Image
10.3.2015 0 Comments

Ford predstavil elektrické bicykle ako súčasť inteligentného dopravného systému

ford_e_bike.jpg Výrobca automobilov Ford na MWC v Barcelone predstavil dvojicu elektrických bicyklov. Oba prototypy sú napájané 200 W motormi a dajú sa zložiť, aby ich bolo možné ľahko prepravovať vo vlaku či aute. Dosahujú rýchlosť 25 km/h.

e_bike_transport.jpg

Bicykle sú súčasťou experimentu automobilky Ford s názvom Handle on Mobility, ktorý má za cieľ urobiť cestovanie bezpečnejším a efektívnejším. Sú takisto časťou širšieho projektu Smart Mobility, ktorý chce prepojiť automobily s inými dopravnými prostriedkami.

Bicykle sa nazývajú MoDe:Me a MoDe:Pro, navrhli ich zamestnanci Fordu, ktorí čerpali inšpiráciu z automobilových technológií. Napríklad oba sú vybavené zadnými ultrazvukovými senzormi. Tie sú prepojené s riadidlami, ktoré diskrétne pomocou jemných vibrácií upozornia cyklistu, ak ho má predbiehať auto. Riadidlá možno aj rozsvietiť, aby bol bicykel lepšie viditeľný pre motoristov.

Model MoDe:Me vznikol v spolupráci s výrobcom bicyklov Dahon a je určený do hustej mestskej premávky. Model MoDe:Me, ktorý vytvoril tím Fordu, je určený na komerčné použitie, napr. pre kuriérov, elektroinštalatérov, služby na doručovanie tovaru a pod. Je navrhnutý tak, aby sa dal bezpečne naložiť do úžitkových vozidiel.

Oba prototypy spolupracujú s aplikáciou MoDe:Link, ktorá je v súčasnosti kompatibilná iba s iPhonom 6. Táto aplikácia slúži ako satelitná navigácia a posiela vibrácie do riadidiel, ak má cyklista zmeniť smer. Aplikácia nájde aj cyklotrasy, upozorní na nebezpečenstvo a môže „komunikovať" s ostatnými vozidlami.


Multimodálna navigácia a inteligentné smerovanie umožňujú cyklistovi zvoliť si trasu na základe nákladov, času či namáhavosti. Na mapke sa zobrazujú aj informácie o počasí, možnostiach parkovania a nabíjacích staniciach v okolí. Elektrický pedál pomáha upraviť rýchlosť na základe tepovej frekvencie cyklistu.

Ford sa nevyjadril, či plánuje v blízkej budúcnosti uviesť e-bicykle na trh, ale oznámil, že chce aj naďalej pomáhať testovať alternatívne dopravné nápady.

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá