Image
8.10.2012 0 Comments

Fínsky startup predstaví vlastný OS pre smartfóny

startup_os.jpg Skupina bývalých zamestnancov Nokie získala 200 miliónov eur od investorov na vytvorenie novej mobilnej platformy a telefónu.

Fínsky startup s názvom Jolla už skôr v tomto roku oznámil, že má v pláne vytvoriť novú mobilnú platformu založenú na operačnom systéme MeeGo a mobilný telefón - oboje bude predstavené už na budúci mesiac. Za OS MeeGo stála Nokia s Intelom, fínska spoločnosť sa však nakoniec rozhodla, že dá prednosť Windows Phone od Microsoftu a sprístupnila MeeGo ďalším spoločnostiam. Jolla svoj systém bude prezentovať pod názvom Sailfish, ďalšie podrobnosti o operačnom systéme však zatiaľ nie sú známe.

Fínsky startup sa bude snažiť so svojím operačným systémom presadiť na trhu v čase, keď na ňom dominuje iOS od Applu a telefóny s Androidom. Tieto platformy dovedna v druhom štvrťroku ovládali podľa spoločnosti Gartner viac ako 80 % trhu so smartfónmi. Šéf Jolly Jussi Hurmola k tomu povedal, že miesto pre Sailfish sa na trhu určite nájde, pretože veľkí výrobcovia telefónov hľadajú vo vojne medzi iOS a Androidom alternatívy. Do Jolly investoval celý rad spoločností z telekomunikačného biznisu vrátane mobilného operátora, výrobcu procesorov a výrobcov iných komponentov pre telefóny.

Zakladatelia Jolly navyše do spoločnosti dali vlastných 10 miliónov eur. Jolla chce vývoj a výskum v blízkej budúcsnoti presunúť do Hongkongu a Číny, na čo potrebuje na jar získať od investorov ďalších 50 miliónov eur. Podľa Hurmolu sa prvý telefón s OS Sailfish objaví už v novembri a Jolla bude svoj systém zadarmo distribuovať rôznym výrobcom telefónov.

MeeGo bolo predstavené na začiatku roka 2010, systém však bol komerčne využitý iba raz pri telefóne Nokia N9. Po tom, čo sa v Nokii rozhodlo, že väčšina budúcich telefónov pobeží na Windows Phone, bol vývoj MeeGo zastavený. Sailfish podľa Hurmolu bez problémov pobeží na rôznych typoch zariadení s dotykovým displejom vrátane smartfónov a tabletov, využiteľný bude aj v smart televízoroch.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá