Image
27.6.2014 0 Comments

Firmy sa boja prístrojov BYOD, majú na to dôvod

byod.jpg Podľa prieskumu agentúry Ovum sa veľa firiem stále stavia negatívne k fenoménu BYOD, teda k práci zamestnancov na ich súkromných zariadeniach.

S BYOD (Bring Your Own Device) sa pritom stretávajú firmy naprieč všetkými odvetviami, dôvodom je najmä fakt, že ak zamestnanci nedostanú od organizácie vhodný nástroj na svoju prácu, snažia sa sami hľadať spôsob, ako to vyriešiť. A riešením je často práve ich súkromné ​​zariadenie, na ktoré sú zvyknutí.

BYOD je jednoducho nezvládnuteľné

Podľa prieskumu agentúry Ovum je približne 30 - 35 % prístrojov používaných v rámci BYOD prakticky neviditeľných pre firemné IT. Ešte pred niekoľkými rokmi to bolo viac ako 50 %, ale aj tak zostáva značná časť prístrojov absolútne mimo kontroly firmy.
Prieskum ďalej zistil, že viac ako polovica zamestnancov vo firmách obvykle používa svoj vlastný smartfón alebo tablet na prístup k firemným dátam. Pritom 62 % z nich nemá také aktivity schválené IT oddelením a konajú v rozpore s IT politikami.

Zamestnanci si vždy presadia svoje

Adrian Drury, riaditeľ pre konzultácie v spoločnosti Ovum, hovorí, že zamestnanci si jednoducho vždy nájdu cestu, ako urobiť to, čo chcú, nech o tom IT oddelenie vie, alebo nie. Typický príklad je preniknutie trendu používania dvoch monitorov na pracovisku. Ľudia, ktorí sú na dva monitory zvyknutí z domu, nechcú pracovať len na jednom. A ak im druhý monitor nekúpi firma, často si jednoducho prinesú svoj ​​vlastný, aby docielili komfort, na ktorý sú zvyknutí.

Rovnaké je to aj s mobilnými prístrojmi. Ak im zamestnávateľ neposkytne žiadne pracovné mobilné zariadenia alebo len nejaké nevyhovujúce, zamestnanci budú jednoducho radšej používať svoje vlastné. A navyše nejde len o hardvér - podľa prieskumu takmer štvrtina zamestnancov v práci používa vlastné aplikácie a súbory. Výsledkom je podľa Druryho úplne nespravovateľné IT prostredie, ktoré vznikne spontánne len preto, že zamestnanci nedostanú také nástroje, aké potrebujú. Vyhovieť pritom požiadavkám každého z nich nemožno, takže jednoduché riešenie tejto situácie neexistuje.

Prístroje wearables sú pre firmy atraktívne

Navyše smartfóny a tablety sú len prvou vlnou a čoskoro sa IT oddelenia vo firmách začnú vo väčšej miere stretávať s tzv. wearables, teda s takými prístrojmi, ktoré sa nosia priamo na tele (napr. Google Glass). Zaujímavé je, že firmy o tieto prístroje prejavujú väčší záujem ako koncoví používatelia a hľadajú spôsoby, ako by ich mohli využiť na zlepšenie produktivity.

Najväčší záujem je pritom v takých odboroch, ako sú rôzne pohotovostné a zásahové služby, logistika, zdravotníctvo, ale napríklad aj poľnohospodárstvo. Zamestnanci totiž pomocou nich majú možnosť pristupovať k informáciám a mať pri tom voľné ruky, čo vo výsledku znamená, že toho stihnú urobiť viac a rýchlejšie.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá