Image
5.5.2016 0 Comments

Fathom: Modul na deep learning s výkonom 150 GFLOPS si pripojíte do počítača cez USB kľúč

Hlboké učenie je jedna z vecí, ktoré by v najbližších rokoch mohli výrazne zlepšiť život bežných spotrebiteľov i podnikových zákazníkov. Spoločnosť Movidius nedávno ukázala nový produkt z tejto oblasti s názvom Fathom Neural Compute Stick. Ide o modul neurónovej akcelerácie v podobe kľúča USB, určený na hlboké učenie.

Využíva výkonný procesor s ultranízkou spotrebou Myriad 2,  ktorý je takisto produktom firmy Movidius. Výkonnosť sa pohybuje v rozmedzí 80 až 150 GFLOPS v závislosti od zložitosti a presnosti neurónovej siete (podporovaná je 8-bitová a 16-bitová presnosť). Vyžaduje menej ako 1,2 W energie, je teda viac ako 12-krát efektívnejší ako napríklad procesor nVidia Tegra X1.

Spoločnosť prichádza aj s vlastným softvérovým frameworkom s optimalizovanými algoritmami na vizualizáciu. Zákazníci si môžu softvér prispôsobiť vlastným potrebám. Fathom však podporuje aj dva hlavné frameworky na hlboké učenie, a to Caffe a TensorFlow, ktorý Google vlani uvoľnil ako open source.

V kombinácii so softvérovou platformou na hlboké učenie Fathom Neural Compute Stick umožní odobrať neurónové siete z cloudu a nasadiť ich priamo do koncových zariadení. Cloudová umelá inteligencia totiž dokáže analyzovať veľmi komplexné dáta, no niektoré jednoduchšie zariadenia či služby nepotrebujú takéto komplexné analýzy a na ich zdokonalenie by stačil čip na hlboké učenie.

Fathom sa dá použiť na upgrade produktov poháňaných čipmi ARM. Napríklad po pripojení do portu USB alebo do vývojárskej dosky poháňajúcej drony či roboty umožní v kamerách týchto zariadení spúšťať aplikácie na počítačové videnie, ako je rozpoznávanie obrazu.

Vďaka tomu zvládnu drony a roboty veci, ktoré predtým nemohli robiť. Budú napríklad schopné autonómne sa navigovať k určitej lokalite a zároveň sa vyhnúť akejkoľvek prekážke v ceste. Takisto ich kamera bude môcť zapnúť nahrávanie, keď uvidí určitý objekt.

Modul neurónovej akcelerácie by bol užitočný aj pre bezpečnostné systémy, ktoré by tak mohli napríklad rozlišovať medzi osobou a zvieraťom. Použiť by sa dal aj v oblasti rozšírenej reality, videohier, rozpoznávania gest a 3D modelovania a skenovania.

Movidius má v súčasnosti k dispozícii 1000 kusov zariadenia Fathom Neural Compute Stick, ktoré chce bezplatne rozoslať kvalifikovaným klientom na testovanie. Na trh by sa malo dostať vo štvrtom štvrťroku a jeho cena by nemala presiahnuť 100 dolárov.

Zdroj: techtimes.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá