Image
16.2.2015 0 Comments

Flexibilný nanogenerátor využíva pohyb svalov na napájanie mobilných zariadení

flexible_nanogenerator.jpg Smartfóny, tablety, inteligentné hodinky, fitnes náramky, to všetko sú užitoční pomocníci. No ich spoločným nedostatkom je krátka výdrž batérie. Vedci zo Singapurskej univerzity ponúkajú zaujímavé riešenie. Čo keby ste mohli vyrábať energiu pre svoje mobilné zariadenie jednoduchým pohybom tela, pričom zdroj energie by bol takmer nebadateľný?

Flexibilný nanogenerátor sa podobá na náplasť s rozmermi pečiatky, ktorá sa prikladá na pokožku. Tú využíva ako zdroj statickej elektriny, ktorú prevádza na elektrickú energiu, údajne dostatočnú na to, aby poháňala malé elektronické zariadenie (napr. wearables). Môže vygenerovať 90-voltové napätie, ak po nej poklepete prstom.

Využíva sa pri tom triboelektrický jav. Ide o to, že určité typy materiálov môžu byť elektricky nabité kontaktom a trením s iným materiálom. V tomto prípade sa náplasť nabíja pri dotyku s ľudskou kožou.


Na zber generovaného prúdu sa vyžaduje elektróda. Výskumný tím preto použil zlatú fóliu s hrúbkou 50 nm, ktorá je uložená pod silikónovou vrstvou.

Pri teste výskumníci dokázali poklepaním prstom vygenerovať dostatok elektriny (90 V, 0,8 mW) na napájanie 12 komerčných diód emitujúcich svetlo (LED). Ak prístroj priložili na krk alebo predlaktie osoby, rozprávaním, resp. zvieraním päste sa podarilo vyprodukovať 7,5, resp. 7,3 V.

Takéto zariadenie by mohlo odstrániť potrebu batérie v niektorých mobilných zariadeniach, ako sú napr. inteligentné hodinky či fitnes náramky. A možno jedného dňa by tento typ generátora mohol vytvoriť dostatok energie aj na napájanie smartfónu.

Zdroj: extremetech.com
spectrum.ieee.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá