Image
16.2.2015 0 Comments

Flexibilný nanogenerátor využíva pohyb svalov na napájanie mobilných zariadení

flexible_nanogenerator.jpg Smartfóny, tablety, inteligentné hodinky, fitnes náramky, to všetko sú užitoční pomocníci. No ich spoločným nedostatkom je krátka výdrž batérie. Vedci zo Singapurskej univerzity ponúkajú zaujímavé riešenie. Čo keby ste mohli vyrábať energiu pre svoje mobilné zariadenie jednoduchým pohybom tela, pričom zdroj energie by bol takmer nebadateľný?

Flexibilný nanogenerátor sa podobá na náplasť s rozmermi pečiatky, ktorá sa prikladá na pokožku. Tú využíva ako zdroj statickej elektriny, ktorú prevádza na elektrickú energiu, údajne dostatočnú na to, aby poháňala malé elektronické zariadenie (napr. wearables). Môže vygenerovať 90-voltové napätie, ak po nej poklepete prstom.

Využíva sa pri tom triboelektrický jav. Ide o to, že určité typy materiálov môžu byť elektricky nabité kontaktom a trením s iným materiálom. V tomto prípade sa náplasť nabíja pri dotyku s ľudskou kožou.


Na zber generovaného prúdu sa vyžaduje elektróda. Výskumný tím preto použil zlatú fóliu s hrúbkou 50 nm, ktorá je uložená pod silikónovou vrstvou.

Pri teste výskumníci dokázali poklepaním prstom vygenerovať dostatok elektriny (90 V, 0,8 mW) na napájanie 12 komerčných diód emitujúcich svetlo (LED). Ak prístroj priložili na krk alebo predlaktie osoby, rozprávaním, resp. zvieraním päste sa podarilo vyprodukovať 7,5, resp. 7,3 V.

Takéto zariadenie by mohlo odstrániť potrebu batérie v niektorých mobilných zariadeniach, ako sú napr. inteligentné hodinky či fitnes náramky. A možno jedného dňa by tento typ generátora mohol vytvoriť dostatok energie aj na napájanie smartfónu.

Zdroj: extremetech.com
spectrum.ieee.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá