Image
17.1.2014 0 Comments

Ford predstavil automobil so solárnymi panelmi – umožňuje jazdiť na krátku vzdialenosť zadarmo

ford_cmax_solar_energi2.jpg Ekologické automobily sa čoraz viac zdokonaľujú a prenikajú do nich stále nové technológie. Na veľtrhu CES automobilka Ford predstavila svoj koncept C-Max Solar Energi. Prezentované vozidlo malo síce hybridný pohon (dvojlitrový spaľovací motor a štandardný elektromotor s výkonom 68 kW), ale nevyžadovalo si dobíjanie. Na streche malo totiž inštalované solárne panely. Na zvýšenie ich účinnosti sa k nim dodáva aj solárny koncentrátor pokrytý Fresnelovými šošovkami. Tie sústreďujú slnečné žiarenie na panely. Auto je teda poháňané slnečnou energiou a netreba ho pripájať k elektrickej sieti.

ford_cmax_energi_logo.jpg

Projekt vznikol v spolupráci s kalifornskou spoločnosťou SunPower Corp a Georgijským technologickým inštitútom. Ford chce týmto konceptom dokázať, že fotovoltika je ekonomicky životaschopný zdroj energie. Solárne panely na streche auta majú plochu 1,5 m2. Jednotlivé bunky sú z oxidu kremičitého a majú kovový podklad. Sú oveľa tenšie ako bežné solárne články, ale zároveň aj pevnejšie a pružnejšie.

ford_cmax_solar_energi.jpg

Ford tvrdí, že takéto články zozbierajú o 50 % viac energie ako tie konvenčné. Napriek tomu by to nestačilo na nabíjanie, na zvýšenie účinnosti nabíjania bol teda potrebný koncentrátor s akrylovými Fresnelovými šošovkami, ktoré koncentrujú slnečné lúče na hornú časť vozidla. Šikovný ťah je, že systém sleduje pohyb slnka, aby sa dosiahla maximálna efektivita.

ford_cmax_energi_concentrator.png

Podľa vyjadrenia spoločnosti systém generuje ekvivalent štvorhodinového nabíjania z elektrickej siete (8 kW). Automobil by tak mal získať dostatok energie na prejdenie asi 34 kilometrov len na elektrický pohon. Na plnú nádrž by mal podľa tvrdenia výrobcu najazdiť až 620 míľ (998 km).

Solárny hybrid by mal znížiť aj emisie oxidu uhličitého. Bol by užitočný najmä v oblastiach, kde nie je prístup k elektrickej sieti, prípadne sú dodávky elektriny nespoľahlivé či drahé. Naopak, málo úžitku prinesie v daždivých oblastiach, kde slnko svieti len niekoľko mesiacov v roku.

Zdroj: gizmag.com
media.ford.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá