Image
27.6.2014 0 Comments

Firmy sa boja prístrojov BYOD, majú na to dôvod

byod.jpg Podľa prieskumu agentúry Ovum sa veľa firiem stále stavia negatívne k fenoménu BYOD, teda k práci zamestnancov na ich súkromných zariadeniach.

S BYOD (Bring Your Own Device) sa pritom stretávajú firmy naprieč všetkými odvetviami, dôvodom je najmä fakt, že ak zamestnanci nedostanú od organizácie vhodný nástroj na svoju prácu, snažia sa sami hľadať spôsob, ako to vyriešiť. A riešením je často práve ich súkromné ​​zariadenie, na ktoré sú zvyknutí.

BYOD je jednoducho nezvládnuteľné

Podľa prieskumu agentúry Ovum je približne 30 - 35 % prístrojov používaných v rámci BYOD prakticky neviditeľných pre firemné IT. Ešte pred niekoľkými rokmi to bolo viac ako 50 %, ale aj tak zostáva značná časť prístrojov absolútne mimo kontroly firmy.
Prieskum ďalej zistil, že viac ako polovica zamestnancov vo firmách obvykle používa svoj vlastný smartfón alebo tablet na prístup k firemným dátam. Pritom 62 % z nich nemá také aktivity schválené IT oddelením a konajú v rozpore s IT politikami.

Zamestnanci si vždy presadia svoje

Adrian Drury, riaditeľ pre konzultácie v spoločnosti Ovum, hovorí, že zamestnanci si jednoducho vždy nájdu cestu, ako urobiť to, čo chcú, nech o tom IT oddelenie vie, alebo nie. Typický príklad je preniknutie trendu používania dvoch monitorov na pracovisku. Ľudia, ktorí sú na dva monitory zvyknutí z domu, nechcú pracovať len na jednom. A ak im druhý monitor nekúpi firma, často si jednoducho prinesú svoj ​​vlastný, aby docielili komfort, na ktorý sú zvyknutí.

Rovnaké je to aj s mobilnými prístrojmi. Ak im zamestnávateľ neposkytne žiadne pracovné mobilné zariadenia alebo len nejaké nevyhovujúce, zamestnanci budú jednoducho radšej používať svoje vlastné. A navyše nejde len o hardvér - podľa prieskumu takmer štvrtina zamestnancov v práci používa vlastné aplikácie a súbory. Výsledkom je podľa Druryho úplne nespravovateľné IT prostredie, ktoré vznikne spontánne len preto, že zamestnanci nedostanú také nástroje, aké potrebujú. Vyhovieť pritom požiadavkám každého z nich nemožno, takže jednoduché riešenie tejto situácie neexistuje.

Prístroje wearables sú pre firmy atraktívne

Navyše smartfóny a tablety sú len prvou vlnou a čoskoro sa IT oddelenia vo firmách začnú vo väčšej miere stretávať s tzv. wearables, teda s takými prístrojmi, ktoré sa nosia priamo na tele (napr. Google Glass). Zaujímavé je, že firmy o tieto prístroje prejavujú väčší záujem ako koncoví používatelia a hľadajú spôsoby, ako by ich mohli využiť na zlepšenie produktivity.

Najväčší záujem je pritom v takých odboroch, ako sú rôzne pohotovostné a zásahové služby, logistika, zdravotníctvo, ale napríklad aj poľnohospodárstvo. Zamestnanci totiž pomocou nich majú možnosť pristupovať k informáciám a mať pri tom voľné ruky, čo vo výsledku znamená, že toho stihnú urobiť viac a rýchlejšie.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá