzeralo ako science fiction, sa dnes stáva science reality. To, o čom sme „slintali“ v kine na bondovkách, fantasy a vesmírnych filmoch, sa zrazu začína predávať v obchodoch či pohybovať po uliciach.

Autonómny robotaxík z filmu Total Recall funguje v meste Masdar v Spojených arabských emirátoch. Desať taxíkov spoločnosti 2GetThere prepraví po vyznačených trasách mesačneasi 25 000 zákazníkov. BMW, Mercedes, Volvo a ďalšie veľké automobilky majú už teraz komerčne dostupné modely vozidiel, ktoré sa dokážu samy zaparkovať aj na takých úzkych miestach, kde by mal problém aj skúsený vodič a už vôbec by nedokázal pre stiesnený priestor z auta vystúpiť. Rovnako dokážu prísť z parkoviska na požadované miesto alebo jazdiť v mestskej premávke pri nízkych rýchlostiach do 50 km za hodinu. Veľká Británia umožní prevádzku týchto áut na svojich uliciach už od januára 2015.

Holografické displeje z filmov ako napr. Avengers sú bežne dostupné v autách vyššej triedy už niekoľko rokov. Jaguar Land Rover dotiahol tento koncept ešte ďalej na aute s „priehľadnou“ kapotou. V skutočnosti, samozrejme, kapota nie je priehľadná, ale na prednom nárazníku sú umiestnené kamery snímajúce povrch vozovky pred a pod autom. Obraz sa potom premieta vodičovi na sklo pre ním. Môže tak vidieť aj tú časť cesty pred sebou, ktorú by inak nevidel, čo je šikovné napr. pri jazde v teréne. Jaguár dotiahol tento koncept ešte ďalej, keď na stĺpiky medzi dverami a oknami namontoval ohybné displeje, na ktoré sa premieta obraz z kamier za nimi. Týmto spôsobom je možné vodičovi ukázať chodcov, ktorých by mu stĺpiky normálne zakrývali. V prípade kolíznej situácie je takýto chodec vyznačený červeným kruhom. Head-up displej môže zobrazovať aj ďalšie užitočné informácie, napr. o čerpacích staniciach v okolí, cene pohonných hmôt či voľných parkovacích miestach.

Ohybné, transparentné, rolovateľné či skladateľné displeje boli takisto použité už v množstve filmov, napr. Red Planet či Minority Report. Hoci okolo tohto konceptu prebieha ešte stále intenzívny vývoj, prvé produkty sú už k dispozícii. Zahnuté displeje na hranách pevných smartfónov sú už pomerne bežné, okrem LG ho má aj Samsung a ďalší. Flexibilný 18-palcový displej OLED s rozlíšením 1200 × 810 od LG sa dá zrolovať do trubice s priemerom len 3 cm. Ešte šikovnejšie sú skladateľné displeje, ktoré možno zložiť naplocho a rozložiť podobne ako vreckovku podľa aktuálnej potreby. Transparentné displeje sa už dajú integrovať do bytových okien a umožňujú zobrazovať informácie o počasí, doprave a na požiadanie alebo automaticky podľa času meniť svoju priehľadnosť. Zatiaľ nie sú tieto technológie cenovo dostupné pre bežného spotrebiteľa, ale je len otázka času, kedy budú.

Ak si spomeniete na Replicator z filmu Star Trek, určite vám napadne, že niečo také tu už tiež vlastne máme. 3D tlačiarne umožňujú na požiadanie vytlačiť nielen jednofarebnú plastickú figúrku. Dokážu tlačiť aj z dreva, kovu, keramiky, papiera či organických materiálov. Vedia tlačiť viacfarebne a skombinovať aj rôzne materiály, takže na výstupe môžu vzniknúť aj komplexné objekty, ako napr. elektronické súčiastky, batérie či presné kostné náhrady bez sprievodných autoimunitných reakcií. Napríklad umelý meniskus obsahuje rozložiteľný plast a bielkoviny, vďaka čomu dokáže telo nový objekt prijať, materiál rozložiť a z bielkovín následne vytvoriť nový, telu blízky meniskus. 3D tlačiarne dokážu vyrobiť aj inteligentné šošovky či bionické implantáty ako kombináciu organického materiálu a mikroelektroniky pripojenej na nervové zakončenia, ktoré prinavrátia zrak či amputované končatiny. 3D tlačiarne ako napr. Foodini dokážu tlačiť aj jedlo, napr. pizzu, ozdoby na tortu či plnené cestoviny nezvyčajných tvarov. Hoci máme k takémuto druhu prípravy jedla zatiaľ asi predsudky, časom sa to možno zmení, pretože takáto príprava jedla môže byť v konečnom dôsledku čistejšia, presnejšia, čerstvejšia, a teda aj zdravšia.

Exoskeleton ktorý používal Iron Man, takisto nie je už len vo fantázii filmových scenáristov. Zariadenia ako Hercule či HAL už intenzívne testujú viaceré armády, pretože umožnia vojakom robiť rýchlejšie presuny, zvládať dlhšie pochody či dvíhať ťažšie bremená. Projekt TALOS ide ešte ďalej a pridáva vrstvu inteligentných materiálov a senzorov, aby poskytol lepšiu ochranu v bojoch. Pomocou nanotechnológií sa vytvorí špeciálny kvapalno-keramický materiál, ktorý sa pri zásahu guľkou v okamihu premení na tvrdý pancier. Okrem toho bude vybavený nočným videním a senzormi na monitorovanie pohybu v okolí, takže vojak bude môcť presne zamerať polohu nepriateľa. Ďalšie senzory budú sledovať zdravotný stav vojaka. Jeho telesnú teplotu, tepovú frekvenciu, úroveň hydratácie atď.

Inteligentné hodinky, digitálne bilbordy, virtuálna či rozšírená realita, prepojenie človek-stroj, umelá inteligencia, pristátie na asteroide, teleportácia, nanoboty, autonómne drony, kyborgovia atď. To všetko sú sci-fi technológie, ktoré sme pred časom mali možnosť vidieť naozaj len v kinách, no dnes sa stávajú realitou. Okrem technologickej inšpirácie by sme si od tvorcov sci-fi však mali zobrať aj ponaučenie z toho, čo sa stane, keď technológie prerastú ľudstvu cez hlavu. A to, dúfam, zostane aj naďalej len sci-fi. 

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať