Image
27.8.2015 0 Comments

Firefox čoskoro prestane podporovať existujúce doplnky

Mozilla na svojom oficiálnom blogu oznámila, že v budúcnosti sa chystá robiť zmeny v tom, ako bude jej webový prehliadať Firefox pracovať s doplnkami. Najdôležitejšia zmena je tá, že Firefox bude podporovať API WebExtensions, ktoré používajú aj Chrome a Opera. Pre vývojárov tak bude jednoduchšie upraviť doplnky vytvorené pre iné prehliadače na prácu s Firefoxom.

Tvorba rozšírení pre Firefox bola doteraz zložitejšia v porovnaní s vývojom doplnkov pre Chrome čiastočne aj preto, že Firefox používa technológie ako XUL, XBL a XPCOM, ktoré zasahujú hlboko do Firefoxu. Mozilla preto nemohla svoj prehliadač veľmi meniť, pretože by nevedela zachovať spätnú kompatibilitu. No na druhej strane tak rozšírenia Firefoxu mohli meniť celý prehliadač, zatiaľ čo doplnky pre Chrome môžu ovplyvniť len podobu webových stránok.

Súčasne používaný model doplnkov pre Firefox však má v priebehu 12 až 18 mesiacov vymiznúť. Zmena sa nebude týkať vývojárov, ktorí na tvorbu svojich doplnkov budú používať najnovšie SDK Jetpack.

Ďalšia novinka je tá, že od verzie Firefox 42 musia byť rozšírenia prv, než budú nasadené, kryptograficky podpísané Mozillou. Cieľom tohto opatrenia je predísť inštalovaniu podvrhnutých doplnkov, ktoré by mohli sledovať používateľské údaje. Firma dúfa, že adopcia API WebExtensions povedie k rýchlejšej revízii doplnkov, doba hodnotenia by sa mala skrátiť na 5 dní.

Firefox 43 prejde na novú architektúru Electrolysis. To môže spôsobiť nekompatibilitu niektorých starších doplnkov. Niektoré síce pobežia vďaka pridanej vrstve kompatibility, ale spomalia sa, iné môžu úplne prestať fungovať.

Mozilla preto vyzýva vývojárov, aby začali s prepisovaním súčasných kódov, prípadne portovaním kódov z rozšírení pre Chrome. Vývojárska verzia Firefoxu 42 už podporuje WebExtensions, takže môžu začať funkčnosť testovať.

Je fajn, že po úprave kódu budú rozšírenia fungovať pre Firefox aj Chrome, čo je dobré pre vývojárov aj používateľov. No doteraz boli vývojári schopní vo Firefoxe robiť veci, ktoré v iných prehliadačoch neboli možné. Pripravovanými zmenami bude táto jedinečnosť Firefoxu ohrozená.

Zdroj: techtimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá