Image
16.2.2015 0 Comments

Flexibilný nanogenerátor využíva pohyb svalov na napájanie mobilných zariadení

flexible_nanogenerator.jpg Smartfóny, tablety, inteligentné hodinky, fitnes náramky, to všetko sú užitoční pomocníci. No ich spoločným nedostatkom je krátka výdrž batérie. Vedci zo Singapurskej univerzity ponúkajú zaujímavé riešenie. Čo keby ste mohli vyrábať energiu pre svoje mobilné zariadenie jednoduchým pohybom tela, pričom zdroj energie by bol takmer nebadateľný?

Flexibilný nanogenerátor sa podobá na náplasť s rozmermi pečiatky, ktorá sa prikladá na pokožku. Tú využíva ako zdroj statickej elektriny, ktorú prevádza na elektrickú energiu, údajne dostatočnú na to, aby poháňala malé elektronické zariadenie (napr. wearables). Môže vygenerovať 90-voltové napätie, ak po nej poklepete prstom.

Využíva sa pri tom triboelektrický jav. Ide o to, že určité typy materiálov môžu byť elektricky nabité kontaktom a trením s iným materiálom. V tomto prípade sa náplasť nabíja pri dotyku s ľudskou kožou.


Na zber generovaného prúdu sa vyžaduje elektróda. Výskumný tím preto použil zlatú fóliu s hrúbkou 50 nm, ktorá je uložená pod silikónovou vrstvou.

Pri teste výskumníci dokázali poklepaním prstom vygenerovať dostatok elektriny (90 V, 0,8 mW) na napájanie 12 komerčných diód emitujúcich svetlo (LED). Ak prístroj priložili na krk alebo predlaktie osoby, rozprávaním, resp. zvieraním päste sa podarilo vyprodukovať 7,5, resp. 7,3 V.

Takéto zariadenie by mohlo odstrániť potrebu batérie v niektorých mobilných zariadeniach, ako sú napr. inteligentné hodinky či fitnes náramky. A možno jedného dňa by tento typ generátora mohol vytvoriť dostatok energie aj na napájanie smartfónu.

Zdroj: extremetech.com
spectrum.ieee.org


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá