Image
6.11.2012 0 Comments

Fujitsu vyvinulo novú technológiu sledovania pohybu očí

eye-trackingtech.jpg Nová technológia sledujúca odlesky v očných rohovkách by mohla uľahčiť ovládanie počítača a ponúknuť ovládanie počítača paralyzovaným osobám.

Fujitsu Laboratories, vývojová základňa spoločnosti Fujitsu, vyvíja relatívne jednoduché a lacné zariadenie, ktoré umožňuje ovládanie počítača pohybom očí alebo pohľadom. Bezkontaktné technológie skladajúce sa z videokamery, svetelných diód a riadiacej jednotky sa pohodlne vojde pod displej počítača. Odborníci pripravili aj miniatúrny modul, ktorý možno vstavať v podstate do ľubovoľného displeja. Podrobnosti boli predstavené pred mesiacom na veľtrhu CEATEC v Japonsku.

Zatiaľ sa nikomu nepodarilo skombinovať vysokú kvalitu a spoľahlivosť s nízkou cenou. Doterajšie pokusy boli buď príliš nákladné, alebo nespoľahlivé. Nové riešenie využíva bežnú kameru a infračervené svetlo. Dômyselný analytický softvér dokáže rozoznať aktuálnu polohu očných zreničiek a zároveň sledovať ich pohyb. Podľa toho je potom možné ovládať stránkovanie alebo približovanie časti obrazovky.

Metóda sledovania odlesku rohovky, ktoré používa diódy LED na vysielanie svetla na hranici infračerveného spektra, sleduje odrazy tohto svetla v očiach a ponúka neinvazívnu a veľmi presnú techniku ​​sledovania ich polohy a pohybu. Táto metóda nevyžaduje žiadne špeciálne okuliare - obraz oka zachytáva vstavaná kamera. Riadiaca jednotka potom vypočítava najpravdepodobnejšie polohy zreničky a súčasne prijíma aj svetlo z diód odrazené od rohovky. Podľa polohy zreničky a odrazu z rohovky sa dá určiť aktuálna odchýlka stredu zreničky od osi spájajúcej oko s kamerou.

eye-trackingtech-fujitsu.jpg

Riadiaca jednotka musí spoľahlivo zvládnuť dve úlohy - správne rozoznať polohu stredu zreničky a správne určiť odraz svetla z diódy LED od rohovky. Výskumníkom z Fujitsu sa podarilo vyvinúť dostatočne spoľahlivý algoritmus, ktorý berie do úvahy aj zmeny okolitého osvetlenia a s tým súvisiace zmeny priemeru zreničiek. Akonáhle prebehne testovacia fáza, plánuje materská spoločnosť spustiť sériovú výrobu, a to ešte počas fiškálneho roka 2012.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá