Image
17.1.2014 0 Comments

Ford predstavil automobil so solárnymi panelmi – umožňuje jazdiť na krátku vzdialenosť zadarmo

ford_cmax_solar_energi2.jpg Ekologické automobily sa čoraz viac zdokonaľujú a prenikajú do nich stále nové technológie. Na veľtrhu CES automobilka Ford predstavila svoj koncept C-Max Solar Energi. Prezentované vozidlo malo síce hybridný pohon (dvojlitrový spaľovací motor a štandardný elektromotor s výkonom 68 kW), ale nevyžadovalo si dobíjanie. Na streche malo totiž inštalované solárne panely. Na zvýšenie ich účinnosti sa k nim dodáva aj solárny koncentrátor pokrytý Fresnelovými šošovkami. Tie sústreďujú slnečné žiarenie na panely. Auto je teda poháňané slnečnou energiou a netreba ho pripájať k elektrickej sieti.

ford_cmax_energi_logo.jpg

Projekt vznikol v spolupráci s kalifornskou spoločnosťou SunPower Corp a Georgijským technologickým inštitútom. Ford chce týmto konceptom dokázať, že fotovoltika je ekonomicky životaschopný zdroj energie. Solárne panely na streche auta majú plochu 1,5 m2. Jednotlivé bunky sú z oxidu kremičitého a majú kovový podklad. Sú oveľa tenšie ako bežné solárne články, ale zároveň aj pevnejšie a pružnejšie.

ford_cmax_solar_energi.jpg

Ford tvrdí, že takéto články zozbierajú o 50 % viac energie ako tie konvenčné. Napriek tomu by to nestačilo na nabíjanie, na zvýšenie účinnosti nabíjania bol teda potrebný koncentrátor s akrylovými Fresnelovými šošovkami, ktoré koncentrujú slnečné lúče na hornú časť vozidla. Šikovný ťah je, že systém sleduje pohyb slnka, aby sa dosiahla maximálna efektivita.

ford_cmax_energi_concentrator.png

Podľa vyjadrenia spoločnosti systém generuje ekvivalent štvorhodinového nabíjania z elektrickej siete (8 kW). Automobil by tak mal získať dostatok energie na prejdenie asi 34 kilometrov len na elektrický pohon. Na plnú nádrž by mal podľa tvrdenia výrobcu najazdiť až 620 míľ (998 km).

Solárny hybrid by mal znížiť aj emisie oxidu uhličitého. Bol by užitočný najmä v oblastiach, kde nie je prístup k elektrickej sieti, prípadne sú dodávky elektriny nespoľahlivé či drahé. Naopak, málo úžitku prinesie v daždivých oblastiach, kde slnko svieti len niekoľko mesiacov v roku.

Zdroj: gizmag.com
media.ford.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá