Image
6.11.2012 0 Comments

Fujitsu vyvinulo novú technológiu sledovania pohybu očí

eye-trackingtech.jpg Nová technológia sledujúca odlesky v očných rohovkách by mohla uľahčiť ovládanie počítača a ponúknuť ovládanie počítača paralyzovaným osobám.

Fujitsu Laboratories, vývojová základňa spoločnosti Fujitsu, vyvíja relatívne jednoduché a lacné zariadenie, ktoré umožňuje ovládanie počítača pohybom očí alebo pohľadom. Bezkontaktné technológie skladajúce sa z videokamery, svetelných diód a riadiacej jednotky sa pohodlne vojde pod displej počítača. Odborníci pripravili aj miniatúrny modul, ktorý možno vstavať v podstate do ľubovoľného displeja. Podrobnosti boli predstavené pred mesiacom na veľtrhu CEATEC v Japonsku.

Zatiaľ sa nikomu nepodarilo skombinovať vysokú kvalitu a spoľahlivosť s nízkou cenou. Doterajšie pokusy boli buď príliš nákladné, alebo nespoľahlivé. Nové riešenie využíva bežnú kameru a infračervené svetlo. Dômyselný analytický softvér dokáže rozoznať aktuálnu polohu očných zreničiek a zároveň sledovať ich pohyb. Podľa toho je potom možné ovládať stránkovanie alebo približovanie časti obrazovky.

Metóda sledovania odlesku rohovky, ktoré používa diódy LED na vysielanie svetla na hranici infračerveného spektra, sleduje odrazy tohto svetla v očiach a ponúka neinvazívnu a veľmi presnú techniku ​​sledovania ich polohy a pohybu. Táto metóda nevyžaduje žiadne špeciálne okuliare - obraz oka zachytáva vstavaná kamera. Riadiaca jednotka potom vypočítava najpravdepodobnejšie polohy zreničky a súčasne prijíma aj svetlo z diód odrazené od rohovky. Podľa polohy zreničky a odrazu z rohovky sa dá určiť aktuálna odchýlka stredu zreničky od osi spájajúcej oko s kamerou.

eye-trackingtech-fujitsu.jpg

Riadiaca jednotka musí spoľahlivo zvládnuť dve úlohy - správne rozoznať polohu stredu zreničky a správne určiť odraz svetla z diódy LED od rohovky. Výskumníkom z Fujitsu sa podarilo vyvinúť dostatočne spoľahlivý algoritmus, ktorý berie do úvahy aj zmeny okolitého osvetlenia a s tým súvisiace zmeny priemeru zreničiek. Akonáhle prebehne testovacia fáza, plánuje materská spoločnosť spustiť sériovú výrobu, a to ešte počas fiškálneho roka 2012.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá