Image
19.10.2012 0 Comments

Facebook chystá odkladisko na veľké objemy starých dát

facebook.jpeg Spoločnosť prehodnocuje využitie dátových úložísk v rámci svojich dátových centier. V snahe znížiť náklady na skladovanie miliárd fotografií zavádza efektívnejšie formy ukladania dát.

Používatelia najväčšej svetovej sociálnej siete uložia do svojich profilov mesačne približne 7 petabajtov nových fotografií. Pretože počet i objem nahratých fotografií neustále narastá, snaží sa Facebook nájsť lacnejší a energeticky menej náročný spôsob ich uloženia. Informoval o tom Jay Parikh, viceprezident spoločnosti pre rozvoj infraštruktúry.

Parikh pri svojom vystúpení na konferencii Structure Europe v Amsterdame v stredu informoval o tom, že používatelia Facebooku v priemere nahrajú 300 miliónov fotografií denne, pričom tento počet môže výrazne narásť pri zvláštnych udalostiach. „Medzi dni s najväčším počtom nahratých fotografií patrí napríklad Halloween. Počas jediného dňa k nám používatelia uložia 1 až 2 miliardy fotografií," prezradil Parikh.

Záujem o momentky z Halloweenu alebo podobné aktuálne zábery však rýchlo klesá, takže po niekoľkých dňoch alebo týždňoch si ich už nikto nezobrazuje. „Ale podľa zmluvy, ktorú s nami používatelia uzatvárajú, nesmieme odstrániť žiadne dáta ani v prípade, že ich nikto nepoužíva. Musíme ich ďalej udržiavať," vysvetlil Parikh. Preto prišli s myšlienkou ukladania dát do akýchsi „chladiacich boxov". Facebook sa preto rozhodol postaviť nové dátové centrum s rôznymi typmi dátových úložísk, hardvérom serverov a sieťovým vybavením, ktoré spotrebúva menej energie a je lacnejšie ako súčasné dátové centra. No bez zhoršenia rýchlosti reakcie, podotkol Parikh.

Parikh však neprezradil, aké technológie mienia použiť konkrétne. Všeobecne platí, že dátové centrá s nižšími obstarávacími a prevádzkovými nákladmi ponúkajú nižšie prístupové rýchlosti. Ak sú napríklad dáta uložené na magnetických páskach, klesnú náklady na obstaranie aj spotreba energie, výrazne však narastie prístupová doba k dátam.

Napríklad Amazon ponúka cloudové úložisko Glacier, ktoré by malo slúžiť ako alternatíva k páskovým jednotkám. Táto služba je určená na ukladanie dát, ktoré sa nepoužívajú veľmi často a pri ktorých možno na príslušné dáta počkať aj niekoľko hodín.

No to je podľa Parikha pre Facebook príliš pomalé riešenie. „Nemôžeme si dovoliť na žiadosť o zobrazenie fotografie, na ktorú sa desať rokov nikto nepozrel, zobraziť oznámenie, že bude k dispozícii o 24 hodín. Musíme ju zobraziť v relatívne krátkom čase," povedal Parikh.

Súčasná dátové centrá sú budované tak, že umožňujú spracúvať veľké objemy dát, ale na svoju prácu potrebujú veľa energie. Technológia „chladiacich boxov", ktorú si predstavuje Facebook, by mala byť trochu iná. „Potrebujeme obrovské úložiská, ktoré nemajú takú vysokú spotrebu energie," konštatoval Parikh.

V aplikačnej vrstve pracuje Facebook na softvéri, ktorý určí, ako a kam má byť uložený nejaký súbor, keď sa oň nikto nezaujíma. „To znamená, že dáta sa budú postupne premiestňovať v rámci našej infraštruktúry so zreteľom na ich vek a popularitu," prezradil Parikh. Niektoré z novo zavádzaných algoritmov v aplikačnej vrstve by mali Facebooku umožniť predvídať, ktoré súbory by mohol chcieť niekto použiť, a presunúť ich na prístupnejšie miesto. To v konečnom dôsledku umožní rýchly prístup aj k veľmi starým súborom.

„Chladiaci box" by sa mal podľa Parikha v infraštruktúre Facebooku objaviť v roku 2013 alebo 2014. Niektoré časti softvéru použitého na túto novú technológiu potom Facebook ponúkne ako open source v rámci svojho projektu Open Compute Project.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá