Image
10.3.2015 0 Comments

Ford predstavil elektrické bicykle ako súčasť inteligentného dopravného systému

ford_e_bike.jpg Výrobca automobilov Ford na MWC v Barcelone predstavil dvojicu elektrických bicyklov. Oba prototypy sú napájané 200 W motormi a dajú sa zložiť, aby ich bolo možné ľahko prepravovať vo vlaku či aute. Dosahujú rýchlosť 25 km/h.

e_bike_transport.jpg

Bicykle sú súčasťou experimentu automobilky Ford s názvom Handle on Mobility, ktorý má za cieľ urobiť cestovanie bezpečnejším a efektívnejším. Sú takisto časťou širšieho projektu Smart Mobility, ktorý chce prepojiť automobily s inými dopravnými prostriedkami.

Bicykle sa nazývajú MoDe:Me a MoDe:Pro, navrhli ich zamestnanci Fordu, ktorí čerpali inšpiráciu z automobilových technológií. Napríklad oba sú vybavené zadnými ultrazvukovými senzormi. Tie sú prepojené s riadidlami, ktoré diskrétne pomocou jemných vibrácií upozornia cyklistu, ak ho má predbiehať auto. Riadidlá možno aj rozsvietiť, aby bol bicykel lepšie viditeľný pre motoristov.

Model MoDe:Me vznikol v spolupráci s výrobcom bicyklov Dahon a je určený do hustej mestskej premávky. Model MoDe:Me, ktorý vytvoril tím Fordu, je určený na komerčné použitie, napr. pre kuriérov, elektroinštalatérov, služby na doručovanie tovaru a pod. Je navrhnutý tak, aby sa dal bezpečne naložiť do úžitkových vozidiel.

Oba prototypy spolupracujú s aplikáciou MoDe:Link, ktorá je v súčasnosti kompatibilná iba s iPhonom 6. Táto aplikácia slúži ako satelitná navigácia a posiela vibrácie do riadidiel, ak má cyklista zmeniť smer. Aplikácia nájde aj cyklotrasy, upozorní na nebezpečenstvo a môže „komunikovať" s ostatnými vozidlami.


Multimodálna navigácia a inteligentné smerovanie umožňujú cyklistovi zvoliť si trasu na základe nákladov, času či namáhavosti. Na mapke sa zobrazujú aj informácie o počasí, možnostiach parkovania a nabíjacích staniciach v okolí. Elektrický pedál pomáha upraviť rýchlosť na základe tepovej frekvencie cyklistu.

Ford sa nevyjadril, či plánuje v blízkej budúcnosti uviesť e-bicykle na trh, ale oznámil, že chce aj naďalej pomáhať testovať alternatívne dopravné nápady.

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá