Image
8.10.2012 0 Comments

Fínsky startup predstaví vlastný OS pre smartfóny

startup_os.jpg Skupina bývalých zamestnancov Nokie získala 200 miliónov eur od investorov na vytvorenie novej mobilnej platformy a telefónu.

Fínsky startup s názvom Jolla už skôr v tomto roku oznámil, že má v pláne vytvoriť novú mobilnú platformu založenú na operačnom systéme MeeGo a mobilný telefón - oboje bude predstavené už na budúci mesiac. Za OS MeeGo stála Nokia s Intelom, fínska spoločnosť sa však nakoniec rozhodla, že dá prednosť Windows Phone od Microsoftu a sprístupnila MeeGo ďalším spoločnostiam. Jolla svoj systém bude prezentovať pod názvom Sailfish, ďalšie podrobnosti o operačnom systéme však zatiaľ nie sú známe.

Fínsky startup sa bude snažiť so svojím operačným systémom presadiť na trhu v čase, keď na ňom dominuje iOS od Applu a telefóny s Androidom. Tieto platformy dovedna v druhom štvrťroku ovládali podľa spoločnosti Gartner viac ako 80 % trhu so smartfónmi. Šéf Jolly Jussi Hurmola k tomu povedal, že miesto pre Sailfish sa na trhu určite nájde, pretože veľkí výrobcovia telefónov hľadajú vo vojne medzi iOS a Androidom alternatívy. Do Jolly investoval celý rad spoločností z telekomunikačného biznisu vrátane mobilného operátora, výrobcu procesorov a výrobcov iných komponentov pre telefóny.

Zakladatelia Jolly navyše do spoločnosti dali vlastných 10 miliónov eur. Jolla chce vývoj a výskum v blízkej budúcsnoti presunúť do Hongkongu a Číny, na čo potrebuje na jar získať od investorov ďalších 50 miliónov eur. Podľa Hurmolu sa prvý telefón s OS Sailfish objaví už v novembri a Jolla bude svoj systém zadarmo distribuovať rôznym výrobcom telefónov.

MeeGo bolo predstavené na začiatku roka 2010, systém však bol komerčne využitý iba raz pri telefóne Nokia N9. Po tom, čo sa v Nokii rozhodlo, že väčšina budúcich telefónov pobeží na Windows Phone, bol vývoj MeeGo zastavený. Sailfish podľa Hurmolu bez problémov pobeží na rôznych typoch zariadení s dotykovým displejom vrátane smartfónov a tabletov, využiteľný bude aj v smart televízoroch.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá