Image
17.1.2014 0 Comments

Ford predstavil automobil so solárnymi panelmi – umožňuje jazdiť na krátku vzdialenosť zadarmo

ford_cmax_solar_energi2.jpg Ekologické automobily sa čoraz viac zdokonaľujú a prenikajú do nich stále nové technológie. Na veľtrhu CES automobilka Ford predstavila svoj koncept C-Max Solar Energi. Prezentované vozidlo malo síce hybridný pohon (dvojlitrový spaľovací motor a štandardný elektromotor s výkonom 68 kW), ale nevyžadovalo si dobíjanie. Na streche malo totiž inštalované solárne panely. Na zvýšenie ich účinnosti sa k nim dodáva aj solárny koncentrátor pokrytý Fresnelovými šošovkami. Tie sústreďujú slnečné žiarenie na panely. Auto je teda poháňané slnečnou energiou a netreba ho pripájať k elektrickej sieti.

ford_cmax_energi_logo.jpg

Projekt vznikol v spolupráci s kalifornskou spoločnosťou SunPower Corp a Georgijským technologickým inštitútom. Ford chce týmto konceptom dokázať, že fotovoltika je ekonomicky životaschopný zdroj energie. Solárne panely na streche auta majú plochu 1,5 m2. Jednotlivé bunky sú z oxidu kremičitého a majú kovový podklad. Sú oveľa tenšie ako bežné solárne články, ale zároveň aj pevnejšie a pružnejšie.

ford_cmax_solar_energi.jpg

Ford tvrdí, že takéto články zozbierajú o 50 % viac energie ako tie konvenčné. Napriek tomu by to nestačilo na nabíjanie, na zvýšenie účinnosti nabíjania bol teda potrebný koncentrátor s akrylovými Fresnelovými šošovkami, ktoré koncentrujú slnečné lúče na hornú časť vozidla. Šikovný ťah je, že systém sleduje pohyb slnka, aby sa dosiahla maximálna efektivita.

ford_cmax_energi_concentrator.png

Podľa vyjadrenia spoločnosti systém generuje ekvivalent štvorhodinového nabíjania z elektrickej siete (8 kW). Automobil by tak mal získať dostatok energie na prejdenie asi 34 kilometrov len na elektrický pohon. Na plnú nádrž by mal podľa tvrdenia výrobcu najazdiť až 620 míľ (998 km).

Solárny hybrid by mal znížiť aj emisie oxidu uhličitého. Bol by užitočný najmä v oblastiach, kde nie je prístup k elektrickej sieti, prípadne sú dodávky elektriny nespoľahlivé či drahé. Naopak, málo úžitku prinesie v daždivých oblastiach, kde slnko svieti len niekoľko mesiacov v roku.

Zdroj: gizmag.com
media.ford.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá