Image
9.11.2015 0 Comments

Facebook pracuje na technológii umožňujúcej teleportáciu

Možno ste už premýšľali o tom, aký vplyv na náš život by mohla mať teleportácia. A zdá sa, že Facebook po odkúpení spoločnosti Oculus VR pracuje na zariadení, ktoré niečo také dokáže. Pravda, nejde o teleportovanie v pravom zmysle slova. Facebook chce zlepšiť zážitky z virtuálnej reality pridaním fyzickej spätnej väzby.

Technologický šéf Facebooku Mike Schroepfer povedal na tlačovej konferencii organizovanej v rámci podujatia Web Summit v Dubline, že spoločnosť „chce vybudovať zariadenie, ktoré vám umožní byť kdekoľvek, kde len chcete, s kýmkoľvek a bez ohľadu na geografické hranice".

Je prirodzené, že Facebook chce zužitkovať dvojmiliardovú akvizíciu. Podľa Schroepfera má pripravované zariadenie prinútiť vaše zmysly uveriť, že virtuálny svet je skutočný.

To môže byť dosť náročná úloha. Vytvoriť krásne virtuálne svety pomocou headsetu na VR nie je veľmi zložité, no dosiahnuť, aby používateľ uveril, že je to skutočnosť, je už iná káva. Pohyb so spätnou väzbou v reálnom čase a realistické interakcie s virtuálnymi objektmi, to nie sú problémy, ktoré majú jednoduché riešenie. Facebook dúfa, čiastočné riešenie môže priniesť zariadenie Oculus Touch, ktoré má prísť v druhom štvrťroku budúceho roka. Vďaka nemu bude používateľ vidieť vo virtuálnej realite svoje ruky.

Ďalšia prekážka je vytváranie obsahu. Veď na čo je dobrá teleportácia, ak ste presvedčení, že svet, kam sa teleportujete, neexistuje. Facebook najprv rokoval s filmovými štúdiami o vytvorení prostredia, no Oculus sa vydal inou cestou. Na začiatku tohto roka spojil sily so spoločnosťou Surreal Vision a momentálne pracuje na technológii umožňujúcej streamovanie vášho aktuálneho prostredia do virtuálnej reality.


Aplikácia Medium, ktorú Oculus nazýva „digitálnou hlinou" (digital clay), poslúži na to, aby si používateľ vymodeloval čokoľvek podľa svojich predstáv. Zariadenie, ktorého prototyp teraz Surreal Vision pripravuje, potom umožní preniesť tieto 3D objekty do virtuálneho sveta headsetu VR. V istom zmysle teda ide o teleportáciu. A zdá sa, že technické problémy sú prekonateľné vďaka výskumu a niekoľkým akvizíciám Facebooku už v blízkej budúcnosti.

Zdroj: mashable.com
thenextweb.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá