Image
10.2.2015 0 Comments

Fotonika v dátových centrách sa zatiaľ odkladá, nie je vraj spoľahlivá

fotonika_technologia.jpg Intel odložil výrobu modulu určeného na prenos dát pomocou fotonickej technológie, ktorá využíva svetelné impulzy na vysokorýchlostný transport dát medzi servermi. Na vine je vraj zlá kvalita spojenia.

Ako uviedol hovorca spoločnosti Mark Miller, pôvodná súprava modulov, ktorá mala byť vydaná na začiatku tohto roka, neprešla testami kvality. Tieto moduly tak budú použité len na ďalšie testovanie.

Nové finálne moduly by potom mali byť vydané na konci tohto roka, čo znamená, že kremíkové fotonické káble na prepájanie serverov sa na trhu neobjavia skôr než v budúcom roku.

Pomocou fotónov svetla a optických káblov možno dáta prenášať rýchlejšie než cez elektrinu a medené drôty. Intel tvrdí, že jeho optický systém je teraz schopný prenášať dáta rýchlosťou 100 Gb/s.

Zdržanie podľa Patricka Moorheada zo spoločnosti Moor Insights and Strategy nijako neovplyvní tie spoločnosti, ktoré chcú v dlhodobom pláne technológiu využiť vo svojich dátových centrách, ale poškodí používateľov, ktorí s kremíkovými fotónmi počítali v kratšom období.

Servery, ktoré podporujú kremíkové fotóny, budú mať špeciálne konektory MXC, do ktorých sa zapoja optické káble. Jedno spojenie pomocou MXC bude teoreticky schopné prenášať dáta rýchlosťou až 1,6 Tb/s alebo 800 Gb/s oboma smermi zároveň.

Výrobcovia serverov ako Fujitsu a Quanta ukázali servery, ktoré využívajú svetlo na prenos dát, už skôr. Intel na podporu takýchto dátových prenosov vytvoril nové protokoly typu O-PCI (Optical PCI-Express) a v súčasnosti vyvíja kremíkové moduly, zatiaľ čo jeho partneri vyvíjajú kremíkové káble.

V medziobdobí výrobcovia serverov môžu ponúknuť alternatívne technológie ako InfiniBand, ale niektorí zákazníci budú chcieť podľa Moorheada počkať až na fotonickú technológiu. Tá je vhodná predovšetkým pre veľké firemné aplikácie a služby. Na výskume kremíkovej fotoniky sa pracuje viac ako desať rokov, a ako dodal Moorhead, Intel si chce byť istý, že jeho modely spĺňajú vysoké štandardy. Intel v súčasnosti už používa svetlo na prenos dát pri Thunderbolte 2, ktorý vie prenášať dáta rýchlosťou 20 Gb/s.

Pre oneskorenie nebude Intel schopný splniť svoje plány, v rámci ktorých chcel zmeniť fungovanie dátových centier. Na optických prenosoch dát je postavená myšlienka Intelu na oddelenie hlavných systémových komponentov typu CPU, diskov a pamätí do špeciálnych blokov. Vďaka tomu by sa mali znížiť náklady na chladenie a zlepšila by sa výkonnosť serverov.

Intel mal pôvodne v pláne prepojiť disky s procesormi pomocou optiky vo svojom superpočítači, ktorý mal byť predstavený neskôr v tomto roku. To však teraz asi nebude možné.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá