Image
9.11.2015 0 Comments

Facebook pracuje na technológii umožňujúcej teleportáciu

Možno ste už premýšľali o tom, aký vplyv na náš život by mohla mať teleportácia. A zdá sa, že Facebook po odkúpení spoločnosti Oculus VR pracuje na zariadení, ktoré niečo také dokáže. Pravda, nejde o teleportovanie v pravom zmysle slova. Facebook chce zlepšiť zážitky z virtuálnej reality pridaním fyzickej spätnej väzby.

Technologický šéf Facebooku Mike Schroepfer povedal na tlačovej konferencii organizovanej v rámci podujatia Web Summit v Dubline, že spoločnosť „chce vybudovať zariadenie, ktoré vám umožní byť kdekoľvek, kde len chcete, s kýmkoľvek a bez ohľadu na geografické hranice".

Je prirodzené, že Facebook chce zužitkovať dvojmiliardovú akvizíciu. Podľa Schroepfera má pripravované zariadenie prinútiť vaše zmysly uveriť, že virtuálny svet je skutočný.

To môže byť dosť náročná úloha. Vytvoriť krásne virtuálne svety pomocou headsetu na VR nie je veľmi zložité, no dosiahnuť, aby používateľ uveril, že je to skutočnosť, je už iná káva. Pohyb so spätnou väzbou v reálnom čase a realistické interakcie s virtuálnymi objektmi, to nie sú problémy, ktoré majú jednoduché riešenie. Facebook dúfa, čiastočné riešenie môže priniesť zariadenie Oculus Touch, ktoré má prísť v druhom štvrťroku budúceho roka. Vďaka nemu bude používateľ vidieť vo virtuálnej realite svoje ruky.

Ďalšia prekážka je vytváranie obsahu. Veď na čo je dobrá teleportácia, ak ste presvedčení, že svet, kam sa teleportujete, neexistuje. Facebook najprv rokoval s filmovými štúdiami o vytvorení prostredia, no Oculus sa vydal inou cestou. Na začiatku tohto roka spojil sily so spoločnosťou Surreal Vision a momentálne pracuje na technológii umožňujúcej streamovanie vášho aktuálneho prostredia do virtuálnej reality.


Aplikácia Medium, ktorú Oculus nazýva „digitálnou hlinou" (digital clay), poslúži na to, aby si používateľ vymodeloval čokoľvek podľa svojich predstáv. Zariadenie, ktorého prototyp teraz Surreal Vision pripravuje, potom umožní preniesť tieto 3D objekty do virtuálneho sveta headsetu VR. V istom zmysle teda ide o teleportáciu. A zdá sa, že technické problémy sú prekonateľné vďaka výskumu a niekoľkým akvizíciám Facebooku už v blízkej budúcnosti.

Zdroj: mashable.com
thenextweb.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá