Image
6.11.2012 0 Comments

Fujitsu vyvinulo novú technológiu sledovania pohybu očí

eye-trackingtech.jpg Nová technológia sledujúca odlesky v očných rohovkách by mohla uľahčiť ovládanie počítača a ponúknuť ovládanie počítača paralyzovaným osobám.

Fujitsu Laboratories, vývojová základňa spoločnosti Fujitsu, vyvíja relatívne jednoduché a lacné zariadenie, ktoré umožňuje ovládanie počítača pohybom očí alebo pohľadom. Bezkontaktné technológie skladajúce sa z videokamery, svetelných diód a riadiacej jednotky sa pohodlne vojde pod displej počítača. Odborníci pripravili aj miniatúrny modul, ktorý možno vstavať v podstate do ľubovoľného displeja. Podrobnosti boli predstavené pred mesiacom na veľtrhu CEATEC v Japonsku.

Zatiaľ sa nikomu nepodarilo skombinovať vysokú kvalitu a spoľahlivosť s nízkou cenou. Doterajšie pokusy boli buď príliš nákladné, alebo nespoľahlivé. Nové riešenie využíva bežnú kameru a infračervené svetlo. Dômyselný analytický softvér dokáže rozoznať aktuálnu polohu očných zreničiek a zároveň sledovať ich pohyb. Podľa toho je potom možné ovládať stránkovanie alebo približovanie časti obrazovky.

Metóda sledovania odlesku rohovky, ktoré používa diódy LED na vysielanie svetla na hranici infračerveného spektra, sleduje odrazy tohto svetla v očiach a ponúka neinvazívnu a veľmi presnú techniku ​​sledovania ich polohy a pohybu. Táto metóda nevyžaduje žiadne špeciálne okuliare - obraz oka zachytáva vstavaná kamera. Riadiaca jednotka potom vypočítava najpravdepodobnejšie polohy zreničky a súčasne prijíma aj svetlo z diód odrazené od rohovky. Podľa polohy zreničky a odrazu z rohovky sa dá určiť aktuálna odchýlka stredu zreničky od osi spájajúcej oko s kamerou.

eye-trackingtech-fujitsu.jpg

Riadiaca jednotka musí spoľahlivo zvládnuť dve úlohy - správne rozoznať polohu stredu zreničky a správne určiť odraz svetla z diódy LED od rohovky. Výskumníkom z Fujitsu sa podarilo vyvinúť dostatočne spoľahlivý algoritmus, ktorý berie do úvahy aj zmeny okolitého osvetlenia a s tým súvisiace zmeny priemeru zreničiek. Akonáhle prebehne testovacia fáza, plánuje materská spoločnosť spustiť sériovú výrobu, a to ešte počas fiškálneho roka 2012.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá