25.9.2015 0 Comments

Festival vedy – Európska noc výskumníkov sa uskutoční v piatok, 25.9.2015.

Opäť zavítame do piatich slovenských miest:
- Bratislava
- Stará tržnica, V- klub, Prírodovedné múzeum SNM
- Banská Bystrica
- Europa Shopping Center
- Žilina
- Aupark Shopping Center
- Košice
- Atrium Optima
- Tatranská Lomnica
- Astronomický ústav SAV a Poprad - ZOC Max

Na všetky podujatia festivalu je voľný vstup. Budú prebiehať od 9. hodiny ráno, do neskorých večerných hodín, pričom hlavné podujatie v Bratislave vyvrcholí už tradične o polnoci.

Festival vedy - Európska noc výskumníkov 2015, organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, o. z. - SOVVA v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR - CVTI SR a portálom EurActiv.sk.

V Starej tržnici, Prírodovednom múzeu SNM, ale aj vo V-klube a Nu spirite, vás čaká bohatý festivalový program plný vedeckých stánkov, interaktívnych exponátov, pokusov, prednášok a diskusií s vynikajúcimi slovenskými vedcami.

VEDA JE BUDÚCNOSŤ SLOVENSKA

Ústrednou témou celého festivalu je - VEDA BUDÚCNOSŤ SLOVENSKA. Vedecký výskum je hlavnou hybnou silou všetkých odvetví hospodárstva i každodenného života, bez ktorej nemôže rásť prosperita ani sa zlepšovať kvalita života v krajine. Pomocou vedy a jej výsledkov sa festival pokúsi načrtnúť obraz Slovenska v blízkej budúcnosti. Prostredníctvom pútavo a vizuálne atraktívne spracovaných diskusií s renomovanými odborníkmi z vedy a praxe predstaví verejnosti priority súčasného výskumu a vývoja a prácu vedcov, ktorá rieši aktuálne potreby aj pálčivé problémy spoločnosti.

Dozviete sa, ako vidia vedci budúcnosť dopravy komunikácie medicíny, potravín, či v neposlednom rade, ako zmení budúcnosť nás ľudí.

Obraz budúcnosti Slovenska spoločne poskladajú renomovaní slovenskí odborníci z univerzít, výskumných ústavov i z praxe, budete môcť naživo sledovať na hlavnom pódiu v Starej tržnici.

V Starej tržnici bude pripravených 70 vedeckých stánkov, ktoré odprezentujú rôzne oblasti slovenskej vedy. Budete mať možnosť byť súčasťou nadrozmerného nafukovacieho modelu srdca a prejsť sa tajuplným svetom komôr a predsiení. Vedci vám zmerajú EKG a to sa bude v reálnom čase zobrazovať na mobilnom telefóne alebo tablete.

Zistíte, či dostatočne žmurkáte, zmeriate si akupunktúrny bod a odhalíte, ako sa váži Zem.

Vedci vysvetlia aj to, ako sa rozhodujeme a veda bude dokonca horieť.

Kultúrne oživenie prinesú do Starej tržnice vystúpenia kapely Billy Barman, tešiť sa môžete aj na večernú laserovú show a 3D mapping na fasádu Starej tržnice.

Priestor Národného osvetového strediska, na námestí SNP a V - klub bude počas festivalu vedy patriť maratónu vedecko - populárnych prednášok, mobilnému chemickému laboratóriu, ale aj zábavnému učeniu a precvičovaniu anorganickej chémie prostredníctvom hry Chemplay.

Interaktávny program stánkov zameraný na deti ponúkne testovanie vedomostí zábavnou formou, jednoduché experimenty, hry, pohybové aktivity, ale aj rozprávky. V hodinových blokoch budú prebiehať vedecko-populárne prednášky na atraktívne témy, ale uvidíte aj divadlo fyziky z Brna. Sprievodné aktivity ponúknu výstavy, či už ilustrácií, alebo moderného súčasného umenia.

V Prírodovednom múzeu SNM sa dozviete napríklad viac o povolaní astronóma, zistíte ako sa dostávajú nepôvodné rastliny na Slovensko, a budete mať možnosť dozvedieť sa toho viac o horách a lesoch Aljašky.

Budete si môcť pozrieť aj vzácny predmet - úlomok vyše dvojkilogramového meteoritu Košice, ktorý rozžiaril a dopadol západne od Košíc ešte v roku 2010.

Hlavný program z bratislavskej Starej tržnice bude možné sledovať aj prostredníctvom priameho televízneho prenosu na webovej stránke festivalu.

Viac informácií o bratislavskom programe nájdete na webovej stránke:

http://www.nocvyskumnikov.sk/program/mesto-bratislava.html

EURÓPSKA NOC VÝSKUMNÍKOV 2014 - O PROJEKTE

Festival vedy - Európska noc výskumníkov 2015, organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, o. z. - SOVVA v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR - CVTI SR a portálom EurActiv.sk.

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 - Akcie Marie Sklodowska-Curie. Podujatie iniciované Európskou komisiou je súčasťou celoeurópskej série festivalových programov, ktoré sa v tento deň konajú v ďalších 33 krajinách a vo viac ako 360 mestách Európy.

Podujatie sa koná pod záštitou Petra Pellegriniho, predsedu Národnej rady SR, Juraja Draxlera, ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, Iva Nesrovnala, primátora hlavného mesta SR Bratislavy, Pavla Freša, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja a ďalších zástupcov organizátorov a partnerov podujatia.

Noc výskumníkov je jedinečné stretnutie výskumníkov, ktorí vykročia z laboratórií na pôdu miest a nákupných centier, aby sa stretli s deťmi, študentmi a verejnosťou dychtiacou po poznaní. Cieľom je oboznámiť širokú laickú verejnosť so slovenskými vedcami, výskumníkmi a s výsledkami ich práce.

Ústredným celoeurópskym mottom projektu je - Researchers are among us / Vedci sú medzi nami. Poukazuje na skutočnosť, že výskumníci sú bežní ľudia, ktorí však majú zaujímavé a výnimočné zamestnanie. Výsledkami svojej práce prispievajú k zlepšeniu života nás všetkých, no mimo nej vedú bežný život. V rámci všetkých festivalových podujatí dochádza k intenzívnej interakcii medzi stovkami vedcov z najkvalitnejších vedeckých inštitúcií na Slovensku a širokou verejnosťou. Ide o jedno z mála veľkých podujatí, ktoré neprináša len zábavu, ale ktorého ambíciou je predovšetkým vzdelávať a motivovať verejnosť k vzdelávaniu a k výberu vedeckej kariéry.

V tomto roku na Slovensku očakávame viac ako tisíc zúčastnených vedcov, vyše 20 tisíc účastníkov z radov študentov a celkovo viac než 160 tisíc návštevníkov.

Ak chcete vidieť, ako veci fungujú na vlastné oči, príďte na Noc Výskumníkov a staňte sa súčasťou dobrodružného sveta vedy!

www.nocvyskumnikov.sk

https://www.facebook.com/nocvyskumnikov


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá