Image
14.1.2013 0 Comments

Firefox lepšie hospodári s pamäťou, poráža Chrome aj IE

firefox.jpg Ešte pred takým rokom sa open source webový prehliadač Firefox považoval za „hladoša", ktorý bez rozpakov plytvá operačnou pamäťou, čo spôsobuje zbytočné spomalenie celého systému a obmedzuje aj ďalšie aplikácie. Naopak, Chrome bol vnímaný ako elegantný a úsporný browser, vhodný aj pre zostavy s menším množstvom RAM.

No situácia sa obracia a Firefox sa z hľadiska spotreby operačnej pamäte dostáva do vedenia.

Úspora pamäte prioritou Mozilly

Je to tak vďaka projektu MemShrink, ktorý Mozilla spustila práve v snahe docieliť čo najefektívnejšiu prácu s operačnou pamäťou a znížiť tak celkové nároky jej prehliadača. Niekoľko posledných mesiacov preto intenzívne pracovala na hľadaní, analýze a opravách miest, kde sa pamäť využívala neefektívne a kde sa zbytočne plytvala. A ovocie tejto snahy máme teraz pred sebou.

Spolu s uvedením finálneho Firefoxu 18, ku ktorému došlo minulý týždeň, boli do života uvedené aj nové úsporné algoritmy a opatrenia, ktoré z Firefoxu robia z hľadiska systémových zdrojov veľmi úsporný browser. A to najmä pod operačným systémom Windows, pre ktorý výrobcovia optimalizujú svoje prehliadača lepšie ako pre iné platformy.

Porovnanie Firefox vs. Chrome vs. IE

Pri pokusnom porovnaní bol použitý Firefox 18, Chrome 24 a Internet Explorer 10. V každom z nich boli otvorené totožné webové stránky s Google+, Gmailom, Google Drive a piatimi oknami tabuľkového procesora, ďalej Google Reader a inštancie webovej aplikácie Omniture. Väčší podiel webových aplikácií od Googlu bol pri tomto teste zvolený úmyselne, pretože pomerne intenzívne využívajú JavaScript a vyťažujú tak zdroje počítača viac než bežné stránky. Google Chrome si v tejto modelovej situácii z operačnej pamäte odhryzol 551 553 kB, IE10 dokonca 676 412 kB, zatiaľ čo Firefox 18 iba 474 996 kB RAM.

Hoci rozdiely nie sú dramatické, najmä pri dnešných cenách pamätí DRAM, keď prakticky každý nový počítač je vybavený minimálne 4 GB RAM, vypovedajú výsledky o tom, ako ktorý výrobca prehliadačov zapracoval na správe pamäte. Pri asi hodinovom používaní všetkých troch prehliadačov sa potom situácia vyvíjala podobným spôsobom, keď sa na prvom mieste držal Firefox, nasledovaný Chromom a až s veľkým odstupom Internet Explorerom, v ktorom zjavne dochádza k plytvaniu pamäťou. Niektorí škodoradostní komentátori by povedali, že to nie je žiadne prekvapenie a hlavný problém je v prípade Microsoftu pomerne pomalé uvádzanie majoritných aktualizácií IE, takže nejakú výraznejšiu zmenu nemožno v dohľadnom čase očakávať.

Návrat Firefoxu na výslnie

No práca s operačnou pamäťou je len jedna stránka behu browsera, a hoci Firefox 18 prichádza s prepracovaným enginom pre JavaScript, je podľa stránky http://arewefastyet.com/ stále v tejto oblasti pomalší než prehliadače s jadrom WebKit (Chrome, Safari). Nový JavaScript engine Firefoxu je v grafoch znázornený fialovou farbou, zatiaľ čo ten pôvodný červenou. No aj tak ide o pokrok a Firefox sa stáva opäť konkurencieschopným na trhu z hľadiska využitia systémových zdrojov.

Vzhľadom na to, že práve pre vysoké nároky a nižší výkon Firefox v uplynulých rokoch opustilo množstvo používateľov, ktorí prešli na Chrome, možno pre niektorých nastal čas, keď sa bez obáv môžu k „ohnivej líške" zase vrátiť.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá