Image
9.11.2015 0 Comments

Facebook pracuje na technológii umožňujúcej teleportáciu

Možno ste už premýšľali o tom, aký vplyv na náš život by mohla mať teleportácia. A zdá sa, že Facebook po odkúpení spoločnosti Oculus VR pracuje na zariadení, ktoré niečo také dokáže. Pravda, nejde o teleportovanie v pravom zmysle slova. Facebook chce zlepšiť zážitky z virtuálnej reality pridaním fyzickej spätnej väzby.

Technologický šéf Facebooku Mike Schroepfer povedal na tlačovej konferencii organizovanej v rámci podujatia Web Summit v Dubline, že spoločnosť „chce vybudovať zariadenie, ktoré vám umožní byť kdekoľvek, kde len chcete, s kýmkoľvek a bez ohľadu na geografické hranice".

Je prirodzené, že Facebook chce zužitkovať dvojmiliardovú akvizíciu. Podľa Schroepfera má pripravované zariadenie prinútiť vaše zmysly uveriť, že virtuálny svet je skutočný.

To môže byť dosť náročná úloha. Vytvoriť krásne virtuálne svety pomocou headsetu na VR nie je veľmi zložité, no dosiahnuť, aby používateľ uveril, že je to skutočnosť, je už iná káva. Pohyb so spätnou väzbou v reálnom čase a realistické interakcie s virtuálnymi objektmi, to nie sú problémy, ktoré majú jednoduché riešenie. Facebook dúfa, čiastočné riešenie môže priniesť zariadenie Oculus Touch, ktoré má prísť v druhom štvrťroku budúceho roka. Vďaka nemu bude používateľ vidieť vo virtuálnej realite svoje ruky.

Ďalšia prekážka je vytváranie obsahu. Veď na čo je dobrá teleportácia, ak ste presvedčení, že svet, kam sa teleportujete, neexistuje. Facebook najprv rokoval s filmovými štúdiami o vytvorení prostredia, no Oculus sa vydal inou cestou. Na začiatku tohto roka spojil sily so spoločnosťou Surreal Vision a momentálne pracuje na technológii umožňujúcej streamovanie vášho aktuálneho prostredia do virtuálnej reality.


Aplikácia Medium, ktorú Oculus nazýva „digitálnou hlinou" (digital clay), poslúži na to, aby si používateľ vymodeloval čokoľvek podľa svojich predstáv. Zariadenie, ktorého prototyp teraz Surreal Vision pripravuje, potom umožní preniesť tieto 3D objekty do virtuálneho sveta headsetu VR. V istom zmysle teda ide o teleportáciu. A zdá sa, že technické problémy sú prekonateľné vďaka výskumu a niekoľkým akvizíciám Facebooku už v blízkej budúcnosti.

Zdroj: mashable.com
thenextweb.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá