Image
10.2.2015 0 Comments

Fotonika v dátových centrách sa zatiaľ odkladá, nie je vraj spoľahlivá

fotonika_technologia.jpg Intel odložil výrobu modulu určeného na prenos dát pomocou fotonickej technológie, ktorá využíva svetelné impulzy na vysokorýchlostný transport dát medzi servermi. Na vine je vraj zlá kvalita spojenia.

Ako uviedol hovorca spoločnosti Mark Miller, pôvodná súprava modulov, ktorá mala byť vydaná na začiatku tohto roka, neprešla testami kvality. Tieto moduly tak budú použité len na ďalšie testovanie.

Nové finálne moduly by potom mali byť vydané na konci tohto roka, čo znamená, že kremíkové fotonické káble na prepájanie serverov sa na trhu neobjavia skôr než v budúcom roku.

Pomocou fotónov svetla a optických káblov možno dáta prenášať rýchlejšie než cez elektrinu a medené drôty. Intel tvrdí, že jeho optický systém je teraz schopný prenášať dáta rýchlosťou 100 Gb/s.

Zdržanie podľa Patricka Moorheada zo spoločnosti Moor Insights and Strategy nijako neovplyvní tie spoločnosti, ktoré chcú v dlhodobom pláne technológiu využiť vo svojich dátových centrách, ale poškodí používateľov, ktorí s kremíkovými fotónmi počítali v kratšom období.

Servery, ktoré podporujú kremíkové fotóny, budú mať špeciálne konektory MXC, do ktorých sa zapoja optické káble. Jedno spojenie pomocou MXC bude teoreticky schopné prenášať dáta rýchlosťou až 1,6 Tb/s alebo 800 Gb/s oboma smermi zároveň.

Výrobcovia serverov ako Fujitsu a Quanta ukázali servery, ktoré využívajú svetlo na prenos dát, už skôr. Intel na podporu takýchto dátových prenosov vytvoril nové protokoly typu O-PCI (Optical PCI-Express) a v súčasnosti vyvíja kremíkové moduly, zatiaľ čo jeho partneri vyvíjajú kremíkové káble.

V medziobdobí výrobcovia serverov môžu ponúknuť alternatívne technológie ako InfiniBand, ale niektorí zákazníci budú chcieť podľa Moorheada počkať až na fotonickú technológiu. Tá je vhodná predovšetkým pre veľké firemné aplikácie a služby. Na výskume kremíkovej fotoniky sa pracuje viac ako desať rokov, a ako dodal Moorhead, Intel si chce byť istý, že jeho modely spĺňajú vysoké štandardy. Intel v súčasnosti už používa svetlo na prenos dát pri Thunderbolte 2, ktorý vie prenášať dáta rýchlosťou 20 Gb/s.

Pre oneskorenie nebude Intel schopný splniť svoje plány, v rámci ktorých chcel zmeniť fungovanie dátových centier. Na optických prenosoch dát je postavená myšlienka Intelu na oddelenie hlavných systémových komponentov typu CPU, diskov a pamätí do špeciálnych blokov. Vďaka tomu by sa mali znížiť náklady na chladenie a zlepšila by sa výkonnosť serverov.

Intel mal pôvodne v pláne prepojiť disky s procesormi pomocou optiky vo svojom superpočítači, ktorý mal byť predstavený neskôr v tomto roku. To však teraz asi nebude možné.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá