Image
27.8.2015 0 Comments

Firefox čoskoro prestane podporovať existujúce doplnky

Mozilla na svojom oficiálnom blogu oznámila, že v budúcnosti sa chystá robiť zmeny v tom, ako bude jej webový prehliadať Firefox pracovať s doplnkami. Najdôležitejšia zmena je tá, že Firefox bude podporovať API WebExtensions, ktoré používajú aj Chrome a Opera. Pre vývojárov tak bude jednoduchšie upraviť doplnky vytvorené pre iné prehliadače na prácu s Firefoxom.

Tvorba rozšírení pre Firefox bola doteraz zložitejšia v porovnaní s vývojom doplnkov pre Chrome čiastočne aj preto, že Firefox používa technológie ako XUL, XBL a XPCOM, ktoré zasahujú hlboko do Firefoxu. Mozilla preto nemohla svoj prehliadač veľmi meniť, pretože by nevedela zachovať spätnú kompatibilitu. No na druhej strane tak rozšírenia Firefoxu mohli meniť celý prehliadač, zatiaľ čo doplnky pre Chrome môžu ovplyvniť len podobu webových stránok.

Súčasne používaný model doplnkov pre Firefox však má v priebehu 12 až 18 mesiacov vymiznúť. Zmena sa nebude týkať vývojárov, ktorí na tvorbu svojich doplnkov budú používať najnovšie SDK Jetpack.

Ďalšia novinka je tá, že od verzie Firefox 42 musia byť rozšírenia prv, než budú nasadené, kryptograficky podpísané Mozillou. Cieľom tohto opatrenia je predísť inštalovaniu podvrhnutých doplnkov, ktoré by mohli sledovať používateľské údaje. Firma dúfa, že adopcia API WebExtensions povedie k rýchlejšej revízii doplnkov, doba hodnotenia by sa mala skrátiť na 5 dní.

Firefox 43 prejde na novú architektúru Electrolysis. To môže spôsobiť nekompatibilitu niektorých starších doplnkov. Niektoré síce pobežia vďaka pridanej vrstve kompatibility, ale spomalia sa, iné môžu úplne prestať fungovať.

Mozilla preto vyzýva vývojárov, aby začali s prepisovaním súčasných kódov, prípadne portovaním kódov z rozšírení pre Chrome. Vývojárska verzia Firefoxu 42 už podporuje WebExtensions, takže môžu začať funkčnosť testovať.

Je fajn, že po úprave kódu budú rozšírenia fungovať pre Firefox aj Chrome, čo je dobré pre vývojárov aj používateľov. No doteraz boli vývojári schopní vo Firefoxe robiť veci, ktoré v iných prehliadačoch neboli možné. Pripravovanými zmenami bude táto jedinečnosť Firefoxu ohrozená.

Zdroj: techtimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Produkty

Smart okuliare ponúknu cez rozšírenú realitu rovnaké funkcie ako smart hodinky. Uvidíme ich na CES 2017

01.12.2016 00:19

Výrobca Vuzix sa snaží spojiť svet nositeľnej elektroniky s rozšírenou realitou vo svojich inteligentných slnečných okuliaroch Blade 3000. Majú poskytnúť používateľovi priehľadový displej, ktorý v mno ...

Produkty

ASUS ZenFone 3 Max v predaji už aj na Slovensku. S veľkou 4100 mAh batériou dokáže fungovať v pohotovostnom režime až mesiac

30.11.2016 00:07

Spoločnosť ASUS uviedla do predaja nový smartfón ASUS ZenFone 3 Max. Novinka v portfóliu smartfónov ZenFone 3 ponúka 5,2-palcový HD IPS displej, procesor MediaTek a najmä veľkú 4100 mAh batériu, ktorá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá