Image
5.5.2016 0 Comments

Fathom: Modul na deep learning s výkonom 150 GFLOPS si pripojíte do počítača cez USB kľúč

Hlboké učenie je jedna z vecí, ktoré by v najbližších rokoch mohli výrazne zlepšiť život bežných spotrebiteľov i podnikových zákazníkov. Spoločnosť Movidius nedávno ukázala nový produkt z tejto oblasti s názvom Fathom Neural Compute Stick. Ide o modul neurónovej akcelerácie v podobe kľúča USB, určený na hlboké učenie.

Využíva výkonný procesor s ultranízkou spotrebou Myriad 2,  ktorý je takisto produktom firmy Movidius. Výkonnosť sa pohybuje v rozmedzí 80 až 150 GFLOPS v závislosti od zložitosti a presnosti neurónovej siete (podporovaná je 8-bitová a 16-bitová presnosť). Vyžaduje menej ako 1,2 W energie, je teda viac ako 12-krát efektívnejší ako napríklad procesor nVidia Tegra X1.

Spoločnosť prichádza aj s vlastným softvérovým frameworkom s optimalizovanými algoritmami na vizualizáciu. Zákazníci si môžu softvér prispôsobiť vlastným potrebám. Fathom však podporuje aj dva hlavné frameworky na hlboké učenie, a to Caffe a TensorFlow, ktorý Google vlani uvoľnil ako open source.

V kombinácii so softvérovou platformou na hlboké učenie Fathom Neural Compute Stick umožní odobrať neurónové siete z cloudu a nasadiť ich priamo do koncových zariadení. Cloudová umelá inteligencia totiž dokáže analyzovať veľmi komplexné dáta, no niektoré jednoduchšie zariadenia či služby nepotrebujú takéto komplexné analýzy a na ich zdokonalenie by stačil čip na hlboké učenie.

Fathom sa dá použiť na upgrade produktov poháňaných čipmi ARM. Napríklad po pripojení do portu USB alebo do vývojárskej dosky poháňajúcej drony či roboty umožní v kamerách týchto zariadení spúšťať aplikácie na počítačové videnie, ako je rozpoznávanie obrazu.

Vďaka tomu zvládnu drony a roboty veci, ktoré predtým nemohli robiť. Budú napríklad schopné autonómne sa navigovať k určitej lokalite a zároveň sa vyhnúť akejkoľvek prekážke v ceste. Takisto ich kamera bude môcť zapnúť nahrávanie, keď uvidí určitý objekt.

Modul neurónovej akcelerácie by bol užitočný aj pre bezpečnostné systémy, ktoré by tak mohli napríklad rozlišovať medzi osobou a zvieraťom. Použiť by sa dal aj v oblasti rozšírenej reality, videohier, rozpoznávania gest a 3D modelovania a skenovania.

Movidius má v súčasnosti k dispozícii 1000 kusov zariadenia Fathom Neural Compute Stick, ktoré chce bezplatne rozoslať kvalifikovaným klientom na testovanie. Na trh by sa malo dostať vo štvrtom štvrťroku a jeho cena by nemala presiahnuť 100 dolárov.

Zdroj: techtimes.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá