Image
8.10.2012 0 Comments

Fínsky startup predstaví vlastný OS pre smartfóny

startup_os.jpg Skupina bývalých zamestnancov Nokie získala 200 miliónov eur od investorov na vytvorenie novej mobilnej platformy a telefónu.

Fínsky startup s názvom Jolla už skôr v tomto roku oznámil, že má v pláne vytvoriť novú mobilnú platformu založenú na operačnom systéme MeeGo a mobilný telefón - oboje bude predstavené už na budúci mesiac. Za OS MeeGo stála Nokia s Intelom, fínska spoločnosť sa však nakoniec rozhodla, že dá prednosť Windows Phone od Microsoftu a sprístupnila MeeGo ďalším spoločnostiam. Jolla svoj systém bude prezentovať pod názvom Sailfish, ďalšie podrobnosti o operačnom systéme však zatiaľ nie sú známe.

Fínsky startup sa bude snažiť so svojím operačným systémom presadiť na trhu v čase, keď na ňom dominuje iOS od Applu a telefóny s Androidom. Tieto platformy dovedna v druhom štvrťroku ovládali podľa spoločnosti Gartner viac ako 80 % trhu so smartfónmi. Šéf Jolly Jussi Hurmola k tomu povedal, že miesto pre Sailfish sa na trhu určite nájde, pretože veľkí výrobcovia telefónov hľadajú vo vojne medzi iOS a Androidom alternatívy. Do Jolly investoval celý rad spoločností z telekomunikačného biznisu vrátane mobilného operátora, výrobcu procesorov a výrobcov iných komponentov pre telefóny.

Zakladatelia Jolly navyše do spoločnosti dali vlastných 10 miliónov eur. Jolla chce vývoj a výskum v blízkej budúcsnoti presunúť do Hongkongu a Číny, na čo potrebuje na jar získať od investorov ďalších 50 miliónov eur. Podľa Hurmolu sa prvý telefón s OS Sailfish objaví už v novembri a Jolla bude svoj systém zadarmo distribuovať rôznym výrobcom telefónov.

MeeGo bolo predstavené na začiatku roka 2010, systém však bol komerčne využitý iba raz pri telefóne Nokia N9. Po tom, čo sa v Nokii rozhodlo, že väčšina budúcich telefónov pobeží na Windows Phone, bol vývoj MeeGo zastavený. Sailfish podľa Hurmolu bez problémov pobeží na rôznych typoch zariadení s dotykovým displejom vrátane smartfónov a tabletov, využiteľný bude aj v smart televízoroch.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá