Image
10.3.2015 0 Comments

Ford predstavil elektrické bicykle ako súčasť inteligentného dopravného systému

ford_e_bike.jpg Výrobca automobilov Ford na MWC v Barcelone predstavil dvojicu elektrických bicyklov. Oba prototypy sú napájané 200 W motormi a dajú sa zložiť, aby ich bolo možné ľahko prepravovať vo vlaku či aute. Dosahujú rýchlosť 25 km/h.

e_bike_transport.jpg

Bicykle sú súčasťou experimentu automobilky Ford s názvom Handle on Mobility, ktorý má za cieľ urobiť cestovanie bezpečnejším a efektívnejším. Sú takisto časťou širšieho projektu Smart Mobility, ktorý chce prepojiť automobily s inými dopravnými prostriedkami.

Bicykle sa nazývajú MoDe:Me a MoDe:Pro, navrhli ich zamestnanci Fordu, ktorí čerpali inšpiráciu z automobilových technológií. Napríklad oba sú vybavené zadnými ultrazvukovými senzormi. Tie sú prepojené s riadidlami, ktoré diskrétne pomocou jemných vibrácií upozornia cyklistu, ak ho má predbiehať auto. Riadidlá možno aj rozsvietiť, aby bol bicykel lepšie viditeľný pre motoristov.

Model MoDe:Me vznikol v spolupráci s výrobcom bicyklov Dahon a je určený do hustej mestskej premávky. Model MoDe:Me, ktorý vytvoril tím Fordu, je určený na komerčné použitie, napr. pre kuriérov, elektroinštalatérov, služby na doručovanie tovaru a pod. Je navrhnutý tak, aby sa dal bezpečne naložiť do úžitkových vozidiel.

Oba prototypy spolupracujú s aplikáciou MoDe:Link, ktorá je v súčasnosti kompatibilná iba s iPhonom 6. Táto aplikácia slúži ako satelitná navigácia a posiela vibrácie do riadidiel, ak má cyklista zmeniť smer. Aplikácia nájde aj cyklotrasy, upozorní na nebezpečenstvo a môže „komunikovať" s ostatnými vozidlami.


Multimodálna navigácia a inteligentné smerovanie umožňujú cyklistovi zvoliť si trasu na základe nákladov, času či namáhavosti. Na mapke sa zobrazujú aj informácie o počasí, možnostiach parkovania a nabíjacích staniciach v okolí. Elektrický pedál pomáha upraviť rýchlosť na základe tepovej frekvencie cyklistu.

Ford sa nevyjadril, či plánuje v blízkej budúcnosti uviesť e-bicykle na trh, ale oznámil, že chce aj naďalej pomáhať testovať alternatívne dopravné nápady.

Zdroj: dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá